با همکاری چهار شرکت بزرگ فناوری صورت گرفت

حذف 40 هزار امضای دیجیتالی تروریستی از شبکه‌های اجتماعی

شرکت‌های بزرگ فناوری که البته مراکز توسعه‌دهنده شبکه‌های اجتماعی اهم آنها را تشکیل می‌دهند، با به‌اشتراک‌گذاری پایگاه‌های داده خود با یکدیگر موفق شدند 40 هزار تصویر ویدیویی منتسب به گروه‌های تروریستی را حذف کنند و پلتفرم‌های خود را از محتوای افراطی پاکسازی کنند تا به‌عبارت دیگر امضای دیجیتالی تروریست‌ها از شبکه‌های اجتماعی حذف شود.

فیس‌بوک، یوتیوب، توییتر و مایکروسافت به‌عنوان صاحب شبکه اجتماعی لینکدین این طرح مشترک را به‌انجام رساندند و با انتشار یک مطلب وبلاگی مشترک اعلام کردند این تعداد محتوای تصویری ویدیویی توسط آنها حذف شده است. این چهار شرکت بزرگ فناوری که به‌صورت ویژه در عرصه پلتفرم‌های رسانه‌ای و اجتماعی فعالیت می‌کنند، بخشی از گروه بزرگی موسوم به «انجمن جهانی اینترنت برای مبارزه با تروریسم» محسوب می‌شوند و سال گذشته اعلام کردند که تصمیم دارند با به‌اشتراک‌گذاری پایگاه‌های داده خود ردپای تروریست‌ها را شناسایی کنند و از این طریق بتوانند تمام تصاویر ویدیویی را که توسط این افراد یا گروه‌ها به اشتراک گذاشته شده است حذف کنند.

بر اساس این طرح جامع جهانی، یک کمپانی توسعه‌دهنده شبکه‌های اجتماعی تنها در صورتی اجازه دارد با استناد به نقض قوانین تصاویر منتسب به تروریست‌ها را حذف کند که اطلاعات مربوطه در پایگاه‌های داده به‌اشتراک گذاشته‌شده موجود باشد. سپس، اگر شخصی تصمیم بگیرد با این مضمون اطلاعاتی را روی یکی از این شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارد، به‌صورت خودکار محتوای مربوطه علامت‌گذاری و بازبینی می‌شود که به‌طور معمول انسان وظیفه‌ بازبینی این محتوا را برعهده دارد و به احتمال قوی این تصویر ویدیویی حذف خواهد شد.

شرکت‌های بزرگ توسعه‌دهنده شبکه‌های اجتماعی از جانب دولت‌های غربی تحت فشارهای شدید قرار گرفته‌اند تا به‌صورت گسترده‌تر و کاربردی‌تر با گروه‌های تروریستی مقابله کنند و جلوی تبلیغات و فعالیت‌های اجتماعی آنها در فضای مجازی را بگیرند. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از جمله افرادی محسوب می‌شود که شرکت‌های فناوری را تحت فشار زیاد قرار داده است تا فعالیت‌های لازم برای پاکسازی پلتفرم خود را انجام دهند. این اقدام بر اساس قوانین بین‌المللی صورت می‌گیرد تا شرکت‌های فناوری موظف شوند جلوی اقدامات آنلاین تروریست‌ها را بگیرند و هرگونه کم‌کاری توسط آنها جرایم بزرگ را به‌دنبال دارد.

این شرکت‌ها به‌تازگی هوش مصنوعی را در این قبیل فرایندها در اختیار گرفته‌اند و با بررسی‌های تحلیلی و دقیق‌تر سعی دارند پایگاه‌های داده حاوی اطلاعات مظنون را با یکدیگر به‌اشتراک بگذارند و از این طریق در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتواند محتوای تروریستی را تشخیص دهند و حذف کنند.

هفته گذشته مدیران شرکت فیس‌بوک با انتشار یک مطلب وبلاگی اعلام کردند سیستم‌های خودکار آنها موفق شده است 99 درصد محتوای مرتبط با گروه‌های تروریستی داعش و القاعده را شناسایی کند و پیش از آنکه این اطلاعات توسط کاربران عمومی رصد شود، سیستم هوشمند آنها را حذف کند. این اتفاق از جمله مواردی محسوب می‌شود که سیستم هوشمند پیش از آنکه کاربر عمومی به اطلاعات تروریستی دسترسی پیدا کند آنها را حذف می‌کند و شرکت فیس‌بوک این موفقیت را به‌دنبال استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به‌دست آورده است.

توییتر نیز در ماه سپتامبر از سال جاری میلادی توضیح داد که 99 درصد پست‌ها و اطلاعات منتشر‌شده را که مبتنی بر شکایاتی از سوی کاربران و به‌نوعی به گروه‌های تروریستی مرتبط بوده حذف کرده است. یوتیوب هم در یک گزارش مجزا که در ماه نوامبر منتشر کرده بود اعلام کرد الگوریتم‌های آن به صورت خودکار 83 درصد از محتوای مرتبط با فعالیت‌های تروریستی را شناسایی کرده‌اند و این شرکت به‌سرعت تمامی این محتوا را از دسترس عموم خارج کرده است. این فرایند باعث شده است تا گروه‌های تروریستی به‌صورت گسترده فعالیت‌های تبلیغاتی و اجتماعی خود را به فضاهای دیگر انتقال دهند و از این رو سراغ شبکه‌های اجتماعی جدیدتر و کوچک‌تر بروند.

این چهار شرکت بزرگ فناوری توضیح دادند Ask.fm، Cloudinary، اینستاگرام (به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های فیس‌بوک)، Justpaste.it، لینکدین (به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های مایکروسافت)، Oath و Snap برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده‌اند تا به طرح اشتراک‌گذاری اطلاعات مظنون برای حذف پیام‌های تروریستی بپیوندند.

شایان ذکر است که در میان این شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های ارتباطی هم به‌صورت همزمان دست به‌کار شده‌اند. شرکت توسعه‌دهنده ابزار اجتماعی واتس‌اپ که یکی از زیرمجموعه‌های فیس‌بوک محسوب می‌شود، هفته گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد که هر روز به‌طور میانگین 55 میلیارد پیام را رد‌وبدل می‌کند و سیستم هوش مصنوعی آنها توانسته است جلوی ارسال 90 درصد پیام‌های ترورستی که از این طریق به دست مخاطبان می‌رسند را بگیرد. ابزار ارتباطی تلگرام نیز برای تروریست‌ها محبوبیت بسیار زیادی دارد و این‌طور که روزنامه «شیکاگو تریبون» اعلام کرده است، بخش بزرگی از ارتباطات داعش از طریق تلگرام انجام می‌شود و این گروه تروریستی برنامه‌ریزی بسیاری از پروژه‌ها،‌ فعالیت‌های تبلیغاتی و ... را به کمک تلگرام به‌انجام می‌رساند.

چهار شرکت بزرگ مایکروسافت، یوتیوب، فیس‌بوک، و توییتر با انتشار مطلب مشترک خود توضیح دادند: ما دریافتیم که تلاش‌های صورت‌گرفته بسیار اندک بوده است و باید گام‌های بزرگ‌تری در این زمینه برداریم. با این وجود اطمینان کامل داریم که در مسیر درست حرکت می‌کنیم و با اقدامات صورت‌گرفته می‌توانیم جلوی فعالیت‌های گروه‌های تروریستی را بگیریم.

کنسرسیومی متشکل از چهار شرکت مذکور اعلام کرد که اگرچه در اقدام مشترک خود موفق به حذف 40 هزار تصویر ویدیویی و عکس منتسب به گروه‌های تروریستی شده است، ولی این اطلاعات بخش کمی از داده‌های به‌اشتراک گذاشته‌شده توسط تروریست‌ها را شامل می‌شود. «انجمن جهانی اینترنت برای مبارزه با تروریسم» که با نام GIFCT هم شناخته می‌شود، ژوئن سال جاری میلادی به‌دنبال فشارهای گسترده اروپا و آمریکا راه‌اندازی شد تا جلوی فعالیت‌های تروریستی در جهان گرفته شود. این انجمن در اصل راهکارهای فنی برای حذف محتوای تروریستی در شبکه‌های اجتماعی را ارایه می‌دهد و همچنین تحقیقات لازم برای شناسایی فعالیت‌های تروریستی در محیط‌های مجازی را به‌انجام می‌رساند. پایگاه داده مشترکی که توسط شرکت‌های بزرگ فناوری در این انجمن راه‌اندازی شده است، به توسعه‌دهندگان شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند تا بر اساس سیاست‌های جدید بتوانند محتوای تروریستی را پیش از آنکه به دست کاربران عمومی برسد، شناسایی کند.

«انجمن جهانی اینترنت برای مبارزه با تروریسم» هم‌اکنون 68 شرکت بزرگ را در خود جا داده است و این در حالی است که بر اساس پیش‌بینی‌های اولیه گفته شده بود در سال 2017 میلادی با 50 شرکت وارد همکاری می‌شود.

اخبار

مشکل جدید فیس‌بوک برای کاربران

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه