نظام‌نامه پیوست فناوری در حوزه فاوا؛ از ابلاغ تا عمل (بخش چهارم)

فرامرز رستگار،          دبیر و عضو هیات‌مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران

در بخش‌های اول تا سوم گزارش اشاره شده بود که معاون اول رییس‌جمهور مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را به دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ کرده است.

این مصوبه در خصوص توسعه توانمندی‌های داخلی در قراردادهای بین‌المللی و طرح‌های مهم ملی است.

آیین‌نامه اجرایی نظام‌نامه پیوست فناوری در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای استفاده از ظرفیت طرح‌های مهم و قراردادهای بین‌المللی برای توسعه بازار، ارتقای شرکت‌ها و محصولات ایرانی و دستیابی به فناوری راهبردی در حوزه فاوا توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سوم خرداد سال 1396 به تمامی معاونت‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌ها و واحدهای زیرمجموعه وزارتخانه متبوع ابلاغ شد.

در همین راستا سندیکای صنعت مخابرات ایران نیز در ابلاغیه مذکور موظف به اقدام و ارایه گزارش پیشرفت کار شده است.

در این آیین‌نامه، روش‌های اجرایی مشخصی برای استفاده از ظرفیت قراردادهای بین‌المللی و طرح‌های بزرگ ملی برای تحقق اهداف فوق پیش‌بینی شده است، به این ترتیب که مناقصه‌گرها موظف شده‌اند علاوه بر ارایه پیشنهادیه فنی مرتبط با شرح کار اصلی مناقصه، برنامه پیشنهادی خود را برای توسعه و بهره‌گیری از توان شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های ایرانی و همچنین وارد کردن محصولات ایرانی تاییدشده به زنجیره تامین طرح‌های خود با عنوان شرح کار پیوست فناوری ارایه دهند.

قراردادهای بین‌المللی و طرح‌های ملی شامل تمامی طرح‌هایی است که توسط نهادهای کارفرمایی ذیل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناقصه گذاشته می‌شود و دارای حجم مالی بالا و جنبه‌های فناورانه مهم است.

تعیین مصادیق طرح‌های پروژه‌های ملی و قراردادهای بین‌المللی که مشمول پیوست فناوری می‌شوند بر عهده معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

شورای راهبری نظام‌نامه پیوست فناوری متشکل از معاونان و صاحب‌نظران ذی‌ربط و روسای پژوهشگاه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که با حکم وزیر منصوب می‌شوند و معاون فناوری و نوآوری وزارتخانه دبیری این شورا را بر عهده دارد.

حسن اجرای پیوست فناوری هر قرارداد در چارچوب قرارداد نظارت جداگانه میان کارفرما و پژوهشگاه‌های ذی‌ربط در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین سایر شرکت‌های مشاور دارای صلاحیت صورت می‌گیرد.

فرایندها و شاخص‌های نظارتی برای ارزیابی اقدامات و تعهدات انجام‌شده مجری قرارداد توسط مناقصه‌گذار و با همکاری نهادهای صنفی و سندیکایی ذی‌ربط، تهیه و به تصویب شورای راهبری نظام‌نامه پیوست فناوری رسیده و برای اجرا به ناظر پیوست فناوری هر قرارداد ابلاغ می‌شود.

راهبری و نظارت برفرایندهای پیش‌بینی شده در این آیین‌نامه در سطح وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های طرف قرارداد، برعهده شورای راهبری نظام‌نامه پیوست فناوری است.

امید است با استفاده درست از این سند مهم، اشتغال مبتنی بر تولید در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اتکا به منابع متخصص ایرانی در صدر کسب‌وکارهای این حوزه قرار گیرد.