دلایل اصلی شکست "استارت‌آپ‌ها"

بروز و ظهور استارت‌آپ‌ها در دهه اخیر باعث به انزوا کشیده شدن کسب‌وکارهای سنتی شده اما ریسک حضور در این بازارها به اندازه‌ای است که براساس آمار رسمی، نیمی از استارت‌آپ‌ها در پنج سال اول فعالیت خود شکست می‌خورند.

استارت‌آپ‌ها در دهه اخیر بیشترین داستان‌های موفقیت را به خود اختصاص داده‌اند و در این مسیر موجب تغییر چهره کسب‌وکارها از مدل سنتی خود شده‌اند.

اما با این حال، استارت‌آپ‌ها پیش از دسترسی به عناوین مختلف موفقیت، با شکست‌های بسیاری مواجه و حتی گاهی اوقات از ادامه فعالیت خسته و دلسرد شده‌اند؛ موضوع ترسناک دیگری هم براساس آمار وجود دارد که نیمی از کسب‌وکارهای جدید (استارت‌آپ‌ها) در پنج سال اول فعالیت خود، شکست می‌خورند.

مرکز تحقیقاتی بین‌المللی با نام سی.بی.اینسایت اخیراً طی مصاحبه‌ای که با موسسان 156 استارت‌آپ داشته، به دلایل اصلی شکست آنها پرداخته و 20 دلیل اصلی را استخراج کرده است.

با توجه به اینکه شکست در دنیای استارت‌آپ‌ها یک حقیقت تلخ است، شاید حتی لازم باشد کارآفرینان، داستان شکست استارت‌آپشان را قبل از شروع کسب‌وکار جدید بنویسند.

این مرکز تحقیقاتی در بیان دلایل اصلی شکست استارت‌آپ‌ها به گفته خودش، دنبال کاشتن بذر دلسردی نیست و اتفاقا خواسته با ارایه چنین آماری، زمینه هوشمندانه رفتار کردن و حتی سخت‌تر کار کردن کارآفرینان را فراهم کند.

دلایل اصلی شکست استارت‌آپ‌ها به شرح زیر است (مجموع درصدها به این دلیل بیشتر از 100 درصد است که تعدادی از استارت‌آپ‌ها، دلیل شکستشان را بیش از مورد ذکر کردند):

عدم نیاز بازار (42 درصد): استارت‌آپ‌ها به این دلیل ایجاد شده و پیشرفت می‌کنند که یک مساله مشخص که کاربران با آن روبه‌رو هستند را حل کنند.

اتمام بودجه (29 درصد): استارت‌آپ‌ها نه تنها ممکن است بودجه‌ای کمتر از نیازشان داشته باشند، بلکه امکان دارد بودجه زیادی داشته باشند و بی‌پروا آن را خرج کنند.

تیم نامناسب (23 درصد): عدم وجود انگیزه کافی، مهارت یا اشتراک عقاید می‌تواند به سادگی یک استارت‌آپ را به انتهای راه برساند.

شکست از رقبا (19 درصد): ترکیبی از جزییاتی مانند مهارت، انگیزه یا سرمایه می‌تواند به شکست خوردن یک استارت‌آپ از رقیبش منجر شود.

مشکلات قیمت‌گذاری و هزینه (18 درصد): برخی استارت‌آپ‌ها محصولی عالی اما پرهزینه تولید می‌کنند که باعث عدم کارایی در فروش و کسب سود می‌شود.

محصول بد (17 درصد): اگر تمرکز اصلی بنیان‌گذاران استارت‌آپ روی محصول نباشد، نتیجه نهایی برای کاربر ناامید‌کننده خواهد بود.

نداشتن طرح تجاری (17 درصد): داشتن یک ایده عالی کافی نیست؛ بنیان‌گذاران باید از همان ابتدا یک استراتژی برای کسب درآمد داشته باشد.

بازاریابی بد (14 درصد): برخی بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها به اشتباه فکر می‌کنند یک محصول خوب خودش را بازاریابی می‌کند؛ آنها مخاطبان اشتباهی را هدف قرار می‌دهند یا از طریق کانال‌های اشتباه محصولشان را بازاریابی می‌کنند.

عدم توجه به مشتری (عدم توجه به مشتری): حواس‌پرتی و انکار کردن، منجر به عدم توجه مناسب به مشتری و نیازهای او خواهد شد.

زمان‌بندی نامناسب (13 درصد): عرضه زودهنگام یا دیرهنگام محصول می‌تواند به شدت به موفقیت یک استارت‌آپ لطمه وارد کند.

از دست دادن تمرکز (13 درصد): تغییر دیدگاه و ایده‌ها می‌تواند باعث شود بنیان‌گذاران در افکارشان غرق شوند؛ این موضوع سبب از دست دادن تمرکز بر روی اهداف و ایده‌های پشت محصول خواهد شد.

عدم هماهنگی تیم یا سرمایه‌گذاران (13 درصد): عدم توجه به درخواست‌های سرمایه‌گذاران یا توجه بیش از حد به آنها می‌تواند به شرکت ضربه بزند؛ در صورت وجود تنش میان بنیان‌گذاران نیز چنین اتفاقی رخ خواهد داد.

چرخش نادرست (10 درصد): اگر چرخش با احتیاط، دقت و براساس داده‌های پشتیبان کافی انجام نشود، می‌تواند شرکت را به شکل غیرقابل بازگشتی به بیراهه ببرد.

کمبود اشتیاق و علاقه (9 درصد): اگر بنیان‌گذاران به محصولی فقط به دلیل کسب سود و نه به خاطر اعتقاد به ایده‌شان علاقه‌مند هستند، ممکن است به سرعت قوای محرکه خود را از دست بدهند.

مکان نامناسب (9 درصد): حضور در مکانی که پر از استعدادها و ایده‌هاست می‌تواند به بنیان‌گذاران کمک کند تا استارت‌آپشان را پیش ببرند؛ حضور در موقعیت مناسب همچنین سبب می‌شود مخاطبان بخواهند از محصول استارت‌آپ استفاده کنند.

عدم علاقه سرمایه‌گذاران (8 درصد): کمبود بودجه یا عدم علاقه سرمایه‌گذاران ممکن است نشان‌دهنده این باشد که ایده طرح شده پتانسیل کمی برای کسب‌وکار دارد یا به شکلی ارایه نشده است که افراد را جذب کند.

چالش‌های حقوقی (8 درصد): ممکن است با شروع رشد یک استارت‌آپ در بازارها یا حوزه‌های دیگر، مسایل حقوقی پیش‌بینی نشده به وجود آید.

عدم استفاده از شبکه یا مشاور (8 درصد): اگر بنیان‌گذاران استارت‌آپ از روابط خود با دیگران و البته روابط سرمایه‌گذاران با افراد به شکل مناسب استفاده نکنند، ممکن است توان کافی برای حرکت و پیشبرد صحیح کار را به دست نیاورند.

خستگی بیش از حد (8 درصد): بنیان‌گذاران استارت‌آپ اغلب توازن مناسبی میان کار و زندگی ایجاد نمی‌کنند و باید وظایف مختلف و زیادی انجام دهند و میان آنها جابه‌جا شوند این موضوع سبب خستگی مفرط و از کار افتادگی آنان می‌شود.

انجام ندادن چرخش (7 درصد): قبول نکردن و لجاجت در عدم پذیرش اشکالات می‌تواند باعث ایجاد هزینه‌های قابل توجه برای استارت‌آپ، همچنین سرخوردگی و ناامیدی کارکنان و مشتری‌ها شود.

منبع: تسنیم

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه