بررسی وضعیت بازار خرید و فروش کامپیوتر در ماه رمضان

کاهش قیمت و حجم میزان تقاضا

بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و دیجیتال در هفته‌ای که گذشت، تحت تاثیر بروز اتفاق‌های جدید و همچنین قرار گرفتن در شرایط متفاوت دستخوش تغییراتی شد.

البته نتیجه این تغییرات چندان مثبت نبوده و بازار همچنان در بدترین شرایط از لحاظ حجم تقاضا و میزان خرید و فروش به‌سر می‌برد. بررسی این اتفاق‌ها و تغییرات در بازار کامپیوتر و دیجیتال موضوع گزارش این هفته است.

خواب بازار کامپیوتر در ماه رمضان

چهره بازار کامپیوتر در ماه رمضان امسال مانند سال‌های قبل است. هر سال با فرا رسیدن ماه رمضان، از حجم تقاضا از بازار کامپیوتر و کالاهای دیجیتال کاسته می‌شود و امسال هم به روال گذشته با وجود کاهش نسبی قیمت‌ها در بازار کامپیوتر، همچنان بازار در رکود به‌سر می‌برد.

به گفته فعالان بازار کامپیوتر، این روال همیشگی بازار کامپیوتر است؛ اما موضوع عجیب این است که امسال با وجود کاهش نسبی نرخ دلار آزاد و درهم شاهد کاهش بیشتر تقاضا از بازار کامپیوتر هستیم.

علی مجیدی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این‌باره می‌گوید: با وجودی اینکه از اوایل خردادماه قیمت دلار آزاد روندی نزولی در پیش گرفت و کالاهای کامپیوتری نیز تا حدودی ارزان شدند، اما در بازار کامپیوتر شاهد تداوم رکود هستیم.

وی افزود: البته فرا رسیدن ماه رمضان و کاهش قدرت بدنی خریداران برای مراجعه به بازارهای کامپیوتر در گرمای تابستان عامل مضاعف در تشدید رکود حاکم بر بازار کامپیوتر است، اما علت اصلی این بی‌رونقی بازار کامپیوتر، افزایش انتظار خریداران کالاهای کامپیوتری برای کاهش قیمت‌ها است؛ زیرا پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و آغاز روند نزولی نرخ دلار، این گمان نزد برخی ایجاد شده که کاهش نرخ دلار آزاد روندی مداوم خواهد داشت و به همین دلیل در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها از خرید خودداری می‌کنند.

به گفته این فعال بازار کامپیوتر، شنیده‌ها حاکی از این است که خریداران در انتظار کاهش قیمت دلار تا حدود 3500 تومان هستند و این درحالی است که با توجه به شرایط موجود حتی اگر نرخ دلار در این حد کاهش یابد، امکان کاهش قیمت کالاهای کامپیوتری وجود ندارد. در این باره برخی از کارشناسان می‌گویند: بیشتر کالاهایی که کسبه بازار کامپیوتر خریداری کرده و در انبار نگه داشته‌اند، با دلار 3500 تومان و حتی ارزان‌تر خریداری شده و همین موضوع خریداران را در انتظار کاهش قیمت‌ها قرار داده است. به گفته آنها اگر فعالان بازار کامپیوتر قیمت‌ها را کاهش دهند، خریداران برای خرید به بازار مراجعه می‌کنند.

رشد تقاضا برای کارکرده‌های سرقتی

رونق بازار کالاهای کامپیوتری موضوعی است که همواره در روزهای پررکود بازار کالاهای کامپیوتری شاهد آن هستیم.

اكنون پس از یک دوره طولانی رکود، میزان تقاضا برای کالاهای کامپیوتری کارکرده و به‌ویژه نوت‌بوک و تبلت گرم شده است؛ کالاهایی که بدون گارانتی به‌فروش می‌رسند و مشخص نیست که مصرف‌کننده سابق آن چه کسی بوده و آیا کالایی که به‌فروش رسیده از سوی کاربر به‌فروش رسیده یا سرقتی است.

حقیقت این است که در ماه‌های گذشته اخبار زیادی در مورد فروش کالاهای کارکرده منتشر شده و گزارش‌هایی در مورد عرضه کالاهای سرقتی به بازار منتشر شده است. کالاهایی که در بیشتر موارد اوراق می‌شوند و از قطعات آنها برای تعمیر سایر نوت‌بوک‌ها استفاده می‌شود. به گفته کارشناسان، قطعا اوراق کردن این نوت‌بوک‌ها ریسک کمتر و سود بیشتری دارد، اما برخی از مدل‌های نوت‌بوک به‌ویژه نوت‌بوک‌های بدون عیب و ایراد با قیمت‌های کاملا سلیقه‌ای به‌فروش می‌رسند و از قضا مخاطبان بسیاری هم دارند.

کارشناسان می‌گویند، به‌دلیل بروز برخی تخلفات شکایت‌هایی به اتحادیه فناوران رایانه شده است که در این باره اتحادیه در سایت خود به خریداران نوت‌بوک و تبلت‌های کارکرده تذکرهایی داده است.

بر اساس اعلام این اتحادیه، خریداران نوت‌بوک‌های کارکرده باید هنگام خرید این دستگاه‌ها با ارایه شماره سریال کالای خریداری‌شده‌ خود به اتحادیه از سرقتی بودن آنها مطلع شوند.

اتحادیه به خریداران کالای دست دوم کامپیوتری هشدار داده تا در زمان خرید حتما کارت شناسایی و فاکتور خرید دریافت کنند. در این هشدار همچنین به صاحبان واحدهای صنفی نیز که به خرید کالاهای دست دوم از جمله لپ‌تاپ اقدام می‌کنند، اعلام شده تا در زمان خرید کالای دست دوم حتما از فروشنده کپی کارت ملی و آدرس کامل پستی را دریافت کنند.

خریداران ملزم هستند از فروشنده فاکتور خرید قبلی را دریافت کرده و در صورت نداشتن فاکتور از وی یک رسید مبنی بر اینکه لپ‌تاپ به شخص حقیقی یا حقوقی مشخصی فروخته شده است و فروشنده تمام مسوولیت‌های بعدی را بر عهده می‌گیرد، دریافت کنند.

بر اساس این اتحادیه، مسوول واحد صنفی موظف است در زمان خرید لپ‌تاپ دست دوم از طریق مراجعه به سایت اتحادیه، شماره سریال دستگاه را با شماره سریال لپ‌تاپ‌های سرقتی مطابقت دهد و در صورت سرقتی بودن دستگاه آن را به اطلاع نیروی انتظامی برساند.

پیش‌بینی رشد قاچاق در بازار کامپیوتر

به غیر از عرضه کالاهای کارکرده سرقتی در بازار کامپیوتری در بازار، رشد عرضه کالاهای قاچاق در بازار عامل نگران‌کننده‌ای است. به گفته کارشناسان، در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی در مورد رشد عرضه کالاهای قاچاق به بازار شده است. البته بخشی از این کالاها توسط دستفروش‌های اطراف مراکز خرید و فروش کالاهای کامپیوتری به‌فروش می‌رسند. کارشناسان به خریداران توصیه کردند به‌دلیل قیمت ارزان‌تر این کالاها نسبت به کالاهای موجود در بازار، از خرید کالاهای قاچاق و بدون گارانتی بپرهیزند؛ زیرا خرید این کالاها با دردسرهایی همراه خواهد بود که رهایی از آن هزینه و زمان زیادی می‌طلبد.

نوت‌بوک گیمینگ متفاوت از ایسر

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه