هیولای سبز‌پوش انویدیا وارد میدان شد

 

سال‌های زیادی است که دو سازنده بزرگ تراشه‌های گرافیکی جهان، نبرد تمام‌عیاری را برای کسب سهم بیشتری از این بازار پرسود و رو ‌به گسترش آغاز كرده‌اند. امروزه پردازش گرافیکی به یکی از بزرگ‌ترین صنایع جهان مبدل شده که از ارتباط نزدیک با دیگر صنایع نشاط می‌گیرد. این مهم به‌ویژه در صنعت تولید بازی‌های ویدیویی، نقش برجسته‌تری پیدا کرده و موجب شده تا دو شرکت انویدیا و AMD برای طراحی تراشه‌های گرافیکی پرسرعت‌تر، هزینه‌های فراوانی را متحمل شوند. اگرچه تعلل AMD در معرفی و عرضه تراشه Vega انتقاد شدید کارشناسان را در پی داشته است، اما در هفته‌های گذشته رقیب این شرکت قدرتمند‌ترین تراشه گرافیکی خود را معرفی کرد.

خبر پایان پروژه ولتا GV100 در جریان کنفرانس سالانه انویدیا توسط مدیرعامل این شرکت اعلام شد تا در بخش گرافیکی، حلقه رقابت را بیش از گذشته بر شرکت AMD تنگ کند. پس از تراشه GP100 و در جریان این کنفرانس، انویدیا اولین بخش از پروژه ولتای بزرگ را رونمایی کرد. ولتا یک معماری کامل است که می‌تواند در هر دو بخش «محاسبه» و «گرافیک» مورد استفاده قرار گیرد. هرچند انویدیا اعلام کرده که تراشه GV100 در پروژه‌های تسلا به‌کار گرفته خواهد شد، اما در گام اول، این تراشه را که بر پایه معماری ولتا طراحی شده و می‌تواند جانشین شایسته‌ای برای GP100 با معماری پاسکال باشد به‌عنوان پردازشگر گرافیکی شتاب‌دهنده تسلا V100 معرفی کرده است.

 GV100 جسورترین تراشه گرافیکی است که تاکنون در جهان ساخته شده و اندازه Die آن نیز رشد قابل توجهی داشته که در نوع خود بی‌نظیر است. به‌کارگیری لیتوگرافی 12 نانومتر FFN با هسته‌های پردازشی متفاوت در تراشه جدید انویدیا حیرت‌انگیز است و این موجب شده تا 1/21 میلیارد ترانزیستور را روی ویفر سیلیکونی به ابعاد 815 میلیمتر‌مربع جای دهد! در مقایسه با کپلر و پاسکال (28 و 16 نانومتر)، این لیتوگرافی یک جهش سیلیکونی قابل توجه است که می‌تواند جایگاه انویدیا را حتی نسبت به معماری‌های مدرن اینتل ارتقا ‌دهد.

 هیولای جدید انویدیا 84 واحد SMs دارد که در نتیجه 5376 هسته کودا در بسته FP32 و 2688 هسته کودای دیگر در قالب FP64 را برای پردازش به‌کار می‌گیرد. نکته قابل تامل، تعبیه نوع جدیدی از ریز‌هسته‌های پردازشی است که به Tensor شهرت دارد و به‌صورت اختصاصی برای انجام محاسبات ریاضی ماتریس/ماتریس طراحی شده‌ است. طبق اعلام انویدیا، قرار است هسته‌های تنسور در فناوری یادگیری ماشینی و همچنین ساخت شبکه‌های عصبی مصنوعی به‌کار گرفته شوند و بدیهی است که این هسته‌ها در کارت‌های گرافیک عرضه‌شده به بازار همچنان غیرفعال خواهند بود.

 GV100 همچنین به 336 واحد بافت‌گذاری تجهیز شده و 16 گیگابایت حافظه مجتمع HBM2 با رابط گرافیکی 4096 بیتی، فرکانس یك گیگاهرتز و شش مگابایت حافظه نهان L2، پهنای باند و سرعت پردازش بسیار بالایی را برای هسته‌های پرتعداد این تراشه گرافیکی مهیا می‌کند. در مقایسه با L3، کش سطح دوم به‌دلیل معماری متفاوت و استفاده از ذخیره‌سازهای بسیار سریع، از سرعت بیشتری برخوردارند، اما بخش پهنای باند NVLink انویدیا نیز به نسخه بالاتری ارتقا یافته است. NVLink 2 نمونه جدیدتری از این فناوری است که پهنای باند بیشتری را میان هسته‌ها، حافظه‌های مجتمع و پردازنده مرکزی سیستم قرار می‌دهد. در حال حاضر تراشه GV100 از شش NVLinks بهره می‌برد که نسبت به تراشه GP100، افزایش دو رتبه‌ای را تجربه کرده و این باعث شده که پهنای باند دو‌طرفه، از 20 به 25 گیگابایت بر ثانیه افزایش یابد. تسلا V100، اولین عضو از پروژه عظیم ولتا است که از پرفورمنسی برابر با 5/172 ترافلاپس برخوردار است. 5120 هسته کودای این پردازنده گرافیکی در فرکانس 1455 مگاهرتز فعالیت می‌کنند. همچنین 16 گیگابایت حافظه HBM2 با فرکانس 75/1 گیگابایت بر ثانیه و اینترفیس 4096 بیتی در کنار تراشه V100 تسلا مجتمع شده که با فناوری ساخت پشته‌سازی هشت لایه تولید شده‌اند.

به هر حال، GV100 پروژه‌ای است که تحقیق و توسعه آن سه میلیارد دلار هزینه داشته تا نام این شرکت را به‌عنوان سازنده بزرگ‌ترین GPU جهان مطرح کند. انویدیا اعلام کرده که اولین GV100 با قیمت 18 هزار دلار و با مصرف 300 وات انرژی، در نیمه سوم سال جاری میلادی عرضه خواهد شد.

لمس آوای دلنشین موسیقی

به‌روز مسافرت کنید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه