عکسبرداری سه‌بعدی از پشت دیوار با استفاده از فناوری وای‌فای

محققان آلمانی روشی را ابداع کردند که در آن با استفاده از فناوری وای فای، می‌توان تصاویر سه‌بعدی یا هولوگرام از اشیای درون یک اتاق بسته تهیه کرد.

به گزارش ایرنا از ساینس‌الرت، یک واقعیت آشکار درباره شبکه‌های وای فای که معمولا به سادگی از آن چشم‌پوشی می‌شود، امکان عبور امواج آن از دیوار است. این شبکه ها معمولا برای دسترسی بی‌سیم به اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما تمام امواج مایکروویو که از یک روتر خارج می‌شوند، به گوشی تلفن یا کامپیوتر کاربران نمی‌رسد و بخشی از آن در محیط پراکنده می‌شود. این امواج پراکنده پس از برخورد با اشیا و انسان‌ها در محیط بازتاب می‌شوند و مانند پرتوهای نور مرئی تمام محیط را پر می‌کنند.
محققان آلمانی دریافتند با استفاده از یک ابزار ساده می‌توان این امواج بازگشتی موجود در محیط را اسکن کرده و با استفاده از آن یک تصویر کلی از محیط به دست آورد. البته هنوز این فناوری در مراحل اولیه کار است و از وضوح کافی برخوردار نیست. برای مثال اگر یک فنجان قهوه روی میز قرار داشته باشد، بعد از اسکن امواج وای‌فای تصاویری به دست می‌آید که نشان دهنده شیئی روی میز است، اما هنوز امکان تشخیص دقیق فنجان وجود ندارد. با وجود این، شکل کلی بدن یک انسان یا حیوان یا هر شی با ابعاد بزرگتر از 4 سانتیمتر در محیط قابل تشخیص است.

در این شیوه از یک آنتن ثابت درون محیط و یک آنتن متحرک در خارج آن استفاده می‌شود. این آنتن‌ها علاوه بر وضوح سیگنال وای فای، شکل آن را که حاصل انتشار امواج با فرکانس‌ها و فازهای مختلف است، ثبت می‌کنند. در پایان سیگنال حاصل از هر دو آنتن به طور همزمان به یک کامپیوتر ارسال می‌شود تا تفاوت‌های موجود در وضوح و فاز امواج دریافتی به‌طور بلادرنگ مشخص شوند. این نرم‌افزار تعداد زیادی تصویر دوبعدی را ایجاد کرده و تمام آن‌ها را روی هم قرار می‌دهد تا یک هولوگرام سه‌بعدی ایجاد شود.
محققان معتقدند در صورتی که آنتن‌متحرک با استفاده از یک روبات پرنده با سرعت زیاد در اطراف ساختمان موردنظر حرکت کند، ظرف مدت 20 تا 30 ثانیه می‌توان تصاویری با وضوح بالا از محیط داخلی ساختمان به دست آورد.

ایده استفاده از وای فای برای مشاهده محیط از سال‌ها قبل وجود داشته است و پیش از این تلاش‌هایی برای ایجاد تصاویر دوبعدی با استفاده از دو یا چند آنتن صورت گرفته است. اما تا کنون کسی از این فناوری برای ایجاد تصاویر سه‌بعدی از محیط داخلی ساختمان‌هایی که اشخاصی در آن ساکن هستند، استفاده نکرده است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Physical Review Letters منتشر شده است.

 

حل و فصل اختلافات اپل و نوکیا در خصوص حق اختراع

دو شرکت اپل و نوکیا پس از یک دوره اختلاف درباره اختراعات به ثبت رسیده شرکت نوکیا بالاخره به توافق رسیدند.

به گزارش ایرنا از تلگراف، این دو شرکت پنج ماه پس از تعقیب قانونی یکدیگر در خصوص اختراعات ثبت شده نوکیا، روز گذشته در یک بیانیه مشترک حصول توافق در این زمینه را رسما اعلام کردند.

بر اساسا این توافق مقرر شده است اپل پس از پرداخت یک مبلغ کلی و هزینه‌های آتی بهره‌برداری از اختراعات ثبت شده نوکیا، بتواند این اختراعات را در محصولات خود مورد استفاده قرار دهد.
با وجود این که درآمد اصلی شرکت نوکیا پس از فروش کسب و کار گوشی‌های هوشمند به مایکروسافت در سال 2013 میلادی، از تامین زیرساخت‌های ارتباطی حاصل می‌شود، این شرکت همواره نیم‌نگاهی هم به درآمدزایی از طریق ثبت اختراعات ارزشمند در حوزه گوشی‌های هوشمند داشته است.
سال گذشته میلادی پس از این که یک قرارداد بلندمدت اپل و نوکیا به پایان رسید، نوکیا به دلیل سوء استفاده از 32 اختراع ثبت شده خود در جریان تولید گوشی iPhone علیه شرکت اپل اقامه دعوا کرد. اپل هم متقابلا اقامه دعوا کرد و مدعی شد که این شرکت اختراعات ثبت شده را مورد سوء‌استفاده قرار داده و در یک محیط منصفانه مجوز بهره‌برداری از آن‌ها را صادر نکرده است و خواهان صدور مجوز بهره‌برداری اجباری شد.

تحلیلگران معتقدند این توافق برای شرکت نوکیا صدها میلیون دلار منفعت داشته است و این توافق در نهایت موجب افزایش 7 درصدی ارزش سهام نوکیا در بورس شد.

پرداخت آنلاین با سامانه تشخیص چهره در چین، به زودی

خریداران چینی به زودی فناوری جدیدی را به کار می گیرند که از سامانه تشخیص چهره برای پرداخت آنلاین استفاده می کند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از خبرگزاری شینهوا، کارشناسان شرکت تجارت الکترونیکی چین موسوم به 'علی بابا' با اضافه کردن سامانه تشخیص چهره به قسمت پرداخت‌های الکترونیکی علی پی (AliPay) این شرکت، تحولی در این بخش از سایت ایجاد کرده اند تا خریداران دیگر نیاز به حفظ کردن شناسه کاربری و پسوورد خود نداشته باشند و تنها با اندکی صبر، بتوانند پس از تأیید شدن چهره خود توسط این سامانه، از حساب متصل به این بخش از سایت مبلغ موردنظر را از حساب خود پرداخت کنند.

گفته شده است که پس از ثبت عکس و مشخصات خریدار در سایت، در دفعات بعد دیگر نیازی به درج این اطلاعات نیست و خریدار تنها با نشان دادن چهره از دوربین جلویی موبایل هوشمند خود قادر به خرید خواهید بود.

'چن جیدانگ' مسئول فناوری شناسایی بیومتریک در یک شرکت سرویس خدمات مالی وابسته به علی بابا گفت که آزمایش پرداخت آنلاین با سامانه تشخیص چهره در این کشور به اتمام رسیده است و این سامانه به زودی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

براساس فیلم ویدیویی که پرداخت آنلاین با استفاده از سامانه تشخیص چهره را نشان می دهد، خریداران می توانند در دو مرحله پرداخت خود را کامل کنند در مرحله اول چهره اسکن می شود و در مرحله دوم چهار رقم آخر شماره تلفن خود را وارد می کنند.

گرچه افراد زیادی از این فناوری شگفت زده شده اند اما برخی از کاربران وب نگران مسائل امنیتی استفاده از آن هستند.

کاربران در راستای تدابیر امنیتی، برای استفاده از این سرویس و اسکن چهره باید چشمک بزنند، بخندند، سر خود را تکان دهند یا حرکات دیگری انجام دهند تا حقیقی بودن هویت آنها و تمییز از تصویر و یا فیلم های ویدیویی برای سامانه محرز شود.

علی پی در سال 2015 استفاده از یک سامانه تشخیص چهره را برای مشتریانی که 'لاگ این' می شوند آغاز کرد؛ سایر شرکت های اینترنتی از جمله Baidu وTencent نیز از این فناوری استفاده کرده‌اند.

 

بهبود کیفیت سفرهای هوایی با هولولنز مایکروسافت

شرکت هواپیمایی Air New Zealand به تازگی از هولولنز مایکروسافت در یک عینک هوشمند برای بهبود خدمات خدمه پرواز استفاده کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، این خدمه از عینک‌های هوشمند واقعیت ترکیبی برای درک خواسته‌ها و احساس مسافران استفاده می‌کنند.

پروژه این شرکت هواپیمایی هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد اما نشان دهنده استفاده جالب و نوآورانه‌ای از فناوری است.

هنگامی که خدمه پرواز با استفاده از عینک هوشمند به یک مسافر نگاه می‌کنند، هولولنز به آنها اجازه می‌دهد تا به سرعت جزییات این مسافران برای خدمه نمایش داده شود.

آنها با استفاده از این جزییات می‌توانند احساس مسافر را در آن لحظه تشخیص دهند و بفهمند که به چه چیزی نیاز دارد.

این خواسته‌ها شامل درخواست غذا و نوشیدنی، درخواست برنامه سفر و موارد دیگر است.

آنها می‌توانند با استفاده از این فناوری، حالت چهره مسافر را تشخیص دهند و در صورت وجود مواردی مانند اضطراب و نگرانی با برقراری ارتباط با وی این مشکل را برطرف کنند.

این فناوری به بهبود وضعیت مسافران و همچنین خدمات رسانی خدمه پرواز کمک کرده و می‌تواند برای شرکت Air New Zealand یک راه هوشمندانه در جهت ارائه خدمات بهتر به مشتریان باشد.

 

آزمایش پهپاد ضدسقوط در غارهای ایتالیا

آژانس فضایی اروپا یک پهپاد ضد سقوط را که برای برنامه‌های فضایی در نظر دارد، در غارهای ایتالیا تست کرد.

به گزارش ایسنا به نقل گیزمگ، این آژانس به طور مداوم تجهیزات و شیوه‌های آزمایشی مختلفی برای آموزش‌ فضانوردان در غارهای زمین ارائه می‌دهد.

آخرین ابزار معرفی شده در این زمینه، پهپاد ضد برخورد و ضدسقوطی است که روزی به مریخی‌ها در کنکاش مجراهای مملو از گدازه بر روی سیاره سرخ کمک خواهد کرد؛ پهپاد این عمل را با نقشه‌برداری از نقاط غیرقابل دسترس برای انسان‌ها انجام می‌دهد.

آژانس فضایی اروپا هر سال برنامه‌ای موسوم به CAVES را با هدف آموزش دادن مهارت‌های ایمنی به فضانوردان برگزار می‌کند.

چنین مهارت‌هایی در محیط‌هایی آموزش داده می‌شود که شرایط فضا را تا حد ممکن تداعی می‌کنند. غارها به دلیل کمبود فضا، ایزوله‌بودن و فقدان نور خورشید، بستر آزمایشی مناسبی برای این برنامه‌ها به شمار می‌آیند.

امسال پهپاد ضدبرخورد در این برنامه حضور داشت و این ویژگی به خاطر وجود یک فریم محافظ حول بدنه سامانه است.

این سیستم برای انجام بازرسی‌های دیداری از مکان‌های تنگ و غیر قابل‌ دسترس مانند زیر پل‌ها، داخل لوله‌های آب و حول سازه‌های بلند (که امکان برخورد پهپادهای معمولی وجود دارد) ساخته شده است.

کانسپت این پهپاد در سال 2015 جایزه Drones for Good  را از آن خود کرد و سال گذشته نیز با تفحص در شکاف‌های یخی دندانه‌دار کوه‌های آلپ قابلیت خود را به نمایش گذاشت.

پهپاد مزبور به فضانوردان حاضر امکان تفحص در غارهای سیسیل را داده و این کار را با نقشه‌برداری از نقاط غیرقابل دسترس برای انسان‌ها انجام داد.

پهپاد ابداعی از دوربین حرارتی برای نقشه‌برداری از یک ناحیه تفحص نشده و دارای آب که دسترسی انسانها به آن غیرممکن است، بهره می‌برد.

 

شکلک‌های موبایلی صهیونیست‌ها را به جان هم انداخت

شکلک‌هایی که کاربران برنامه‌های گپ موبایلی برای ابراز احساسات به کار می‌گیرند، باعث دعوای حقوقی بین مالک یک منزل و یک زوج اسرائیلی شد.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، دادگاهی در سرزمین‌های اشغالی به یک زوج دستور داده تا به علت استفاده از شکلک هایی که خوش بینی بیش از حدی را به مخاطبشان منتقل کرده، 2200 دلار جریمه بپردازند.

آنها از شکلک‌های مذکور برای ارسال پیام به صاحب یک ملک استفاده کرده اند. زوج مذکور در مورد یک آگهی که وی در فضای آنلاین در مورد اجاره ملکش ارسال کرده بود با او تماس گرفته اند و از انبوهی از آیکون های شاد استفاده کرده اند.

حالا مالک این ملک از زوج یاد شده شکایت کرده و اعلام کرده آنها با این کار این تصور را در وی ایجاد کرده اند که واقعا قصد اجاره ملکش را دارند، اما در عمل و پس از تبادل چند پیام دیگر پاسخی نداده و از این کار خودداری کرده‌اند.

زوج مذکور در آخرین پاسخشان وعده داده اند که به زودی تغییرات مدنظرشان در قرارداد اجاره را اعلام می کنند، ولی در عمل این کار را نکرده اند.

پس از این رویداد صاحب ملک  مذکور به دادگاه شکایت کرد و مدعی فریب خود از طریق شکلک های یاد شده شد ودادگاه نیز در حکم خود اعلام کرد اگر چه پیام یاد شده حاوی قراردادی الزما آور بین دو طرف نبوده، اما باعث ایجاد خوش بینی بیش از حدی در شاکی در مورد عقد قرارداد و حذف آگهی‌ اش شده است.