در واکنش به گزارش اپراتوری با کلکسیونی از کارت‌های زرد و قرمز انجام شد

پاسخ عصر ارتباط به توضیحات شرکت ایرانیان‌نت

پیرو درج گزارشی با عنوان «اپراتوری با کلکسیونی از کارت‌های زرد و قرمز» که در تاریخ 30 اردیبهشت‌ 96 به‌چاپ رسید، هفته قبل روابط عمومی ‌شرکت ایرانیان‌نت پاسخ مشروحی (3500 کلمه) به این گزارش داد.

به همین دلیل ضمن استقبال از رویه پاسخگویی و توجه این شرکت‌ به افکار عمومی، به ذکر این توضیح پرداختیم که به علت طولانی بودن پاسخ‌های ارایه‌شده از سوی این شرکت، ضیق وقت، طرح برخی مسایل جدید و پاسخ ندادن به برخی ابهامات مطروحه در گزارش مذکور، هفته‌نامه عصر ارتباط توضیحات خود را ارایه خواهد کرد و متعاقبا در انتظار دریافت پاسخ از سوی این شرکت خواهد ماند.

اکنون جا دارد به ارایه توضیحاتی در خصوص پاسخ ارسالی از سوی شرکت ایرانیان‌نت پرداخته شود.

1- در بخش ابتدایی پاسخ شرکت ایرانیان‌نت آمده است: +++نگارنده گزارش، موضوع کارت‌های زرد و قرمز به ایرانیان‌نت را بیش از 10 بار در خلال مطالب، به اشکال مختلف و به شرح زیر مطرح کرده است. درحالی‌که تاکنون تنها یک اخطار قانونی از رگولاتوری به ایرانیان‌نت ابلاغ شده و پاسخ آن نیز داده شده است.+++

در این خصوص باید تاکید شود،‌ کارت زرد و قرمز یک تمثیل بوده و قاعدتا سازمان رگولاتوری کارت زرد و قرمزی برای ارایه به شرکت‌ها و اپراتورها ندارد که ارایه دهد، علت تکرار این مساله نیز به‌واسطه تذکرها و انتقادهایی بوده که در مقاطع مختلف در چهار سال گذشته از سوی وزیر ارتباطات، مسوولان رگولاتوری و شرکت ارتباطات زیرساخت مطرح شده است.

برخی از تذکرها در مقاطع مختلف به شرکت ایرانیان‌نت به این شرح است:

-       25 بهمن 92 – واعظی وزیر ارتباطات (خبرگزاری مهر)

-       15 دی 93 – سبوحی، قائم‌مقام رگولاتوری (خبرگزاری مهر)

-       25 بهمن 93- صادق عباسی شاهکوه، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (خبرگزاری مهر)

-       17 اسفند 95 – واعظی، وزیر ارتباطات (خبرگزاری ایسنا)

-       22 اسفند 95 – جهرمی، مدیرعامل زیرساخت (خبرگزاری ایسنا)

2- شرکت ایرانیان‌نت اما در خلال پاسخ خود به هفته‌نامه عصر ارتباط، برای نخستین بار به طرح موضوع جدیدی پرداخته و تمام تذکرها و اخطارهای کتبی دریافت‌شده را کان لم‌‌یکن تلقی کرده است. بر اساس پاسخ این شرکت،‌ +++ صدور پروانه در شرایطی اتفاق افتاد که هیچ کار مطالعاتی در زمینه چگونگی اجرای شبکه و هزینه‌های آن صورت نگرفته و چگونگی اجرای آن مورد بررسی علمی ‌قرار نگرفته بود. این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار بود که باعث شد در آن مقطع، غفلت‌های بسیاری در صدور پروانه صورت گیرد که در دولت بعد و در زمان اجرا به وزیر ارتباطات و رگولاتوری وقت اعلام شد. از همین رو تغییر پروانه در کمیسیون تنظیم مقررات مطرح و با درخواست ایرانیان‌نت مبنی بر اصلاح و منطقی‌سازی پروانه موافقت شد.

بنابراین با پذیرش اشکالات اساسی در پروانه صادره، اخطارهای مطرح‌شده هیچ محلی از اعراب ندارد و تا زمان اصلاح و عملیاتی شدن این موضوع، فرصت جبران برای ایرانیان‌نت باقی است. +++

در این خصوص اما این نکات جالب توجه است:

1-2 - روابط عمومی ایرانیان‌نت رگولاتور دولت دهم را متهم به این موضوع کرده که در زمان صدور پروانه، مطالعات کافی و علمی نداشته است. از آنجا که ترکیب سهامداران شرکت ایرانیان‌نت از آن زمان تا کنون تغییری نکرده،‌ پرسش اینجاست که اگر این پروانه غیرعلمی و اجرایی بوده، چرا این شرکت حاضر به پذیرش پروانه با این نواقص گسترده و آشکار شده است؟

2-2- با توضیحات ارایه‌شده، پیداست که پروانه‌ای با شرایطی کاملا جدید برای شرکت ایرانیان‌نت در دست تهیه است. اگرچه این شرکت مشخص نکرده كه چه مدت است دستور تدوین پروانه جدید در دستور کار رگولاتوری قرار گرفته و در نهایت اینکه قرار است چه زمانی تکالیف جدید این اپراتور مشخص شود؟

پرسش دیگر اینکه آیا تا زمان تدوین و ابلاغ پروانه جدید، ایرانیان‌نت دوران استراحت پروانه‌ای را طی می‌کند؟

3- در بخش دیگری از پاسخ ایرانیان‌نت، به مشکلات ناشی از تحریم‌ها در جذب سرمایه‌گذار خارجی پرداخته شده و در نهایت نیز روابط عمومی ایرانیان‌نت عملکرد این شرکت در استفاده از یک شرکت آلمانی برای طراحی شبکه را موفقیتی بزرگ دانسته که نه طی شش سال پس از دریافت پروانه، بلکه طی شش ماه این اتفاق رخ داده است.

پرسش اینجاست که آیا شرایط تحریم هم باید از قبل در پروانه این شرکت پیش‌بینی می‌شد؟ و آیا باید شروط مشابه احتمالی در پروانه جدید ایرانیان‌نت نیز پیش‌بینی شود؟

4- در ادامه پاسخ ایرانیان‌نت به گزارش عصر ارتباط در پاسخ به نظر برخی کارشناسان در خصوص کمبود محتوا از یک‌سو و وجود فیبرنوری دستگاه‌های مختلف و هزینه‌های سنگین ایجاد شبکه‌های موازی، آمده است: +++به‌نظر نمی‌رسد امروزه هیچ صاحب‌نظری در حوزه IT نقش مثبت تعدد اپراتور‌ها را چه در حوزه ارتباطات سیار و چه در حوزه خدمات اینترنتی منکر شود.+++

در این خصوص نیز باید گفت، مشکلی نیست و صلاح مملکت خویش خسروان دانند، اما مساله در کل گزارش عصر ارتباط، معطلی و بلاتکلیفی سایر رقبا یعنی شرکت‌های FCP است که هنوز به‌درستی تکلیف خود را در خصوص مهلت دوباره تمدید دوران انحصار شرکت ایرانیا‌ن‌نت نمی‌دانند و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این بخش را کند و متوقف کرده‌اند. کما اینکه 30 خرداد سال قبل، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در نشست خبری با موضوع تمدید انحصار اپراتور فیبرنوری هشدار داد: «در صورت تمدید انحصار پنج ساله تنها اپراتور فیبر نوری، برای ورود شرکت آفریقایی MTN، انحصار جدیدی در بازار اینترنت ایجاد خواهد شد که در نتیجه فاتحه سرمایه‌گذاری در صنعت ICT را باید خواند». (خبرگزاری فارس)

به‌عبارت دیگر، عصر ارتباط نگران رقبای شرکت ایرانیان‌نت نیز نبوده و نگران از دست‌رفتن‌ فرصت‌های ملی در این عرصه است.

5- در بخشی از گزارش عصر ارتباط به فرصت 18 ماهه برای ایجاد و بهره‌برداری شبکه اشاره شده که روابط عمومی ایرانیان‌نت در پاسخ اعلام کرده است: +++فرصت 18 ماهه تعیین‌شده چنانکه ذکر شد، نه‌تنها با واقعیت اجرای پروژه‌ای به این بزرگی در ایران همخوانی نداشته، بلکه در هیچ جای دنیا نیز مسبوق به سابقه نیست.

تحلیلگران معتقدند: اگر روند پیشرفت پروژه‌های فیبر نوری به منازل (ftth) در اروپا با سرعت کنونی ادامه یابد، حدود 430 سال طول می‌کشد تا کل اروپا به فیبر نوری متصل شود.

و این موضوعی است که اکنون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و رگولاتوری نیز آن را می‌دانند و یقینا همین موضوع است که به گفته عصر ارتباط موجب برخورد‌های دوگانه از سوی ایشان می‌شود.

از یک سو ایرانیان‌نت را برای انجام تعهدات مندرج در پروانه تحت فشار قرار داده‌اند و از سوی دیگر می‌دانند با شرایط گذشته همه تاخیرها قابل تصور و پذیرفتنی است.+++

 

در این خصوص نیز پرسش‌ها و ابهاماتی به این شرح مطرح می‌شود:

1-5- در خصوص فرصت ناممکن 18 ماهه باز هم این پرسش مطرح است که چرا در زمان مهلت ارایه‌شده، شرکت ایرانیان‌نت این زمان به‌زعم ایشان ناممکن و نامعقول را پذیرفته است؟

2-5- در ادامه مثالی از فیبر نوری اروپا عاریه گرفته شده و اعلام شده با سرعت مذکور 430 سال طول می‌کشد که کل اروپا به فیبر نوری متصل شود. از اروپا که بگذریم باید شرکت ایرانیان‌نت به این موضوع پاسخ دهد که با سرعت کنونی چند سال طول می‌کشد این شرکت کل ایران را به فیبر نوری متصل کند و در نهایت این شرکت چند سال مهلت و دوره انحصار نیاز دارد؟

3-5- در قسمت پایانی این بخش آمده است، مسوولان وزارت ارتباطات و رگولاتوری نیز می‌دانند که با شرایط گذشته همه تاخیرها قابل تصور و پذیرفتنی است. در این خصوص پرسش اینجاست که منظور مسوولان وزارت ارتباطات،‌ رگولاتوری و زیرساخت از انتقاد و تذکرهای رسانه‌ای به ایرانیان‌نت چیست؟ یعنی ایشان غیر قابل اجرا بودن طرح مذکور را می‌دانند، اما به انتقاد می‌پردازند؟!

6- در بخشی از پاسخ، شرکت ایرانیان‌نت تماس نویسنده گزارش (خبرنگار عصر ارتباط) با روابط عمومی این شرکت و درج پاسخ در گزارش را مصداق عملی غیرحرفه‌ای و منوط به کسب اجازه دانسته است.

در این خصوص ذهن خوانندگان گرامی را به این نکته جلب می‌کنیم که خدا را شکر در پاسخ روابط عمومی این شرکت اعلام نشده که خبرنگار عصر ارتباط خود را فرد دیگری معرفی کرده یا در پاسخ ارایه‌شده دخل و تصرفی کرده است، بلکه ایشان (روابط عمومی) تصور کرده‌اند خبرنگار «برای روشن شدن ذهن خود!» به طرح پرسش پرداخته است.

در این خصوص اما چند نکته ابتدایی باید خاطرنشان شود: نخست اینکه خبرنگاری که خود را خبرنگار معرفی می‌کند، برای خوش‌وبش با روابط عمومی‌ها تماس نمی‌گیرند. دوم اینکه بر اساس یک اصل بدیهی و ابتدایی، خبرنگاران برای بالا بردن اطلاعات عمومی خود یا روشن شدن ذهنشان با روابط عمومی‌ها تماس نمی‌گیرند، بلکه این کار برای یافتن پاسخ و درج در گزارش صورت می‌گیرد.

سوم اینکه روابط عمومی‌ها به‌خوبی می‌دانند که همواره پاسخ‌های ارایه‌شده از سوی ایشان به‌منزله پاسخ رسمی می‌تواند از سوی رسانه‌ها مورد استفاده قرار گیرد، به همین دلیل نیاز به کسب مجوز نبوده و منعی از این بابت وجود ندارد. بنابراین چنانچه قصد پاسخ به پرسشی نیست، نباید پاسخی ارایه شود.

7- روابط عمومی شرکت ایرانیان‌نت در ادامه پاسخ مشروح خود، بخشی از گزارش و پرسش‌های عصر ارتباط را به‌کل نادیده گرفته؛ این مساله نگرانی‌های جدیدی را به‌همراه دارد.

در بخشی از گزارش عصر ارتباط آمده بود: +++18  اردیبهشت‌ماه سال جاری، شرکت ایرانیان‌نت و MTN  با حضور محمود واعظی، وزیر ارتباطات کشور در پشت درهای بسته قراردادی امضا کردند که گفته می‌شود به‌موجب آن 750 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم برای ایجاد شبکه فیبر نوری طی چهار سال در هشت کلا‌ن‌شهر انجام می‌شود.

فارغ از زمزمه‌های چندباره تمدید انحصار ایرانیان‌نت، (که موضوع این نوشتار نیست)، در حالی صحبت از تمدید قرارداد این شرکت و همکاری آن با سرمایه‌گذار خارجی اعلام شد که همچنان هیچ‌گونه اطلاعات مشخص و جزیی از چند و چون این قرارداد، نحوه انتقال سرمایه، زما‌‌ن‌بندی اجرای پروژه، تعهدات طرفین قرارداد و بسیاری از جزییات دیگر در دست نیست. +++.

در این خصوص اما ذکر نکاتی ضرورت دارد:

1-7- نکته قابل تامل آنکه شرکت ایرانیان‌نت به پرسش‌های صریح در خصوص جزییات قرارداد این شرکت با MTN، اعم از نحوه انتقال سرمایه، زمان‌بندی اجرای پروژه، تعهدات طرفین قرارداد و... نپرداخته و در عوض به‌شکل کلی اعلام شده كه «امروز با مساعدت وزیر محترم ارتباطات و سهامداران محترم شرکت تحقق یافته و می‌رود که اجرای یک پروژه ملی و ضروری با سرمایه‌های خارجی و داخلی که سال‌ها در انتظار آن بوده‌ایم به‌سامان برسد.»

2-7- در خصوص دوره احتمالی و جدید انحصار شرکت ایرانیان‌نت نیز سکوت اختیار شده است.

8- در پایان ذکر توضیحاتی بیشتر برای تنویر افکار عمومی و مسوولان محترم شرکت ایرانیان‌نت ضرورت دارد.

1-8- در بخش‌هایی از پاسخ روابط عمومی محترم شرکت ایرانیان‌نت، تلاش‌شده تا به‌نوعی نیت عصر ارتباط از درج گزارش مذکور و اصرار به درج و تکرار برخی عبارات خوانده و واکاوی شود، که در پاسخ باید تاکید کرد، هفته‌نامه عصر ارتباط نه‌تنها مشکلی با شرکت ایرانیان‌نت نداشته و البته ندارد، بلکه تعامل و ارتباط مناسبی از گذشته تا کنون با شرکت ایرانیان‌نت داشته که مستندات آن از سال‌های قبل در هفته‌نامه منتشر و قابل ارجاع است. کما اینکه هفته‌نامه عصر ارتباط گزارش‌های حمایتی زیادی از چالش‌ها و ابعاد گسترده پروژه فیبر نوری و حمایت از شرکت ایرانیان‌نت منتشر کرده است که حتما و قطعا روابط عمومی این شرکت در جریان آن قرار دارد.

لیکن همان‌طور که ذکر شد، هفته‌نامه عصر ارتباط در کنار حمایت از اپراتورها و شرکت‌های فعال ICT، به حکم رسالت مطبوعاتی و رویه کاری خود، دارای یک وظیفه مهم و ملی در قبال مردم و کشور نیز هست. پس زمانی ‌که شاهد بروز مشکلات و مسایلی هستیم که به تهدید منافع عمومی باز می‌گردد، قاعدتا نسبت به موضوع بی‌تفاوت نمانده و با درج گزارش و طرح پرسش به پیگیری مسایل می‌پردازیم.

2-8- هفته‌نامه عصر ارتباط با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور به‌هیچ‌وجه از محدودیت و خدای‌ناکرده حذف کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین شرکت‌ها و بازیگران عرصه ICT کشور خشنود نشده و بروز هرگونه اشکال و کوچک شدن بازار ICT را مصادف با تحدید مستقیم فعالیت‌های خود نیز می‌داند. پس روابط عمومی محترم شرکت ایرانیان‌نت مد نظر داشته باشند که این هفته‌نامه در کنار اولویت‌دهی به منافع ملی و عمومی، کماکان آماده حمایت و رفع مشکلات و چالش‌های پیش روی این شرکت و سایر ذی‌نفعان این عرصه بوده و خواهد بود.

3-8- نکته پایانی آنکه همان‌طور که در بخش‌هایی از گزارش اولیه عصر ارتباط با عنوان «اپراتوری با کلکسیونی از کارت‌های زرد و قرمز» آمده بود،‌ ما تنها شرکت ایرانیان‌نت را مسوول ندانسته و مدیران وزارت ارتباطات و رگولاتوری را در توفیق یافتن یا شكست‌ این پروژه عظیم مسوول و پاسخگو می‌دانیم. به هر حال آنچه مسلم است، مسوولیت‌های ناشی از هرگونه تعلل در تعیین تکلیف این پروژه،‌ به عهده متولیان دولتی این پروژه نیز بوده و خواهد بود.

و من ا... توفیق

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه