در گفت و گو با مدیرعامل شاپرك مطرح شد

بستن درگاه بانكی سایت‌های غیرمجاز تا شهریور ماه

هفته گذشته بخش اول گفت‌وگوی ما با محسن قادری،‌ مدیر عامل شاپرک را خواندید. موضع عقب‌ماندگی از پرداخت همراه، راه‌حل برخورد با پدیده كارمزدخواهی، ارتباط با شبكه‌های بین‌المللی، دلایل تاخیر در راه‌اندازی كیف پول الكترونیكی، برخورد با سایت‌های بدون نمادی كه درگاه پرداخت بانكی دارند و نهایتا ادعای ورود شاپرك به حوزه اجرا و تصدی‌گری از جمله مباحثی است كه در بخش دوم گفت‌و‌گوی عصرارتباط با وی مورد بررسی قرار گرفته‌ است که در ادامه می‌آید.

در حال حاضر پدیده كارمزد خواهی از پذیرندگان بزرگ به سمت فروشگاه‌ها در حال تسری است آیا این پدیده را تایید می‌كنید و برای جلوگیری از آن چه اقدامی انجام داده‌اید؟

متاسفانه این موضوع صحت دارد و عامل اصلی آن هم استاندارد نبودن روال پرداخت كارمزد در كشور است و تا زمانی كه استانداردسازی كارمزدها انجام نشود، نمی‌توان منتظر حذف روش‌هایی از این دست باشیم.

ما به عنوان بازوی اجرایی بانك مركزی پیشنهادات خود را براساس استانداردهای دنیا در حوزه كارمزد و در حال حاضر به صورت گام‌به‌گام ارایه داده‌ایم و منتظر تعیین تكلیف از سوی بانك مركزی هستیم. لازم به ذکر است که طبق استانداردهای بین‌المللی پذیرنده نه تنها باید کارمزد بدهد بلکه ضمن خرید پایانه (روش اصلی پیشگیری از پایانه‌های تکراری) هزینه‌های مرتبط با پشتیبانی آن را نیز باید پرداخت كند.

در حال حاضر در خارج از كشور ویزا و مسترکارت و شبکه‌های بین‌المللی دیگر به منظور جلوگیری از تخلفات وفق ضوابط، علاوه بر در نظر گرفتن جرایم سنگین به تمامی حوزه‌های پرداخت (صادر کنندگی و پذیرندگی) نظارت دقیق دارند که این خود یکی از دلایلی است که برای مثال هیچ بانک صادرکننده‌ای برای جذب منابع نمی‌تواند با فرایند تعریف شده اقدام به حذف کارمزد كند.

 

با توجه به اینكه ارتباط با شبكه‌های پرداخت بین‌المللی یكی از الزامات مراوادت اقتصادی در دنیا به شمار می‌رود، شاپرك برای اتصال به شبكه‌های بین‌المللی چه اقداماتی انجام داده‌ است؟

ما در سال 94 روی پروژه اتصال به شبكه بین‌المللی در حال كار بودیم كه در آن زمان متوجه شدیم در بانك مركزی نقشه‌راهی برای این موضوع در حال پیگیری است و شاپرك هم بخشی از آن پروژه است. البته با توجه به شرایط موجود اتصال به ویزا و مستر كارت فكر نمی‌كنم امكان‌پذیر باشد.

 

یكی از الزامات صنعت پرداخت در دنیای امروز وجود كیف پول آنلاین و آفلاین است، چرا ما در ایران هنوز نتوانستیم در این حوزه موفقیتی كسب كنیم؟

از نظر من كیف پول لازم است و بر همین اساس ما طرحی به بانك مركزی دادیم و منتظریم در این رابطه بانك مركزی تصمیم‌گیری كند.

همانطور كه گفتید، كیف پول یكی از الزامات شبكه پرداخت كشور است و نبود آن اكنون فشار زیادی روی شبكه وارد می‌كند، به نحوی كه اكنون حدود 80 درصد تراكنش‌های شاپرك معادل و یا کمتر از 50 هزار تومان است، در حالی كه این مبالغ می‌تواند از طریق كیف پول پرداخت شود.

یك زمانی تصور این بود كه بخش عمده‌ای از 80 درصد خریدهای خرد مربوط به خرید شارژ و پرداخت قبض است، این در حالی است كه تنها حدود 20 درصد تراكنش‌ها مربوط به این بخش است و مابقی خریدهای خردی است كه توسط مردم انجام می‌شود. در این وضعیت مبالغ پایین با این اعداد هزینه سنگینی را برای كشور ایجاد می‌كند.

در دنیا خریدهای خرد به سمت كیف پول الكترونیكی هدایت شده و ما نیز ناگزیر به سمت آن خواهیم رفت. با یک حساب سر انگشتی می‌توان دریافت که راه‌اندازی زیرساخت کیف پول الکترونیکی با مقررات مناسب می‌تواند در سالی که مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید دارند حدود 50 درصد از کل ظرفیت‌های شبکه بانک و مخابراتی کشور که ارزبری سنگینی دارند را آزاد ساخته و از خروج ارز جلوگیری كند.

با اینكه كیف پول به صورت جزیره‌ای راه‌اندازی شده و فقط قابلیت ارایه سرویس به مشتریان خاص آن سرویس‌دهنده را دارد اما شاپرک به دلیل پیش‌بینی عدم موفقیت طرح موافق آن نیست و برای این موضوع پیشنهاد یك زیرساخت منسجم را دارد تا تمامی سرویس‌دهندگان بتوانند به صورت رقابتی از این زیرساخت استفاده كنند.

 

اكنون بسیاری از فعالان صنعت پرداخت معتقدند كه شاپرك به حوزه تصدی‌گری ورود كرده و همین نكته‌ای هم كه در خصوص ایجاد زیرساخت كیف پول بیان کردید، می‌تواند مصداق همین موضوع باشد.

این موضوع برای بنده هم سوال شده كه ما كجا وارد تصدی‌گری شدیم كه تا این اندازه در برخی رسانه‌ها به آن پرداخته می‌شود. اینكه ما سامانه جامع پذیرندگان را به منظور نظارت هوشمند بر پذیرندگان راه‌اندازی می‌كنیم تا از تخلفات احتمالی جلوگیری كنیم ورود به اجراست؟

با راه‌اندازی سامانه جامع پذیرندگان شاپرک علاوه بر جلوگیری از ورود اطلاعات صحت‌سنجی نشده به پایگاه اطلاعات شاپرک و شبکه پرداخت، موفق به تکمیل و تصحیح تمامی اطلاعات پذیرندگان از ابتدا تا کنون شده است. داشتن اطلاعات صحیح ما را قادر ساخته تا علاوه بر شروع به شناسایی پایانه‌های تکراری و حذف آنها بتوانیم گزارشات تحلیلی دقیقی برای تصمیم‌سازی و یا اتخاذ تصمیمات بهتر تولید كنیم. آیا این اسمش می‌شود تصدی‌گری؟ ما ضوابط و زیرساخت ایجاد می‌كنیم و برروی اجرای درست آن نظارت هوشمندانه می‌كنیم این ماموریتی است كه ما در شاپرك دنبال خواهیم كرد.

 

چرا با وجود پیگیری‌های مختلف همچنان سایت‌هایی وجود دارند كه با وجود نداشتن نماد اعتماد الكترونیكی هنوز درگاه پرداخت بانكی دارند؟

جلسات بسیاری برای سامان‌دهی این بخش برگزار شده و اكنون قوانینی برای این موضوع تدوین شده است. اكنون ما درگاه‌های واسطی داریم كه همانند بانك‌ها كار جمع‌آوری وجوه را انجام می‌دهند و حتی یك سری درگاه زیرمجموعه آنها هستند. قانون برای این فعالیت‌ها شفاف نبود به همین منظور چارچوبی با همکاری مراجع مرتبط تدوین شده كه تا شهریور ماه امسال تمامی این بخش‌ها ساماندهی می‌شود و از شهریورماه امسال هیچ سایتی بدون نماد اعتماد الكترونیكی نمی‌تواند درگاه بانكی داشته باشد.

به تمامی مدیران سایت‌ها پیشنهاد می‌كنیم كه در صورت نداشتن نماد اعتماد حتما برای دریافت آن اقدام كنند چرا كه تا شهریور امسال تمامی درگاه‌های بدون نماد اعتماد بسته خواهند شد.

 

در این جلسات آیا برای فین‌تك‌ها هم قانون مشخصی تدوین شد؟

حدود 42 فین‌تك وجود داشتند كه همانند بانك‌ها كار جمع‌آوری وجوه می‌كردند كه ضوابطی برای ادامه فعالیت آنها تدوین شده كه به زودی توسط بانك مركزی ابلاغ خواهد شد.

 

با وجودی كه دنیا به سمت استفاده از پرداخت‌های همراه در حال حركت است، ما هنوز در ایران درگیر راه‌اندازی NFC هستیم چه برسد به پرداخت همراه. علت این عقب‌ماندگی چیست؟

شاپرك از سال 1393 به صورت فعال روی موضوع پرداخت موبایلی نه فقط موضوع NFC بررسی‌های همه جانبه‌ای انجام داده است. ما نهایتا انتهای سال گذشته یك طرح که به تایید سه مشاور بین‌المللی از لحاظ تطابق با استانداردهای بین‌المللی رسیده بود را به بانك مركزی پیشنهاد دادیم و با دو بانك و دو PSP نیز تست‌هایی موفقی را انجام دادیم.

از نظر ما NFC بخش كوچكی از پرداخت همراه است كه باید راه‌اندازی شود و در موضوع پیشنهاد ارایه‌شده در خصوص پرداخت همراه منتظر تایید از سوی نهادهای مربوطه هستیم.

از آنجا كه استفاده از روش‌های متداول بین‌المللی را باید در حوزه پرداخت همراه در پیش می‌گرفتیم با این اولویت که آنها را بومی‌سازی کنیم، ما در سالی كه مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید داشتند با استفاده از متخصصان بومی براساس استانداردهای بین المللی زیرساخت پرداخت همراه را بدون نیاز به خرید خارجی در كشور ایجاد كردیم.

 

شركت آسیاتك مدعی شده كه جواز PSP دارد كه بنا به دلایلی پروسه دریافت آن معلق مانده بود و اكنون براساس مجوزهای دریافتی گذشته می‌تواند به شاپرك متصل شود. آیا این موضوع صحت دارد؟

تا آنجا كه اطلاع دارم چنین موضوعی صحت ندارد و اینها كه گفته شده تنها در حد یك ادعاست. آنچه كه بنده شنیدم این است كه این دوستان در زمان فراخوان همگانی اقدام به حضور در فراخوان كرده و موافقت اصولی دریافت كردند.

در ابتدای راه به همه اعلام شد یك موافقت اصولی دارند كه امكان ادامه كار را دارید. آنها باید در سال 91 می‌آمدند و پروسه اتصال به شاپرك را با موفقیت انجام می‌دادند. در حال حاضرهیچ شرکتی به شاپرک برای اتصال معرفی نشده است. البته امکان دارد که بانك مركزی تصمیم دیگری بگیرد.

 

 

صدور چک الکترونیکی معطل قانون 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه