عصر ارتباط برای نخستین بار منتشر کرد

رشد 18 درصدی تراکنش‌های شتاب در سال 95

دور نیست سال‌هایی که صف‌های طولانی برای انجام امور روزمره مالی زمان زیادی را از وقت مردم به خود اختصاص می‌داد؛ روزهایی که تصور هرگونه انجام امور مالی درحالی‌که در خانه به استراحت مشغول هستی، به یک رویا می‌ماند؛ روزهایی که وقتی سخن از الکترونیکی شدن خدمات بانکی به میان می‌آمد، بسیاری از مردم یا نگران حجم عظیم تغییرات بودند یا نگران آینده شغلی خود و عده‌ای هم شاید نگران هرچه شفاف‌تر شدن امور مالی. همه اینها از یک‌سو و تحریم‌ها از سوی دیگر، در شرایط دشوار اقتصادی و سیاسی، تنها راه باقی‌مانده همانا تکیه بر توان داخلی بود و امروز می‌توان گفت، با همت متخصصان داخلی، موانع یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته شده است؛ تا جایی که دانش حاصل‌شده در این سال‌ها، اکنون می‌تواند بازاری مناسب را فراتر از مرزها به روی این صنعت باز کند و علاوه بر فرصت‌های شغلی پیش رو، بار دیگر توانمندی ایرانیان را در سطوح بین‌المللی به رخ بکشد.

شاید بتوان گفت «شتاب» نخستین دستاوردی بود که نوید یکپارچه‌شدن خدمات بانکی را به مشتریان بانک‌ها داد؛ سامانه‌ای که بستری بارور برای عرضه خدمات متنوع بانکی به‌شمار می‌رود و اكنون که 14 سال از تولد آن می‌گذرد، با عبور از فراز و نشیب‌های بسیار در یک سامانه کاملا ایرانی، شاهد انجام حجم عظیمی ‌از تبادلات مالی هستیم.

شتاب را که متولد سال 1381 است، به‌عنوان «شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی» می‌شناسند. این سامانه در ابتدا با هدف یکپارچه‌سازی و به‌هم پیوستن سامانه‌های کارت تمام بانک‌ها ایجاد شد و زمان زیادی از روزی که  مردم متعجب از اینکه می‌توانند از یک دستگاه خودپرداز عملیات واریز را انجام دهند، نگذشت تا هنگامی‌ که  بدون ایستادن در صف طولانی بانک‌ها، موفق به انجام تبادلات مالی خود شدند؛ فاصله‌ها رفته‌رفته کمتر شد و حالا می‌شد از یک بانک به بانک دیگر و حتی به بانک سومی‌ هم پول انتقال داد.

 

اکنون با استفاده از شتاب، در حالی که گوشی در دست دارید می‌توانید در تاکسی یا خانه، هنگام تماشای فیلم دلخواهتان، با نصب اپلیکیشن بانک، هر گونه انتقال وجه ضروری خود را انجام دهید بی‌آنکه لازم باشد در صف بایستید یا برای یک انتقال وجه، در فشرده‌تر شدن ترافیک خیابان‌ها سهیم شوید.

آمارها عظمت کار و اطمینان مردم را به این سامانه بیش از پیش نشان می‌دهد. سال 95 در حالی 21 میلیارد و 197 میلیون تراکنش در سامانه شتاب به ثبت رسید که مردم بدون دغدغه 38 هزار تریلیون سرمایه خود را با اطمینان خاطر در این سامانه جابه‌جا کردند.

این موضوع زمانی بیشتر نمود می‌یابد که بدانیم افزایش سریع تراکنش‌ها مانع از سرعت روند توسعه خدمات و ظرفیت‌سازی نشده و شاهد پایداری 97/99 درصدی در سامانه‌ای هستیم  که گفته می‌شود در زمره معدود سامانه‌های بانکی با چنین ظرفیتی در جهان است.

تصور کنید تنها در یک روز پرترافیک شبکه بانکی (28 اسفند ماه گذشته) نزدیک به 120 میلیون تراکنش در شتاب به ثبت رسیده است؛ در شرایطی که شرکت خدمات انفورماتیک، مجری این سامانه ملی، متعهد به سرویس‌دهی مطلوب در حوزه خدمات رقابتی خود نیز بود. این شرکت به طور میانگین، در سال 95 روزانه 58 میلیون تراکنش را در سامانه شتاب مدیریت کرده که در مقایسه با میانگین سال پیش از آن 30 درصد رشد را نشان می‌دهد.

ارایه این حجم از خدمات در شرایطی که چرخه شتاب صرفا محدود به سامانه شتاب نبوده و نیازمند به‌روز بودن و همگامی شبکه بانکی کشور نیز هست، شاید به سادگی به زبان آید اما کافی است برای درک اهمیت اقدامات صورت گرفته، لحظه‌ای قطعی کامل شبکه را متصور شویم و فراموش نکنیم با قطع شتاب هیچ‌یک از بانک‌ها قادر به انجام تبادلات بین‌بانکی خود نخواهند بود. در ادامه به زبان آمار بیشتر با شتاب و آنچه در این سامانه طی سال گذشته رخ داده آشنا شویم:

سال گذشته بانک ملی با بیش از 4 میلیارد تراکنش، با سهم 19 درصدی از تراکنش‌های شتاب، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. پس از آن، بانک ملت با 2.9 میلیارد، بانک صادرات 2.6 میلیارد، بانک‌های سپه، کشاورزی و تجارت با بیش از 1.4 میلیارد و بانک رفاه با 1.1 میلیارد تراکنش، به ترتیب، بیشترین سهم را در تعداد تراکنش‌های شتاب داشته‌اند.

به این ترتیب می‌توان اذعان کرد از مجموع 36 بانک و موسسه اعتباری متصل به شتاب، سه بانک (ملی، ملت و صادرات) 45 درصد تعداد کل تراکنش‌ها و نیز  46 درصد از کل مبالغ تراکنش‌های این سامانه را به خود اختصاص داده‌اند.

تراکنش‌های شتاب از طریق پایانه‌های فروش، دستگاه‌های خودپرداز، تلفن بانک، و ... صورت می‌گیرد. در خصوص پایانه‌های تراکنش شتاب باید گفت در سال گذشته بیش از 57 درصد تراکنش‌ها در پایانه‌های فروش (POS) صورت گرفته است. 27 درصد تراکنش‌ها سهم خودپردازها (ATM)، 7درصد تلفن همراه، 5 درصد اینترنت و بقیه سهم کیوسک، تلفن ثابت و پایانه شعبه بوده است.

آمارها نشان می‌دهد، حدود نیمی از تراکنش‌های شتاب در سال 95 بابت خرید و بقیه بابت پرداخت قبوض، درخواست انتقال، برداشت، درخواست مانده موجودی و ... بوده است.

نکته مهم در این بخش، کاهش 7 درصدی درخواست مانده موجودی و 6 درصدی پرداخت قبض در سامانه شتاب در سال گذشته است.

آمارهای مذکور تنها گوشه‌ای از اقداماتی را که برای پاسخگویی به نیاز روزافزون مردم و شبکه بانکی کشور در شرکت خدمات انفورماتیک انجام گرفته و یا در دست انجام است به نمایش می‌گذارد؛ فعالیت‌هایی که سهولت و امنیت را برای شهروندان کشورمان به ارمغان آورده است. در عین‌حال این امیدواری وجود دارد که به زودی و با پیوستن شبکه شتاب به شبکه‌های بین‌المللی، شهروندان خارجی و هموطنانی که برای مسافرت به خارج از کشور می‌روند نیز از مزیت‌های بیشمار این سامانه ملی بهره‌مند شوند.