سریال «بورسی شدن ایرانسل» 10 ساله شد

این قسمت: جلسه نه ماهه + پیشنهاد جدید

مساله بورسی شدن ایرانسل موضوعی است که سال‌ها است وعده‌اش مطرح شده ولی محقق نشده است. این پرونده اکنون وارد دهمین سال بلاتکلیفی خود شده است.
از سال 94 با اعلام رسمی لزوم بورسی شدن ایرانسل توسط رگولاتوری و اعلام ضرب‌الاجل انتظار می‌رفت که عاقبت این شرکت بورسی شود، اما محمود واعظی، وزیر ارتباطات به یکباره اعلام کرد که «صلاح نیست شرکتی که در سال‌های سخت تحریم با وجود تمام مشکلات، سرمایه‌گذاری در ایران را دنبال کرده با مشکل مواجه کنیم» تا وی نیز از این موضوع کناره‌گیری کند.
مدیرعامل ایرانسل پیش از این اظهارنظر وزیر، اعلام کرده بود که 40 درصد درآمد ایرانسل به دولت پرداخت می‌شود.
تاریخچه بورسی نشدن ایرانسل
ایرانسل بر اساس قانونی که در سال 84 به‌تصویب رسید، می‌بایست برای انطباق با شرایط و روال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، میزان 21 درصد کل سهام دارنده پروانه را طی سه سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن قرارداد از طریق بورس عرضه عمومی می‌کرد که البته با وجود اعلام چند باره و چند ضرب‌الاجل مختلف، همچنان این امر محقق نشده است.
پس از سال‌ها اجرا نشدن قانون، اوایل سال 93 پرونده بورسی شدن ایرانسل یک بار دیگر با ورود نهاد قضایی به جریان افتاد. در همین راستا این بار سازمان بازرسی کل کشور از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواست با قید فوریت این اپراتور را مکلف به ایفای تعهدات مندرج در پروانه‌اش کند. همچنین قرار شد به‌دلیل واگذار نشدن 21 درصد سهامی که باید از سال 1387 به بورس واگذار می‌شد، ایرانسل را متناسب با تعداد سال‌های مالی که نقض تعهد کرده (87 تا 94) جریمه کنند.
سازمان رگولاتوری در نهایت پس از شش سال پیگیری نكردن این پرونده، با توجه به ابلاغیه‌ای که سازمان بازرسی کل کشور داد، باز هم خود به ماجرا ورود نکرد و در عوض به ایرانسل شش ماه مهلت داد تا خود شرایط ورودشان به بورس را تعیین و آماده کنند. در واقع قرار بود طی این شش ماه چگونگی ورود ایرانسل به بورس مشخص شود که البته باز هم مطابق گذشته چنین اتفاقی رخ نداد و هیچ عقوبتی هم متوجه این اپراتور نشد.
اواخر سال 93 رسانه‌ها اخباری منتشر کردند که نشان می‌داد ورود ایرانسل به بورس قطعی شده است. در این اخبار آمده بود که طبق گزارش‌های ارایه‌شده از سوی ایرانسل به کمیسیون تنظیم مقررات مقرر شده که فرایند واگذاری 21 درصد سهام شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل در بورس از اول مردادماه 94 آغاز شود که این اتفاق هم محقق نشد.
جلسه نه ماهه
سال 94 هم گذشت و سال 95 رسید. بیست‌و‌ششم مردادماه سال قبل و درحالی‌که معمای بورسی نشدن ایرانسل لاینحل و رو به فراموشی بود، معاون ناشران و اعضای بورس شرکت بورس در نشستی خبری درباره پذیرش ایرانسل در بورس گفت: ایرانسل پس از مدت‌ها درخواست پذیرش را مطرح کرده است، اما ما منتظر هستیم شریک آفریقای جنوبی این شرکت نیز جلسه‌ای را با شرکت بورس برگزار کند.
حسینی‌مقدم ادامه داد: شریک آفریقایی ایرانسل پیش از این آمادگی خود را برای عرضه سهام در بورس اعلام کرده بود، اما برای اجرایی کردن لازم است جلسه‌ای با این شرکت برگزار كنیم.
وی درباره زمان عرضه ایرانسل در بورس گفت: با توجه به اینکه تاکنون ایرانسل صورت مالی و گزارش خود را به بورس ارایه نکرده است، نمی‌توانیم زمان دقیق آماده‌سازی این شرکت را اعلام کنیم.
با تمام این تفاسیر این جلسه نه ماه به طول انجامیده و همچنان نیز خبری از بورسی شدن ایرانسل نشد تا اینکه خبر جدیدی آمد که انتظار چند ماهه و حتی چند ساله برای تحقق آن چندان دور از ذهن نیست.
پیشنهاد جدید سازمان بورس
هفته گذشته و بار دیگر از سازمان بورس و نه از شرکت ایرانسل، خبر جدیدی منتشر شد. 
سازمان بورس این بار پیشنهاد پذیرش همزمان سهام ایرانسل در بورس تهران و ژوهانسبورگ را برای تامین نظر شرکای خارجی و ایرانی به شکل همزمان ارایه کرده است.
اسماعیل درگاهی، مدیر پذیرش اوراق بهادار بورس تهران درباره جزییات پذیرش و عرضه اولیه سهام ایرانسل در بورس تهران گفته: ایرانسل جزو شرکت‌هایی است که از پتانسیل بالایی برای حضور در بورس برخوردار است. این شرکت هم از لحاظ عملکرد و توسعه بازار و هم از لحاظ معیارهای راهبری واجد شرایط حضور در بورس در عالی‌ترین شرایط است.
وی گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به‌عنوان نهاد صدور مجوز برای فعالیت‌های ایرانسل و بورس اوراق بهادار تهران پیگیر ورود آن شرکت به مجموعه بورس هستند، ولی نکته‌ای که درباره ایرانسل وجود دارد و احتمالا اصلی‌ترین دلیل کندی فرایند حضور ایرانسل در بورس بوده، بحث وجود سهامدار خارجی MTN در ترکیب سهامداری آن است که تا‌ حدی تصمیم‌گیری برای عرضه در بورس را دشوار کرده است.
در نهایت نیز وی بدون اشاره به جلسه‌ای که هفت ماه قبل قرار بود برگزار شود، پیشنهاد داد: بورس تهران برای تامین نظر سهامداران یاد‌شده راهکارهایی همانند پذیرش همزمان سهام ایرانسل در بورس تهران و ژوهانسبورگ و نیز عرضه با مدل سهام ممتاز در نظر بگیرد و ابراز امیدواری کرده که این پیشنهاد مورد موافقت سهامداران ایرانسل قرار گیرد.
همان‌طور که در خبر آمده، در این خصوص نیز هیچ تاریخ مشخص و معینی ارایه نشده است. نکته قابل توجه آنکه از وزارت ارتباطات، سازمان رگولاتوری، سازمان بازرسی و خود شرکت ایرانسل نیز اظهار نظری در این خصوص منتشر نشده است.
دلایل تعویق بورسی شدن ایرانسل
اگرچه علل مختلفی برای بورسی نشدن ایرانسل تاکنون مطرح شده است، اما حداقل در خصوص علت تعلل دولت در این خصوص دلایل مشخص‌تری مطرح شده است.
سال 94 مدیرعامل ایرانسل اعلام کرد: «بزرگ‌ترین ذی‌نفع ایرانسل در ایران دولت است و به اشکال مختلف بیش از ۴۰ درصد درآمد ما به دولت پرداخت می‌شود.»
وی ادامه داد: «حال اگر قرار باشد این فرایند به اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین ذی‌نفع خود ضرر بزند، طبیعی است چه بنده به‌عنوان مجری این کار و چه هیات‌مدیره ما زیر بار این نخواهیم رفت که به بهانه بورسی شدن به دولت ضرر وارد شود، مگر اینکه خود دولت متقبل این ضرر شود.»
مدیرعامل اپراتور دوم ارتباطی کشور با تاکید بر اینکه ورود به بورس در شرایط فعلی بورس نوعی تیشه به ریشه زدن است، متذکر شد: «نه دولت حاضر است چنین اجحافی در حق خود کند و نه این اجحاف را در حق شرکای این پروژه و شریک خارجی ایرانسل روا می‌دارد.» (منبع: ایسنا)
چیزی از این اظهارنظر مدیر‌عامل ایرانسل نگذشته بود که محمود واعظی نیز گفت: «در شرایطی که کشورهای مختلف دنیا برای سرمایه‌گذاری در ایران در حال برنامه‌ریزی هستند، صلاح نیست شرکتی که در سال‌های سخت تحریم با وجود تمام مشکلات سرمایه‌گذاری در ایران را دنبال کرده با مشکل مواجه کنیم.»
وزیر ارتباطات با ادامه حمایت‌ها از این شرکت گفت: «شرکت ایرانسل شرکتی است که ۴۹ درصد سهام آن متعلق به سرمایه‌گذار خارجی است و اکنون در شرایطی که کشورهای مختلف قصد ورود به ایران و سرمایه‌گذاری در آن را دارند، لازم است شرکتی که در شرایط سخت همکاری کرده و سرمایه‌گذاری خود در ایران را رها نکرده، حمایت کنیم و حال که این شرکت اعلام می‌کند شرایط برای آن آماده نیست، ما هم کمی انعطاف‌پذیری داشته باشیم.»
واعظی در توجیه این اقدام خود البته خاطرنشان كرد: از سوی دیگر باید به این نکته توجه كرد که این شرکت فعالیت‌های خود را به‌طور مرتب و شفاف انجام می‌دهد و این‌گونه نیست که اگر سهام آن در بورس ارایه نشود اتفاق خاصی افتاده است، اما به هرحال اكنون که سرمایه‌گذاران خارجی قصد ورود به ایران را دارند، اگر فضای سرمایه را آرام‌تر نگه داریم شرایط بهتری در کشور حاکم می‌شود.
در نهایت اینکه مدیرعامل ایرانسل در آخرین واکنش به بورسی نشدن این شرکت مدعی شده است: «به هر حال ارایه سهام در بورس مقدماتی دارد و برای مثال لازم است شرکت در ابتدا از حالت سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شود که اجرای این مراحل نیاز به مدتی زمان دارد.»
با توجه به اینکه دولت یازدهم روزهای پایانی خود را طی می‌کند، پایان ماجرای بورسی شدن ایرانسل مانند فیلم‌های اصغر فرهادی باز مانده است و باید منتظر نشست و دید در دولت آتی چه سرنوشتی برای اپراتور دوم رقم می‌خورد و آیا دولت دوازدهم قادر به مجاب کردن این شرکت برای ورود به بورس می‌شود یا در بر همان پاشنه قبلی خواهد چرخید.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه