ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

ضرب‌الاجل جدید برای قطع گوشی‌های قاچاق

وعده رجیستری گوشی‌های موبایل در دولت یازدهم در چند نوبت مطرح شده و البته تاکنون اجرایی نشده است؛ هفته قبل اما در حالی که دولت آخرین روزهای خود را سپری می‌کرد وعده‌ جدیدی برای اجرای طرح رجیستری مطرح شد. نکته جالب آنکه ضرب‌الاجل جدید اجرای این طرح ابتدای تیر ماه اعلام شده است.
خبر دیگری که هفته گذشته مطرح و باعث ناراحتی کاربران اپراتور دوم شد خبر حذف ناگهانی برخی بسته‌های پرطرفدار اینترنتی ایرانسل بود. در هفته گذشته بسیاری از مشترکان این اپراتور به حذف ناگهانی، بدون اعلام قبلی و یکباره بسته‌های اینترنتی ایرانسل معترض بودند که البته پاسخ مشخصی هم به آنها ارایه نشد. 
در خبر دیگر اما هفته قبل سازمان محیط زیست که وظیفه سنجش میزان پارازیت در شهرها را به عهده دارد رسما اعلام کرد که وسایل و امکانات لازم برای انجام این کار را در اختیار ندارد و به این ترتیب از پیگیری وعده‌های قبلی این سازمان کناره‌گیری کرد.
خبر حمله سایبری به 120 مرکز در اسراییل نیز از دیگر خبرهایی بود که در هفته گذشته مطرح شد و البته برخی رسانه‌های اسراییلی ادعای دست داشتن ایران در این حمله را مطرح کردند.
ضرب‌الاجل جدید برای اجرای رجیستری
هفته گذشته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا بدون اشاره به خلف وعده‌های قبلی در خصوص اجرای طرح رجیستری از آماده شدن زیرساخت‌های فنی برای اجرای این طرح خبر داد و گفت: از اول تیرماه گوشی‌های قاچاق در شبکه مخابراتی کشور، قابل استفاده نخواهند بود.
وی با بیان اینکه پروژه ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی‌های موبایل با هدف ساماندهی بازار تلفن همراه کشور در سه حوزه گمرک، وزارت صنعت و سازمان تنظیم مقررات در حال پیگیری است، اظهار داشت: زیرساخت‌های فنی اجرای این پروژه از سوی وزارت ارتباطات آماده شده است و این وزارتخانه اجرای پروژه را از طریق برگزاری مناقصه، برون‌سپاری کرده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه هم‌اکنون شرکت‌هایی که قرار است این پروژه را اجرا و پشتیبانی فنی کنند، مشخص شده‌اند، ادامه داد: قرارداد وزارت ارتباطات با این شرکت‌ها، نهایی شده و براساس پیش‌بینی صورت گرفته مطابق با قول وزیر ارتباطات، این پروژه از تیرماه امسال به صورت کامل و سراسری در کشور اجرایی می‌شود.
وی با ذکر اینکه این پروژه از لحاظ فنی به شرکت‌های نرم‌افزاری و خدمات الکترونیکی سپرده شده است، افزود: مجموع پروژه رجیستری گوشی‌های موبایل در سه سامانه مستقل گمرک، وزارت صنعت و وزارت ارتباطات پیگیری می‌شود که هریک از این سامانه‌ها باید در شرایط ایده‌آل قرار گیرند تا امکان اجرای پروژه به صورت کامل وجود داشته باشد.
این مقام مسوول در خصوص نحوه اجرای این طرح نیز گفت: هر یک از این سامانه‌ها براساس یک کد مشترک، در ارتباط با یکدیگر قرار می‌گیرند و این موضوع باعث می‌شود از اول تیرماه، گوشی‌هایی که وارد شبکه ارتباطی کشور می‌شود در صورتی که به صورت قاچاق وارد شده و در سامانه گمرک ثبت نشده باشند، امکان دریافت خدمات سیم‌کارت از اپراتورهای موبایل را نداشته باشند.
وی با اشاره به اینکه واردکنندگان گوشی‌های موبایل از آذرماه سال ۹۴ مکلف شده‌اند که شماره سریال گوشی‌هایی که وارد کشور می‌شود را در سایت مربوط به گمرک به ثبت برسانند، اضافه کرد: چنانچه شماره سریال گوشی‌هایی که وارد کشور می‌شود در سامانه گمرک ثبت نشده باشد، قاچاق تلقی می‌شود و امکان فعال‌سازی در شبکه مخابراتی کشور را نخواهند داشت.
البته این طرح شامل گوشی‌هایی که هم‌اکنون در اختیار مشترکان قرار دارد و در حال استفاده است، نمی‌شود. در این طرح، تنها گوشی‌هایی مدنظر قرار گرفته است که از تیرماه برای نخستین بار، سیم‌کارت در آنها قرار بگیرد.
همچنین در عین حال برای گوشی‌هایی که به صورت قاچاق وارد بازار شده‌اند هم یک فرصت درنظر گرفته شده است که در صورت تمایل می‌توانند با پرداخت حقوق و عوارض در سامانه رجیستری کشور، ثبت شوند.
با توجه به ارتباط ایجاد شده میان سامانه گمرک و سامانه وزارت صنعت با سامانه رگولاتوری، تمامی‌اطلاعات و دیتای مربوط به گمرک و معاملات گوشی‌های موبایل، در سامانه وزارت صنعت ثبت می‌شود و در صورتی که هر گوشی بخواهد در شبکه مخابراتی کشور فعال شود، به صورت الکترونیکی و در کسری از ثانیه از سوی سامانه رگولاتوری از سامانه وزارت صنعت، استعلام می‌شود.
در این طرح جدید رجیستری برای هر گوشی سه شناسه با قابلیت یک کد یکتا، تعریف شده است که امکان جعل شناسه را پایین می‌آورد. سخنگوی گمرک می‌گوید: این امکان همچنین سبب می‌شود مشکلی که پیش از این برای رجیستری گوشی‌های موبایل اتفاق می‌افتاد و شناسه گوشی قابل جعل بود، برطرف شود.
روزهای سخت ایرانسل
در جلسه مجمع عادی سالیانه همراه اول بود که وحید صدوقی مدیرعامل همراه‌اول خبر ریزش مشترکان رقیبش در ترابردپذیری را مطرح کرد. در حالی‌که ایرانسل در خصوص این خبر سکوت کرده بود به ناگاه خبر رسید که این اپراتور بسته‌های اینترنتی پرطرفدار خود را حذف کرد. اقدامی که نارضایتی کاربران این اپراتور را در پی داشت و آنها معتقد بودند که ایرانسل با این اقدام بی‌سروصدای خود در واقع بهای استفاده از اینترنت را برای مشترکان خود بالاتر برد.
ماجر از این قرار بود که ایرانسل از هفته قبل بسیاری از بسته‌های پرطرفدار اینترنت خود را حذف کرد. این شرکت البته هیچ اطلاع‌رسانی قبلی در خصوص حذف این بسته‌ها نیز انجام نداده بود تا کاربران پس از دیدن این تعرفه‌ها شوکه شوند. اگرچه اپراتور دوم قیمت اینترنت خود را در ظاهر گران نکرده است اما حجم بسته‌های خود را به گونه‌ای تغییر داده که در نهایت قیمت تمام‌شده اینترنت برای کاربر بالا می‌رود.
ایرانسل همچنین در بسته‌های یکساله تعرفه‌هایی با حجم بسیار محدود را در نظر گرفته است که نشان می‌دهد مردم استقبال مناسبی از سرویس جدید این شرکت یعنی TD-LTE  انجام نداده‌اند.
یکی از کاربران ایرانسل در خصوص حذف بسته‌ای اینترنتی این اپراتور به خبرنگار ما گفت: "من متوجه نمی‌شوم که چرا ایرانسل اینترنت همراه خود را به یکباره و با این میزان تفاوت قیمت گران کرده است؛ پیش از این قیمت 30 گیگ اینترنت ایرانسل برای دو ماه 60 هزار تومان بود اما حالا باید 12 گیگ را 60 هزار تومان بخریم."
گفتنی است پس از آنکه ایرانسل به دلیل حذف بسته‌های پرحجم اینترنت همراه، به‌شدت از سوی کاربران مورد انتقاد قرار گرفت، این شرکت روی سیم‌کارت‌های دایمی‌ خود تخفیف داد. بر این اساس سیم‌کارت‌های دایمی‌اپراتور دوم با تخفیف از طریق سایت این اپراتور، مراکز فروش و نمایندگی‌ها به فروش می‌رسد. ظاهرا خریداران این سیم‌کارت‌ها از هدایایی همچون بسته‌های اینترنتی برخوردار می‌شوند.

عقب‌نشینی سازمان محیط زیست از پارازیت‌ها
اگرچه سازمان محیط زیست مکلف شده است، با همکاری سازمان انرژی اتمی ‌و وزارت ارتباطات درخصوص جلوگیری از انتشار تمامی امواج غیرمجاز رادیویی، الکترو مغناطیسی، پرتوهای یون‌ساز و غیریون‌ساز اقدام کند اما آنطور که هفته گذشته مدیر کل دفتر پایش فراگیر آلودگی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده امکانات لازم برای انجام این کار در دسترس نیست.
این مقام مسوول گفته: سازمان حفاظت محیط زیست تنها برای سنجش  امواج الکترومغناطیسی در سه دامنه (محدوده امواج موبایل، دکل‌های فشار برق وکلیه دامنه‌ها به غیر از پارازیت) دستگاه‌هایی را در اختیار دارد و در این زمینه کارکرده است، اما دستگاهی را برای اندازه‌گیری پارازیت‌ها در اختیار ندارد. با این تفاسیر احتمالا وضعیت پارازیت‌های تهران و سایر شهرهای بزرگ همچون سال‌های گذشته روشن نخواهد شد و البته سازمان محیط زیست به عنوان متولی اصلی رسیدگی به آن نیز حتی توان سنجش میزان پارازیت را نداشته و نخواهد داشت.
به این ترتیب به نظر می‌رسد سازمان محیط زیست که در سه سال گذشته بارها در خصوص پارازیت‌ها به اظهارنظرهای تندی پرداخته بود، اکنون و به یکباره به این نتیجه رسیده که ابزار لازم را در اختیار ندارد و به این ترتیب خود را از این پرونده خارج کرد.

ادعای حمله سایبری ایران به 120 مرکز اسراییل
ادعای حمله سایبری ایران به 120 مرکز اسراییل از دیگر خبرهایی بود که در هفته گذشته اعلام شد. اسراییل طی هفته گذشته هدف حملات سایبری شدید و گسترده‌ای قرار گرفت که به گفته کارشناسان از نظر وسعت و شدت در مقایسه با حملات گذشته کم‌سابقه بوده است. رسانه‌های وابسته به دولت رژیم اشغالگر مدعی شده‌اند که این حملات به صورت هم‌زمان از سوی چندین گروه هکری انجام شده و به همین خاطر شدید و گسترده توصیف شده‌اند. این رسانه‌ها در ادامه طرح ادعاهای خود، گروه‌های مسوول حمله سایبری را وابسته به ایران معرفی کرده‌اند.
ظاهرا در این حملات ویروس‌هایی از طریق ایمیل به مراکز علمی‌ و پژوهشی وابسته به وزارت‌ها و دستگاه‌های دولتی ارسال می‌شود و نرم‌افزارهای ویروس‌یاب اسراییل قادر به مقابله با این ویروس‌ها نبودند. 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه