گوگل نمایش تبلیغات بر روی نمایشگر قفل شده اندروید را ممنوع کرد

سرانجام کاربران از مشاهده تبلیغات در حین قفل شدن صفحه نمایشگر گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی خود رهایی یافتند.

به گزارش فارس به نقل از اسین‌ایج، گوگل با تغییر سیاست‌گذاری‌های خود از توسعه‌دهندگان و طراحان برنامه‌های اندرویدی خواست این نرم‌افزارها را به گونه‌ای طراحی کنند که تبلیغاتشان در حین قفل بودن گوشی یا تبلت به نمایش در نیاید.

نمایش این نوع تبلیغات در گوشی‌های اندرویدی برای بسیاری از کاربران آزاردهنده شده بود و آنها از اینکه حتی در صورت قفل کردن گوشی خود هم مجبور به نمایش تبلیغات مختلف هستند، اظهار نارضایتی کرده بودند.

گوگل سرانجام به این نگرانی‌ها و اعتراضات کاربران خود توجه کرد و در صفحه Monetisation توسعه‌دهندگان خود از ایجاد بخش جدیدی به نام Lockscreen Monetisation خبر داد.

در این بخش تصریح شده است: به غیر از برنامه‌هایی که به طور اختصاصی برای استفاده در حین قفل بودن نمایشگر طراحی شده‌اند، هیچ برنامه‌ای حق نمایش تبلیغات یا محتوای بازرگانی بر روی صفحه قفل شده نمایشگر را ندارد. هنوز مشخص نیست واکنش گوگل در صورت تخلف توسعه‌دهندگان از این قانون چه خواهد بود.

اجرای شهر هوشمند از مرحله ایده خارج می‌شود

طی تفاهم‌نامه‌ای برای عملیاتی شدن شهر هوشمند در مناطق تهران مقرر شد برای خروج این پروژه از مرحله ایده برنامه اجرا در یکی از مناطق حداکثر ظرف سه ماه ابلاغ شود.

به گزارش فارس، رسول کشت‌پور شهردار منطقه دو تهران در مراسم امضای تفاهم‌نامه اجرایی شدن پروژه شهر هوشمند، گفت: باید برای عملیاتی کردن شهر هوشمند اقدامات موثری انجام دهیم و آن را از ایده و طرح‌های مطالعاتی خارج کنیم که در این تفاهم مقرر شده طرح تجمیع‌کنندگی اعم از اکوسیستم مورد نیاز و نحوه تعامل با آن طراحی و حداکثر در مدت سه ماه جهت اجرایی و به شهرداری ابلاغ شود.

وی گفت: هدف از اجرای این طرح کاهش ترافیک شهری، کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست ضمن استفاده از استراتژی "‌مدیریت زمان‌" در رسیدن به شهری ایده‌آل و مطلوب  برای زیستن و عاری از هر گونه دغدغه شهری برای شهروندان است و بطور قطع استفاده از شهر هوشمند سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت زندگی و بهره‌وری و در نهایت موجب خرسندی و رضایت مردم خواهد شد.

تحقق شهر الکترونیک و هوشمندسازی محیط شهری در بسیاری از شهرهای توسعه یافته و مطرح دنیا روند متعارفی طی می‌کند و این در حالی است که ما به رغم وجود پتانسیل علمی و فنی پیاده‌سازی این موضوع، به دلیل تاثیر عوامل مختلف از جمله، عدم همکاری یا هماهنگی بین سازمان‌های مسوول با بخش خصوصی و سایر بخش‌های مرتبط، متاسفانه جایگاه مطلوبی در این حوزه نداشته‌ایم.

همچنین در این مراسم، علی حکیم جوادی اجرا کننده این پروژه گفت: در شهر هوشمند، تمام سازمان‌ها، مردم و دیگر مولفه‌های شهری به صورت یکپارچه و منظم در ارتباطند و امیداوریم با امضای این تفاهم‌نامه و پتانسیل‌های بالایی که در این منطقه وجود دارد بتوانیم بهترین خدمات را در راستای رسیدن به اهداف پروژه ارایه کنیم. هلدینگی که مسئولیت انجام کار را برعهده گرفته با چهار هزار نیروی متخصص در قالب ۷ شرکت زیرمجموعه بر حوزه IT  و هوشمند سازی الکترونیک شهرها و سازمان‌ها متمرکز است.

پرداخت جریمه ۱۳۷ میلیون دلاری بلک‌بری به نوکیا

بلک بری پس از منازعات حقوق طولانی با نوکیا موظف به پرداخت ۱۳۷ میلیون دلار جریمه به این شرکت شد تا اختلافات ۲ طرف بر سر یک قرارداد تجاری حل و فصل شود.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، نوکیا بلک‌بری را به عدم پرداخت مبالغ تفاهم شده در مورد استفاده این شرکت از حق اختراعات ثبت شده نوکیا متهم کرده بود. پس از آنکه بلک‌بری پرداخت این مبلغ را رد کرد، موضوع به اتاق بین‌المللی بازرگانی آمریکا ارجاع داده شد و در نهایت حکمی به نفع نوکیا صادر شد.

البته صدور این حکم به معنای پایان درگیری دوطرف بر سر حق اختراعات ثبت شده نیست و منازعات حقوقی مشابهی در دادگاه های آمریکا و آلمان بر سر همین موضوع در جریان است.

بلک‌بری هم به طور مقابل مدعی استفاده بدون اجازه نوکیا از حق اختراعات ثبت شده خود است و قصد دارد شکایت طرح شده خود را با قدرت در آلمان و آمریکا پیگیری کند. درگیری دو طرف در این زمینه در شرایطی ادامه می‌یابد که این روزها هیچ یک از این دو شرکت سهم قابل توجهی در دنیای گوشی‌های هوشمند نداشته و کاملا به حاشیه رانده شده‌اند.

تشخیص "آریتمی" قلبی با اپلیکیشن جدید ساعت اپل

شرکت اپل و دانشگاه "استنفورد"‌(Stanford)  از اپلیکیشن جدیدی رونمایی کردند که هدف آن تشخیص آریتمی قلبی احتمالی کاربران است.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدگجت، شرکت "اپل" از اپلیکیشنی موسوم به "بررسی قلب" (Apple Heart Study)  که قبلا اعلام شده بود، رونمایی کرد. این شرکت در نظر دارد با همکاری دانشگاه استنفورد، توانایی ساعت اپل را در تشخیص آریتمی قلب با فناوری "پیگیری ضربان قلب" و اعلام آن به کاربرانی که احتمالا به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستند، بررسی کند.

برخلاف دستگاه‌های نوار قلب استاندارد (ECG) که فعالیت الکتریکی را در قلب اندازه می‌گیرند، شرکت اپل و دیگر شرکت‌های تولید دستگاه‌های پوشیدنی مصرفی‌، از لامپ‌های LED با تابش صدها بار در ثانیه و فوتودیودهای حساس به نور برای تشخیص میزان جریان خون در مچ دست به عنوان شاخص فعالیت قلب استفاده می‌کنند.

این روش با وجود اینکه استفاده از آن ساده‌تر است، نسبت به حسگرهای ECG دقت کمتری دارد، بنابراین توانایی تشخیص آریتمی احتمالا کشنده، گام مهمی برای بازار دستگاه‌های پوشیدنی خواهد بود.

توجه به این نکته مهم است که امروزه در بازار، محصولاتی وجود دارند که قادر به تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی دقیق و تایید شده توسط  "سازمان غذا و داروی آمریکا" (FDA) و ثبت نوار قلبی هستند.

کاربرانی که 22 سال به بالا هستند و ساعت مچی اپل سری یک یا جدیدتر دارند، می‌توانند این اپلیکیشن را که به طور دوره‌ای در طول روز قادر به گردآوری ریتم و ضربان قلب براساس میزان فعال بودن کاربر است، دانلود کنند.

اگر این اپلیکیشن ضربان قلب را نامنظم تشخیص دهد، شرکت‌کنندگان را آگاه می‌کند و در این صورت، به آنها توصیه می‌شود که یک تماس تلفنی یا مکالمه تصویری روی FaceTime با یک پزشک برای بررسی موضوع داشته باشند. همچنین، کاربران یک پچ ECG دریافت می‌کنند تا از آن برای بررسی بیشتر استفاده کنند.

یافتن بازماندگان زلزله با سوسک‌های مجهز به ردیاب

دانشمندان "دانشگاه صنعتی نانیانگ"(NTU) برای یافتن بازماندگان حوادث، استفاده از سوسک‌های مجهز به ردیاب را پیشنهاد کرده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از روزنامه سان، کوچکترین گروه امداد در هنگام حوادث، به شکل سوسک‌های حامل ردیاب ابداع شد.

این حشرات کنترل از راه دور، مجهز به حسگرهایی هستند که پشت‌شان تعبیه شده و کربن دی‌اکسید را در میان ساختمان‌های فروریخته تشخیص می‌دهند.

دانشمندان امیدوارند که بتوانند پس از وقوع زلزله یا دیگر حوادث، این سوسک‌ها را به مناطق مورد نظر برسانند.

این ردیاب‌ها قادر خواهند بود کسانی که کنترل سوسک‌ها را در دست دارند به سوی قربانیانی که کربن دی‌اکسید تولید می‌کنند راهنمایی کرده و به این ترتیب آنها را پیدا کنند.

دانشمندان فکر می‌کنند با وجود این اختراع، زمانی برای حفاری در مکان‌هایی که در آنها کسی زنده نیست هدر نمی‌رود و گروه نجات می‌تواند تلاش خود را بر بازماندگان متمرکز کند

دانشمندان، این سوسک‌ها را با استفاده از شاخک‌هایشان هدایت می‌کنند.

سوسک‌های سایبورگ، ابداع دانشمندان "دانشگاه صنعتی نانیانگ" (NTU)هستند.

"هیروتاکا ساتو" (Hirotaka Sato) استادیار دانشگاه NTU گفت: پس از وقوع یک حادثه، بسیاری از بازماندگان زیر آوار هستند و در بیشتر مواقع، گروه نجات نمی‌داند باید چه مکان‌هایی را جستجو کند. ما به ابزارهایی نیاز داریم که بتوانند در میان فضاهای کوچک، گروه نجات را به سوی افراد گمشده هدایت کنند.

آنها از سوسک‌های "شب‌رو"(darkling) استفاده و رایانه‌ای کوچک را با استفاده از موم به پشت‌شان متصل کردند.

این رایانه، ارتعاشاتی را به شاخک‌های حشرات که راهنمای آنهاست، می‌فرستد.

دانشمندان امیدوارند که این حسگرها، علاوه بر کربن دی اکسید، قادر به تشخیص دما و ارتعاشات ناشی از ضربان قلب افراد زیرآوار باشند.

برخی منتقدان معتقدند که این اختراع، شکنجه حیوانات است و باید به جای سوسک، ربات‌های مکانیکی مورد استفاده قرار گیرند.

دانشمندان می‌گویند که در این زمینه کاملا مراقب هستند و این حشرات در زمان‌هایی که تحت کنترل نیستند می‌توانند زندگی طبیعی خود را داشته باشند.

اکثر برنامه‌های اندرویدی از کاربران جاسوسی می‌کنند

تحقیقات جدید انجام شده در دانشگاه ییل نشان می‌دهد اکثر برنامه‌های اندرویدی بعد از نصب از کاربران خود جاسوسی  و اطلاعات خصوصی آنها را بررسی می‌کنند.

به گزارشفارس به نقل از وی تری، بخش اعظم برنامه‌های اندرویدی حاوی ابزار ردگیری و کنترل فعالیت‌های کاربران هستند و لذا نصب این برنامه‌ها برای افراد تبعات امنیتی دارد.

شرکت تحقیقاتی فرانسوی Exodus Privacy ‌که با دانشگاه ییل برای انجام پژوهش مذکور همکاری کرده معتقد است برنامه‌های اندرویدی از روش‌های مختلفی برای جمع‌آوری اطلاعات شخصی بهره می‌گیرند.

هدف اصلی از این نوع جاسوسی‌ها شناسایی سلائق و علائق کاربران به منظور ارسال تبلیغات و آگهی‌های دیجیتال مرتبط برای هر فرد است. از این طریق می‌توان امید داشت که فرد در برابر تبلیغات یادشده کمتر مقاومت کرده و برای خرید یا استفاده از خدمات پیشنهاد شده اقدام کند.

بر اساس بررسی یادشده از هر چهار برنامه اندرویدی سه برنامه به ابزار ردگیری و کنترل کاربران مجهز هستند و البته بیشتر مشتریان از این امر آگاه نیستند. این مشکل حتی در برنامه‌های موجود در فروشگاه گوگل‌پلی نیز وجود دارد و برنامه‌هایی مانند اسپاتیفای، اوبر،‌OKCupid   و تیندر هم اطلاعات خصوصی کاربران را جمع‌آوری می‌کنند.

نکته جالب این است که بسیاری از این برنامه‌ها از یکی از سرویس‌های گوگل موسوم به Crashlytics برای جمع آوری اطلاعات مربوط به کاربران بهره می‌گیرند. برخی از نرم‌افزارهای اندرویدی حتی می‌توانند با سوءاستفاده از حسگرهای گوشی از رفت و آمد و حضور وی در کنار گوشی مطلع شوند.

 

اخبار بازی

اخبار بازی

اخبار بازی

اخبار بازی

اخبار بازی ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه