فریب تبلیغات و فضاسازی کاتالوگ‌های اینترنتی را نخورید

بزرگنمایی به سبک یک نمایندگی موبایل در ایران

دانستن آمار از هر چیزی مانند نگاه کردن از بالا و دیدن خیلی چیزها در یک لحظه است. برای مثال، فرض کنید یک برند خاص با خرج کردن پول، هیاهوی عجیبی در اخبار و فضای مجازی به راه انداخته و تلاش می‌کند خود را طوری نشان دهد که گویی یکی از غول‌های آن صنعت است. 
اگر از خوانندگان ما باشید، همواره این جمله را خوانده‌اید که فریب کاتالوگ‌های الکترونیکی را که در پوشش سایت‌های خبری وارد صحنه شده و همچون کمپین‌های انتخاباتی مسوولیت شلوغ‌کاری و هیاهو دارند، نخورید.
این روزها هر فرد یا شرکتی که مایل باشد می‌تواند با پرداخت مبلغی فضای مجازی و برخی از رسانه‌ها را از تبلیغ و حتی اخبار دروغ پر کند. تعجب نکنید و این فکر را از سرتان بیرون کنید که هرچه در هر رسانه‌ای خواندید، عین حقیقت است. ماجرای دروغ نمایندگی اپل را شاید برخی به‌یاد داشته باشند. فرد مدعی هرگز سندی دال بر نمایندگی شرکت اپل منتشر نکرد و در عوض با اهدای یک هدیه، این خبر دروغ را در بسیاری از کاتالوگ‌های اینترنتی و حتی برخی رسانه‌های رسمی منتشر کرد. 
همان زمان در هفته‌نامه گزارش‌های متعددی در خصوص حقیقت نداشتن این ادعا منتشر شد تا اینکه چندی پیش یکی از کارکنان این نمایندگی جعلی و تعطیل‌شده پرده از دستگیری فرد مدعی و راز این دروغ برداشت که گزارش آن نیز در عصر ارتباط منتشر شد.
اما موضوع تلاش برای جاانداختن برخی اخبار نه‌چندان دقیق و منطبق با واقعیت در عالم رسانه هرگز تمامی ندارد و صنعت موبایل نیز از این قاعده مستثنا نیست.
**در حال حاضر نمایندگی یکی از برندهای کوچک موبایل در ایران تلاش گسترده‌ای برای بزرگنمایی محصولات و جایگاه خود به‌کار گرفته و این کار را از طریق کمپین‌های تبلیغاتی و اهدای هدایا به برخی رسانه‌ها انجام می‌دهد.** یکی دیگر از روش‌های نمایندگی این برند حوزه موبایل در ایران، هدایت رسانه‌های داخلی به سمت رسانه‌های ناشناخته و بی‌اعتبار خارجی است تا با نقل اخبار غیرواقعی از ایشان، جایگاه خود را ارتقا دهد. دریافت جایزه از برخی سایت‌ها و انتخاب آنها به‌عنوان بهترین گوشی سال نیز یکی از این استراتژی‌های تبلیغاتی این برند است که در این خصوص نیز پیش از این گزارش‌های متعددی منتشر کردیم.
اما در این میان هستند منابع معتبری که می‌توان تا حدودی به آمار و ارقام آنها اعتماد کرد؛ آماری که در ادامه می‌آید از منابعی همچون فوربز، فورچون، IDC و گارتنر جمع‌آوری شده است.
در این گزارش از این منابع برای یافتن سهم برندهای موبایل از بازار دنیا پرداخته شده که جالب توجه است. از این‌رو که می‌توان در آن جایگاه واقعی و تفکیک‌شده گوشی‌سازان دنیا را دید و چندان مرعوب فضاسازی برخی برندها نشد.
برترین برندهای تولید و فروش گوشی در دنیا بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی به این شرح است: 
1    سامسونگ    21 درصد
2     اپل     12.5 درصد
3    هواوی    9.3 درصد
4    oppo    7.1 درصد
5    Vivo    5.9 درصد
6    شیائومی    4.4 درصد
7    لنوو-موتورولا    3.7 درصد

این هفت برند در مجموع حدود 63 درصد بازار را به خود اختصاص داده‌اند و باقی بازار یعنی حدود 27 درصد باقی‌مانده میان سایر برندهای گوشی‌ساز دنیا تقسیم شده است. البته در این آمار میزان فروش گوشی‌های پیکسل گوگل هنوز مشخص نشده و انتظار قرار گرفتن محصولات این برند در میان هشت گوشی‌ساز برتر دنیا محتمل است.
اما سایر برندهایی که 27 درصد باقی مانده سهم بازار جهانی را در اندازه‌های به مراتب کوچک‌تر از سایر گوشی‌سازان بزرگ دنیا در اختیار دارند، برندهایی همچون بلک‌بری، مایکروسافت، سونی، ZTE، اچ‌تی‌سی، ایسر، ایسوس، بنکیو، آلکاتل، TCL، ال‌جی، میکرومکس، اینتکس، لاوا، نوکیا، اچ‌پی، TPlink و چند برند دیگر هستند.
اگرچه برخی از این برندها (چه بزرگ و چه کوچک) در کشور ما در دسترس نیستند و علت آن هم موضوع دیگری است، اما به شکل کاملا طبیعی و روشن، سهم یک برند گوشی‌ساز از بازار دنیا به‌معنای میزان استقبال جهانی از آن برند است و این رضایت کاربران است که جایگاه جهانی این گوشی‌سازان را بالا و پایین می‌برد. 
ولی این در حالی است که شاید کاربران ایرانی به‌واسطه هزینه‌های تبلیغاتی چند برند کوچک این تصویر و تصور را از واقعیت‌های بازار جهانی نداشته باشند و نام برخی برندها چند برابر بزرگ‌تر از جایگاه واقعی جهانی آنها به‌نظر برسد.
برای مثال، همان‌طور که ذکر شد، **یکی از برندهای کوچک در بازار موبایل ایران، این روزها در قالب کمپین‌های تبلیغاتی نام برند خود را در کنار دو برند اول دنیا گذاشته و در روش جالب دیگر، مدام محصولات جدید خود را از طریق پرداخت پول به برخی رسانه‌های مجازی، با محصولات جدید سامسونگ و اپل مقایسه می‌کند!
این مقایسه‌ها هرچند غیرواقعی هستند، اما حداقل‌ترین کارکرد تبلیغاتی آن در ذهن مخاطب این است که حتما گوشی این برند در حد گوشی‌های برتر دنیاست! تصوری که قاعدتا غلط است. 
نکته قابل توجه آنکه برخی محصولات این شرکت، به‌واسطه مشکلات و نقایصی که داشتند، با شکست‌های بزرگ مواجه شده‌‌ و سهام این شرکت را در وضع بدی قرار داده‌اند. اما تلاش زیادی برای سانسور اخبار این شکست‌ها در ایران انجام شده و می‌شود.**
خلاصه سخن اینکه این مطلب از آن‌رو منتشر شد که از این پس هنگامی كه برای خرید گوشی در فضای مجازی غوطه‌ور شدید، اسیر فضاسازی کاتالوگ‌های اینترنتی نشده و جایگاه واقعی برندها در دنیا را نیز مد نظر قرار دهید، به نظرات کاربران گوشی‌ها توجه کنید و به رسانه‌های معتبر مراجعه کنید. دنیای تبلیغات بسیار پیچیده و زیرپوستی شده است و تشخیص دروغ از واقعیت را هر روز سخت‌تر می‌کند.