پرواز موفقیت‌آمیز بالن غول‌پیکر

بالن هوایی Airlander 10 با توجه به پرواز موفقیت‌آمیزی که به‌تازگی داشته، بشر را یک گام دیگر به استفاده از این بادکنک‌های هلیومی قدرتمند نزدیک‌تر کرده است. این بالن هوایی عظیم‌الجثه با فناوری‌های نوینی که در آن به‌کار رفته است، قابلیت‌های مختلف هواپیما، هلیکوپتر و کشتی‌های هوایی را به‌طور همزمان ارایه می‌کند.

بالن Airlander 10 می‌تواند تا ارتفاع شش هزار و 100 متری بالا برود و برای پنج روز پشت سرهم در همین ارتفاع بماند. از سوی دیگر، ابعاد 92 متری این بالن را به بزرگ‌ترین پرنده ساخت دست بشر تبدیل می‌کند.

این پرنده غول‌پیکر در دهم می سال جاری میلادی موفق شد 180 دقیقه در محیطی که برای آن تعیین شده بود بدون بروز مشکل گشت‌زنی کند تا نخستین آزمون‌های پروازی را با موفقیت پشت سر بگذارد. پیش‌تر این بالن در سال 2012 میلادی نیز توسط ارتش آمریکا آزمایش شده بود که البته نتایج آن رضایت‌بخش نبود.

آزمایش امسال اما اهداف گوناگونی داشت و سرعت پروازی، ارتفاع لحظه‌ای، عملکرد پرواز و سرعت هوایی بالن در آن سنجیده شد تا بی‌خطر بودن آن از هر لحاظ تایید شود. هدایت‌کننده یا خلبان این بالن از پرواز با آن احساس رضایت کامل کرده و مدعی است در گشت‌زنی با آن با هیچ مشکلی روبه‌رو نشده است.

چنانچه سازندگان این بالن اعلام کرده‌اند، از آن می‌توان در ماموریت‌های جست‌وجو و نجات در مناطق مرزی، نظارت بر جمعیت، ماموریت‌های امنیتی، فیلم‌برداری و نیز در تحقیقات دانشگاهی  استفاده کرد.

مسوولان شرکت سازنده البته امیدوارند باتوجه به ظرفیت بالای آن بتوانند از این بالن در عملیات امداد و نجات و نیز برای رساندن غذا به مناطق دورافتاده و صعب‌العبور نیز بهره ببرند.

چهار پروانه این پرنده را برای حرکت به جلو و چپ و راست یاری می‌کنند و البته چهار موتور عظیم هشت سیلندری نیز برای کمک به حرکت این آن به‌کار گرفته شده‌اند.

با کمک موتور قوی که این هواپیمای هلیومی به آن مجهز است، چیزی حدود 40 درصد به توان آن افزوده شده که غلبه بر نیروی گرانش زمین را برای آن بسیار ساده می‌کند. با توجه به قدرت بالای موتورها و با کمک هلیوم موجود در مخزن، بالن می‌تواند حدود 10 تن بار را بدون مشکل بلند کرده و با یک پرواز موفقیت‌آمیز جابه‌جا کند.

مژگان کریم‌نیایی

پیش‌بینی دعوای زوج‌های جوان

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه