ساخت روبات 30 هزار دلاری سالادساز

«سالی» سبزیجات را نمی‌شوید، پاک نمی‌کند و خرد هم نمی‌کند. این دستگاه که به‌تازگی در سانفراسیسکو ساخته شده بیشتر حکم یک فروشنده سالاد را دارد. شما برای استفاده از آن کافی است رو‌به‌رویش بایستید و از روی صفحه‌نمایش آن مواد تشکیل‌دهنده سالادتان را انتخاب کنید. به این ترتیب این روبات سالاد شما را با ترکیب مواد اولیه آن را در یک کاسه ریخته و به شما تحویل می‌دهد.
سالی درواقع روباتی است که می‌تواند آخرین گام برای خودکار شدن رستوران‌ها باشد و شاید با گسترش روبات‌های این‌چنینی به مرور رستوران‌ها را از کارگران خالی کند. سازندگان این روبات که در سیلیکون‌ولی ساکن هستند، امیدوارند با این روبات بتوانند یکی از بزرگ‌ترین مشکلات رستوران‌های سیلیکون‌ولی را که کمبود نیروی کار در آنها است برطرف کنند.
سالی اولین محصول از استارت‌اپ Chowbotics بوده که هدف آن توسعه صنعت روباتیک در صنایع غذایی است. مدیرعامل و ایجادکننده این استارت‌اپ که «دیپاک سیپار» نام دارد، می‌گوید دو سال زمان صرف ساخت این روبات کرده و در اجرای طرح خود از کمپانی اپل هم کمک گرفته است.
وی اضافه می‌کند: من همیشه فکر می‌کردم که فقط 20 درصد کار آشپزی نیاز به خلاقیت دارد و 80 درصد باقی‌مانده کارهای پیش‌پا افتاده و روتین مانند کاردآجین کردن گوشت است. مدیرعامل این استارت‌اپ البته از آشپزی که قبلا کارمند گوگل بوده هم برای انجام پروژه‌اش مشورت گرفته تا کارش را دقیق‌تر انجام دهد.
سالی کمی بزرگ‌تر از یک دستگاه خودپرداز است و درون آن 21 قوطی سرد وجود دارد که دمای همگی در حدود 34 درجه سانتیگراد ثابت است. درون این قوطی‌ها اقلام مختلف تهیه سالاد مانند کاهو، خیار، گوجه، کلم، ذرت و سایر اجزای تشکیل‌دهنده سالاد وجود دارد و به محض آنکه دستور سالاد دلخواه توسط مشتری با لمس صفحه‌نمایش آن ارسال شود، سالی محتویات را ترکیب کرده و سالاد را به مشتری تحویل می‌دهد.
سازنده این روبات سالادساز قصد دارد علاوه بر رستوران‌ها و فست‌فودها، آن را در مدارس، فرودگاه‌ها و حتی ایستگاه‌های مترو نیز قرار دهد. شاید در نگاه اول پرداخت 30 هزار دلار برای خرید یک سالادساز ساده غیرمنطقی به‌نظر بیاید اما باتوجه به اینکه قیمت یک کارگر رستوران ساده و تمام‌وقت در آمریکا حدود 40 هزار دلار در سال است، این معامله درواقع کاملا به‌صرفه و منطقی است. 

مژگان کریم‌نیایی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه