بدترین تکنولوژی‌های تمام دوران

مژگان کریم‌نیایی

موزه‌ای در کشور سوئد ایجاد شده که در آن تکنولوژی‌هایی که با سرمایه‌گذاری‌های بالا پایه‌گذاری و ایجاد شده و البته در نهایت شکست خورده‌اند در آن به‌نمایش گذاشته شده‌اند. در این موزه 60 تکنولوژی شکسته‌خورده از سراسر جهان وجود دارد که در میان سازندگان آنها نام‌های بزرگی همچون گوگل، کداک و اپل نیز به‌چشم می‌خورند.
پدیدآورندگان نوآوری‌ها همیشه به این نکته تاکید داشته‌اند که پس از شکست‌های بسیار قادر به ساخت نمونه‌های موفق شده‌اند، پس این تکنولوژی‌های شکست‌خورده هم اگر به‌درستی مورد توجه قرار گیرند، می‌توانند پیش‌زمینه مناسبی برای ساخت فناوری‌های نوین باشند.
دوربین دیجیتال کداک  DC40
اگر یک کمپانی مدل کسب‌وکار خود را مشخص نکرده باشد نمی‌تواند تکنولوژی خود را به‌صورت موفق عرضه کرده و به نتیجه برساند. اوایل که دوربین‌های دیجیتال به بازار آمدند، کداک، دوربین دیجیتال DC40 خود را ارایه داد که نتیجه آن یک شکست تمام‌عیار بود.
در این پروژه البته کداک از حمایت اپل نیز برخوردار بود و سیستم خود را به گونه‌ای طراحی کرده بود که دوربین بتواند عکس‌های گرفته‌شده را به شکل آنلاین با کاربران دیگر به‌اشتراک بگذارد. آن‌طور که در حاشیه‌نویسی این موزه نوشته شده آنچه باعث شکست کداک شده آن بوده که آنها اشتراک‌گذاری را فقط به‌عنوان وسیله‌ای برای توسعه چاپ عکس در نظر گرفته و متوجه نبوده‌اند که اشتراک‌گذاری عکس را باید به‌عنوان یک صنعت جداگانه و پویا بنگرند و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشند.
عینک گوگل
عینک گوگل یکی دیگر از اشیای این موزه است که جزو تکنولوژی‌های شکست‌خورده طبقه‌بندی‌شده است. آن‌طور که در حاشیه عینک گوگل در موزه نوشته شده، با وجود آنکه مدت زیادی از ارایه شدن این عینک می‌گذرد، اما همچنان هیچ اپلیکیشن کاربردی برای آن ارایه نشده و کاملا ناکارآمد است.
گفته می‌شود نگرانی‌ها بابت حفظ حریم شخصی (با نظر به اینکه این عینک مدام در حال ضبط ویدیویی است) موجب شکست این پروژه شده است. البته اگرچه پروژه عینک گوگل در حوزه عمومی شکست‌خورده است، اما هیچ بعید نیست که به‌زودی در زمینه‌های تخصصی مانند حوزه سلامت و دارویی عینک گوگل بتواند مفید فایده واقع شده و تحولی عظیم ایجاد کند و شاید حتی دوباره متولد شود.
اپل‌نیوتون
اپل‌نیوتون یکی از آن محصولاتی بود که با تبلیغات بالا و قیمتی سنگین وارد بازار شد، اما به‌زودی شکست خورده و به دست فراموشی سپرده شد. قیمت 700 دلاری و اندازه‌های 8 در 5/4 اینچی آن باعث شد که هم از نظر ابعاد بزرگ و هم به لحاظ قیمت بالای آن این ابزار مورد توجه قرار نگیرد و البته روانه شدن آی‌پد اپل به بازار نیز عملا باعث شد که اپل‌نیوتون کاملا شکست خورده و برای همیشه به فراموشی سپرده شود.
گوشی‌های شکست‌خورده
طراحی ضعیف و بازی‌های کم‌طرفدار گوشی نوکیا N-gage  باعث شد این گوشی محبوبیت زیادی به دست نیاورد و در عین حال شکل ظاهری و طراحی بدن آن هم اگرچه جدید و خلاقانه بود، اما باعث می‌شد که این گوشی مرتب زمین بخورد و خیلی زود خراب شود.
گوشی Razr موتورولا که یک گوشی تاشو و نازک بود نیز یکی دیگر از تکنولوژی‌های شکست‌خورده است. حدود 10 تا 15 سال پیش این گوشی‌ها در سراسر دنیا به‌شدت در بورس بودند، اما به محض آن که گوشی‌های هوشمند وارد بازار شدند گوشی موتورولا به‌سرعت به‌دست فراموشی سپرده شد. درواقع سازندگان گوشی Razr موتورولا نتوانستند به‌موقع آن را با شرایط جدید متناسب کنند و همین موضوع این گوشی محبوب را به نابودی کشاند. با این وجود اما موتورولا یک‌بار دیگر در سال 2011 سعی کرد با ساخت مدل هوشمند این گوشی به‌نوعی آن را به بازار برگرداند که در انجام این امر هم ناموفق بود.
نوت‌بوک‌ها شکست‌خورده‌های عصر حاضر
این محصولات که در حقیقت لپ‌تاپ‌هایی با سایز کوچک‌تر، طراحی ساده‌تر و وزن کمتر بودند و از قابلیت حمل خوبی برخوردار بودند، در سال  2007 میلادی برای نخستین بار وارد بازار شدند تا نیاز کسانی را که مرتب در حال سفر بوده و در عین حال به یک لپ‌تاپ برای انجام کارهای ساده نیاز داشتند مرتفع کنند.
کوچک بودن این نوت‌بوک‌ها اگرچه باعث شده بود قیمت آنها بسیار پایین بیاید، اما پردازنده ضعیف و ویندوز قدیمی نصب شده روی آنها که معمولا قابلیت ارتقا نیز نداشت، آنها را به ابزاری ناکارآمد برای بسیاری از کارها از جمله کارهای گرافیکی تبدیل می‌کرد.
اگرچه تا حدود شش سال پیش این لپ‌تاپ‌های کوچک با فروش 32 میلیون دستگاه در سال در اوج بودند، اما در سال 2015 فروش آنها به کمتر از چهار میلیون دستگاه در روز رسید و این میزان همچنان با شیبی سریع در حال کاهش است.
یکی از عواملی که باعث شد نوت‌بوک‌ها با افت شدید مواجه شوند، ظهور ناگهانی و موفقیت‌آمیز تبلت‌ها بود. تبلت‌ها به‌دلیل وزن بسیار سبک، کارایی آسان و سیستم‌عامل اندرویدشان بسیار همه‌گیر شده و به‌زودی جای خالی فروش نوت‌بوک‌ها را پر کردند.
تلویزیون‌های سه‌بعدی در نبرد برای فرار از شکست
اگرچه چند سال است که تلویزیون‌های سه‌بعدی مطرح شده و به بازار آمده‌اند و در این سال‌ها فیلم‌های زیادی برای آنها ساخته شده است، اما همچنان بسیاری از کاربران تلویزیون‌ها تمایلی به تماشای فیلم سه‌بعدی ندارند. فناوری استفاده‌شده در فیلم‌های سه‌بعدی همچنان دچار تحولی مثبت نشده و تماشای 10 دقیقه فیلم سه‌بعدی موجب ایجاد سردرد در تماشاگر می‌شود.
برخی از کارشناسان معتقدند که نیاز به عینک برای تماشای فیلم سه‌بعدی باعث افول این فناوری در جهان شده و موجب شده که با وجود سرمایه‌گذاری‌های سنگین برای ساخت فیلم‌های سه‌بعدی، این فیلم‌ها همچنان نامحبوب باقی بمانند.
عینک‌های واقعیت مجازی هم در مدتی که روانه بازار شده‌اند سرنوشتی مشابه تلویزیون‌های سه‌بعدی داشته‌اند و چندان طرف توجه کاربران قرار نگرفته‌اند. استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی همچنان محدود به شهربازی‌ها است و هنوز کمتر کسی پیدا می‌شود که یکی از آنها را برای استفاده شخصی خریداری کند. در این سال‌ها البته کمپانی سونی نیز با ساخت بازی‌های مخصوص پلی‌استیشن که با هدست‌های واقعیت مجازی کار می‌کنند سعی در بهبود بازار این صنعت داشته است که البته تا این لحظه توفیق چندانی به دست نیاورده است.

پیش‌بینی دعوای زوج‌های جوان

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه