علی ‌محمدغریبانی، نامزد شورای شهر تهران:

تهران برنامه جامع ICT ندارد

کلان‌شهر تهران با وجود جمعیت بالا و تنوع گسترده جمعیتی، فرهنگی، اقتصادی و تحصیلی، با انبوهی از نیازهای متعدد و پیچیده مواجه است که فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از ابزارهای کلیدی تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها در آن محسوب می‌شود. اما این مهم یعنی به‌کارگیری ICT در پایتخت کشور همچنان به‌شکلی جامع و مدون طرح‌ریزی و بسترسازی نشده است. 
علی محمدغریبانی، کاندیدای شورای شهر تهران با بیان این مساله گفت: تا زمانی‌که نقشه راه و برنامه کلانی برای اداره پایتخت به کمک ابزارهای نوین و فناورانه نداشته باشیم، شاهد عملیاتی شدن هوشمندسازی فرایندها در تهران نبوده و فرصت‌های زیادی از مردم سلب خواهد شد.
وی که سابقه چهار دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی را در کارنامه سوابق حرفه‌ای خود دارد، ادامه داد: نتیجه‌ نداشتن برنامه جامع ICT در شهر تهران این است که طرح‌های فناورانه یا با کندی پیش می‌رود، یا شاهد هدررفت منابع و موازی‌کاری هستیم و یا اقدامات جزیره‌ای که خروجی آنها برای مردم ملموس نیست.
محمدغریبانی ادامه داد: باید توجه كرد که تقریبا تمام نهادهای مهم حاکمیتی، دولتی و عمومی کشور در تهران تجمیع شده‌اند که این موضوع با توجه به مراجعات گسترده مردم به دستگاه‌های مختلف در این شهر، زیبنده پایتخت کشور نیست و باید هرچه سریع‌تر و طی برنامه‌ای مدون، به تجمیع امکانات زیرساخت و فناورانه در تهران، اقدام و این امکانات را به سمت خروجی نهایی هدایت کرد.
وی با بیان اینکه تهران مشکل کمبود منابع مالی و زیرساختی ندارد، افزود: امروز شاهد هستیم که برای مثال، از شهرداری و پلیس گرفته تا شرکت مخابرات و اپراتورهای متعدد، هزینه‌های بسیار کلانی در سال‌های گذشته روی زیرساخت‌های ارایه خدمات الکترونیکی انجام شده، اما به علت نداشتن برنامه جامع از یک‌سو و فقدان هماهنگی لازم برای تجمیع امکانات، همچنان تهران شهری هوشمند و الکترونیکی به‌معنای واقعی کلمه نباشد.
غریبانی تاکید کرد: به این موضوع باید امکانات متعدد نهادهای دولتی، بانک‌ها و سایر دستگاه‌های مستقر در تهران را نیز اضافه کرد که با وجود این حجم انبوه از امکانات، شاهد مدیریت یکپارچه خدمات فناورانه در شهر نیستیم.
وی در توضیح بیشتر گفت: برای مثال، ببینید امروز چند نهاد در تهران فیبر نوری کشیده‌اند. بعد از یک بررسی کوتاه، متوجه می‌شوید که بخش زیادی از فیبر نوری یک نهاد با وجود هزینه از منابع کشور، بی‌استفاده مانده است، درحالی‌که اگر در اختیار سایر خدمات‌دهندگان قرار گیرد، شاهد سرعت در ارایه خدمات، جلوگیری از صرف هزینه‌های بیشتر و حتی اقتصادی‌شدن بسترهای فیبر آن نهاد خواهیم بود. اما به علت نبودن هماهنگی لازم از یک‌سو و ولع صرف بودجه‌ها از دیگر سو شاهد چند بستر موازی و بی‌استفاده در تهران هستیم.
محمدغریبانی گفت: اغراق نیست اگر بگوییم با پولی که در تهران صرف موازی‌کاری‌ در ارایه خدمات بر بستر ICT شده است، می‌توانستیم ده‌ها شهر را هوشمند کنیم. لیکن با یک مدیریت، هماهنگی و ارایه طرح کلان ICT، می‌توان مانع اتلاف بیشتر منابع کشور شد.
این کاندیدای انتخابات شورای شهر به بخش‌هایی از برنامه خود برای تحقق شهر هوشمند تهران پرداخت و گفت: در برنامه‌ای که من برای تهران هوشمند در نظر دارم، نیاز به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت نیست و شورای شهر تنها به‌عنوان نهاد رگولاتور و هماهنگ‌کننده خدمات می‌تواند وارد عمل شده و ضمن تضمین منافع همه بازیگران این عرصه، زمینه رشد سریع‌تر و تحقق اهداف ICT در اداره شهر را فراهم کند و به این ترتیب یک بازی برد-برد برای ارایه‌دهندگان خدمات و دریافت‌کنندگان خدمات یعنی مردم شاهد خواهیم بود.
دبیرکل انجمن اسلامی مهندسان ایران در پاسخ به نحوه تحقق این اهداف در صورت ورود به شورای شهر گفت: بنده متخصص عمران هستم و در 16 سال حضور در مجلس شورای اسلامی، نایب‌رییس کمیسیون‌های متعدد فنی و اجتماعی بودم. به همین دلیل برای تحقق اهداف یادشده، «ائتلاف تخصصی پایتخت» را ایجاد کرده‌ایم و تنها از متخصصان در این فهرست استفاده شده و شعار ائتلاف نیز «تخصص، پایتخت را می‌سازد» است.
وی با تاکید بر لزوم ورود افراد متخصص و باتجربه به شورای شهر اسلامی تهران، گفت: با تاكید معتقدم شورای شهر به‌هیچ‌وجه محل سیاسی‌کاری نبوده و تنها این متخصصان و اهل فن هستند که می‌توانند مسایل و مشکلات کلان‌شهر تهران را رفع کنند. ما بر این باور هستیم که تخصص یعنی پیشگیری و پیشگیری نیز همیشه ساده‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر از درمان است.