مروری بر دوربین Canon EOS 77D

DSLR ارزان‌قیمت برای مستندسازی

دوربین EOS 77D کانن پیشرفته‌ترین DSLR ارزان‌قیمت کانن به‌حساب می‌آید و از نظر قابلیت‌ها میان مدل‌های EOS 760D و EOS 80D قرار می‌گیرد. در حالی که دو DSLR مبتدی پیشین کانن با نام‌های 750D و 760D شناخته می‌شوند و در داشتن یک نمایشگر فوقانی با هم اختلاف دارند، سازنده به این نتیجه رسیده که با انتخاب یک نام چشمگیرتر برای مدل بالاتر در سری جدید ممکن است علاقه‌مندان بیشتری به آن جذب شوند و به همین دلیل سری جدید با نام‌های EOS 800D و EOS 77D شناخته می‌شوند. در این بخش قصد داریم با قابلیت‌های مدل 77D بیشتر آشنا شویم که یکی از برترین DSLRهای سبک‌وزن دنیا بوده و رقیب سرسختی برای سری 5000 نیکون به‌شمار می‌آید.
بدنه و طراحی
هر کسی که با دوربین‌های DSLR مبتدی کانن کار کرده باشد، در نخستین برخورد بدنه پلاستیکی و سبک 77D را آشنا خواهد پنداشت. پوسته دستگاه از پلی‌کربنات ساخته شده و یک شاسی فلزی اجزای داخلی را از مخاطرات در امان نگه می‌دارد. چشمی پنج آینه‌ای تنگ و تاریک دستگاه نمایی کمتر از ۱۰۰ درصد در اختیار چشمان کاربر قرار می‌دهد و حجم اطلاعات اندکی در زیر آن به‌چشم می‌خورد، اما وجود ۴۵ نقطه در آن خبر از به عاریت گرفته‌شدن سیستم وضوح‌یابی پیشرفته، حساس و سریع مدل 80D را به کاربران می‌دهد و تراز دیجیتال آن کاربر را هنگام بستن سه‌پایه در مسیر ثبت عکس‌های همسو با خط افق یاری می‌کند. در بخش پشتی یک نمایشگر سه‌اینچی لمسی با قابلیت چرخش در جهات مختلف نصب شده که برجسته‌ترین ویژگی DSLR‌های سبک‌وزن کانن است و انعطاف بسیار زیادی هنگام کادرگیری به کاربر می‌دهد. در بخش فوقانی نیز یک نمایشگر تک‌رنگ وجود دارد كه برای هر کاربری که می‌خواهد در کمترین زمان تنظیمات را مرور کند حیاتی شمرده می‌شود.
کنترل‌ها و تنظیمات
دوربین 77D یکی از پیشرفته‌ترین دوربین‌های ارزان‌قیمت کانن است و به همین دلیل به دکمه‌های متعددی مجهز شده است. در قسمت فوقانی علاوه بر دکمه شاتر و پیچ فرمان می‌توان دکمه‌های نور پس‌زمینه نمایشگر تک‌رنگ و دکمه تنظیم حساسیت را مشاهده کرد و انتخابگر حالات عکاسی دوربین نیز به قفل مجهز شده تا هنگام حمل نچرخد. در بخش پشتی دکمه‌های بزرگنمایی، فعال‌سازی وضوح‌یابی، نمایش زنده و ضبط فیلم، اطلاعات، منو، ارتباط بی‌سیم، منوی دسترسی سریع، مرور و پاک کردن تصاویر و دکمه‌های چهارجهته نصب شده‌اند که مورد اخیر قابلیت عملکرد به‌عنوان پیچ فرمان ثانوی را نیز دارد و می‌توان از جهات آن برای تنظیم وایت‌بالانس، وضوح‌یابی، عکاسی پیاپی و افکت رنگی بهره برد. نمایشگر لمسی دستگاه به همراه منوی همیشه کارآمد کانن، استفاده از دستگاه را بدون دکمه‌های فیزیکی نیز میسر می‌سازد. 
کارایی و کیفیت
دوربین 77D  از یک سنسور ۲۴ مگاپیکسلی در قطع APS-C برای تصویربرداری استفاده می‌کند که به قابلیت Dual-Pixel مجهز شده و امکان وضوح‌یابی تشخیص فاز را حین نمایش زنده تصاویر در اختیار دستگاه قرار می‌دهد. برجسته‌ترین ویژگی دوربین 77D سیستم وضوح‌یابی آن است که در حالت عادی و با استفاده از چشمی ۴۵ نقطه تقاطعی در اختیار کاربر قرار می‌دهد و می‌توان با دقتی به‌مراتب بالاتر از مدل‌های پیشین سوژه را در حالت وضوح قرار داد. وجود پردازنده Digic 7 و سیستم وضوح‌یابی Dual-Pixel در حالت نمایش زنده، این دوربین را به انتخابی مطلوب برای مستندسازی نیز تبدیل می‌کند و مهم‌ترین دلیل انتخاب شدن DSLRهای کانن نسبت به نیکون در حال حاضر همین سیستم وضوح‌یابی تشخیص فاز در نمای زنده است. در حین عکاسی پیاپی می‌توان از 77D برای ثبت تصاویر با سرعت شش فریم در ثانیه استفاده کرد و هنگام فیلم‌برداری کیفیت 1080/60/30/24p در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. علاقه‌مندان به ضبط صدا می‌توانند میکروفن دلخواه خود را به این دوربین متصل کنند، اما امکان پایش صدا به کمک هدفون وجود ندارد. در نهایت به باتری دستگاه می‌رسیم که با هر بار شارژ کامل پاسخگوی ثبت حدود ۶۰۰ عکس است و از نظر دوام رکوردی معمولی برای این دوربین رقم می‌زند.

نگاهی به دوربین Panasonic Lumix TZ90

اخبار

سیگما حرفه‌ای‌تر می‌شود

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی