صدور چک الکترونیکی معطل قانون 

توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و گسترش آن به بازارهای پولی و مالی، کار را برای مشتریان بانک‌ها آسان‌تر و همچنین روش‌های بانکداری را دچار دگرگونی کرده است. در دوره جدید، نظام بانکی یکپارچه به مشتری امكان می‌دهد از منزل یا دفتر کارش خدمات درخواستی خود را از سامانه الکترونیکی بانک عامل مورد نظرش دریافت کند؛ در نتیجه صرفه‌جویی‌های بسیاری در این خصوص انجام می‌شود‌. 
با گسترش بانکداری الکترونیکی و رسیدن به این مرحله‌، چک الکترونیکی نیز رواج و گسترش بیشتری خواهد یافت و حجم دادوستد بیشتری پیدا می‌کند. 
در واقع **چک الکترونیکی یک ابزار نوین پرداخت است که از امنیت، سرعت و دقت و فرایند بازدهی تمام تراکنش‌های الکترونیکی توام با زیرساخت قانونی گسترش‌یافته صحیح برخوردار بوده و جایگزین خوبی برای چک‌های کاغذی در تجارت است.**
اولین بار چک الکترونیکی توسط خزانه‌داری ایالات متحده برای آنکه پرداخت‌های کلان را در سطح اینترنت انجام دهند به کار گرفته شد. چک‌های الکترونیکی شکل توسعه‌یافته چک‌های کاغذی هستند. در شکل معمول چک‌های کاغذی، شما با نوشتن مبلغ چک، تاریخ چک و نام شخص به بانک عامل خود اجازه می‌دهید مبلغ نوشته‌شده را در تاریخ سررسید چک به شخص مورد نظر انتقال دهد. در شکل الکترونیکی چک‌ها، شما تنها مرحله اول را انجام می‌دهید. یعنی تنها چک را می‌نویسید و کارهای دیگر به‌وسیله دستگاه‌های مربوطه انجام می‌شود، حتی نوشتن چک نیز نیاز به کاغذ و دسته‌چک ندارد.
چک الکترونیکی روش پرداختی الکترونیکی است که به واسطه انجام تراکنش پرداخت از طریق اتاق‌های پایاپای اتوماتیک مورد استفاده مشتریان قرار می‌گیرد. اطلاعات این تراکنش شامل مبلغ و اطلاعات بانک پشتیبانی صاحب حساب است؛ همان اطلاعاتی که روی چک‌های کاغذی نوشته می‌شود، به‌صورت خودکار به چک‌های الکترونیکی تبدیل می‌شود.
همچنین باید تاکید کرد چک‌های الکترونیکی با همان چارچوب قانونی چک‌های کاغذی پایه‌ریزی می‌شوند و قابلیت پیوند به اطلاعات نامحدود و معاوضه سریع میان سایر بخش‌ها را دارند و می‌توانند در هر تراکنش مشابه چک‌های کاغذی استفاده شوند.
نویسنده چک در این فرایند، چک الکترونیکی را به کمک انواع مختلفی از دستگاه‌های الکترونیکی می‌نویسد و سپس آن را به‌وسیله ترمینال‌های دریافت‌کننده به بانک واگذار می‌کند. دریافت‌کننده‌های الکترونیکی، چک را که نوعی اعتبار رسید محسوب می‌شود، در قالب سپرده دریافت کرده و سپس آن را به بانک‌های پرداخت‌کننده واگذار می‌کند و بانک‌های پرداخت‌کننده، چک الکترونیکی را تایید و حساب مرتبط با چک را شارژ می‌کنند. چک الکترونیکی امضاشده به‌وسیله تراکنش وب به دریافت‌کننده ارسال می‌شود.
مزایای استفاده از چک الکترونیکی
چک‌های الکترونیکی ویژگی‌های مهمی دارند؛ آنها خدمات گوناگونی را عرضه كرده و موجب می‌شوند تراکنش‌های بانکی با امنیت کافی در اینترنت به کار گرفته شوند، در بستر نامحدود ولی کنترل‌شده اطلاعات، صحت خود را حفظ می‌کنند. به این ترتیب تقلب‌های ایجادشده روی چک‌ها از بین می‌رود و تایید خودکار محتویات و صحت چک‌ها امکان‌پذیر می‌شود.
افزایش قابلیت‌هایی مانند فعال كردن تاریخ پرداخت، افزایش سرعت و کاهش زمان انتقال وجوه از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر و استفاده از چک الکترونیکی به جای پول موجب افزایش امنیت در مقابل سرقت و از میان رفتن پول نقد می‌شود، سالانه مبلغ قابل توجهی هزینه چاپ اسکناس می‌شود که با استفاده از چک‌های الکترونیکی، هزینه‌های چاپ اسکناس كاهش می‌یابد. استفاده از چک الکترونیکی همچنین موجب می‌شود که دسترسی به وجوه با سرعت و در هر نقطه امکان‌پذیر باشد. همچنین از انتقال پول نقد جلوگیری كرده و حجم مسافرت‌های درون‌شهری به منظور دریافت و پرداخت‌های بانکی را کاهش می‌دهد و از این راه موجب کاهش هزینه‌های فردی و اجتماعی می‌شود.
این نوع چک‌ها باعث تسهیل در امور پرداخت و دریافت وجوه نقد شده و از راه گسترش و توسعه چک‌های الکترونیکی رغبت بانک‌ها به بانکداری الکترونیکی افزایش پیدا می‌کند. چک‌های الکترونیکی می‌توانند امنیت پرداخت‌ها را نه‌تنها در پرداخت‌های جزیی محلی بلکه در سراسر سطح اینترنت برقرار کنند. چک الکترونیکی می‌تواند برای اشخاص حقوقی مانند وصول پرداخت‌های تجاری به‌کار گرفته شود، در واقع می‌توان به جای چک‌های معمولی در تجارت از آن استفاده کرد. چک الکترونیکی در اختیار مشتری است، نه بانک و قابل استفاده برای تمام دارندگان حساب از کوچک و بزرگ است. با استفاده از این چک‌ها علاوه بر جلوگیری از جعل چک‌، اعتبارسنجی جامع و کامل‌تر متقاضیان در زمان صدور هر برگه چک نیز انجام خواهد شد.
در حال حاضر چک‌های الکترونیکی ریسک فرایند چک‌های معمولی را تا حد زیادی کاهش داده و فرایند پرداخت را تا حد زیادی کنترل می‌کنند. این شیوه پرداخت، چک‌های کاغذی را به‌صورت اتوماتیک به یک روش پرداخت الکترونیکی غیرحضوری تبدیل می‌کند و هزینه نقل و انتقال را کاهش می‌دهد. در جایی که سایر راه‌حل‌های پرداخت الکترونیکی با میزان ریسک بالا یا نامناسب باشند، امن‌ترین ابزار پرداخت است.
دستور صدور دسته‌چک الکترونیکی در ایران
در راستای ساماندهی تبادلات چک در شبکه بانکی شرایطی فراهم شده که چک‌های الکترونیکی به‌زودی در دسترس قرار گیرند. این چک‌ها از قابلیت صدور و پیگیری از طریق تلفن همراه برخوردار هستند.
در این زمینه ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات بانکداری الکترونیکی بانک مرکزی با اعلام آمادگی زیرساخت‌های فنی در بانک مرکزی و سایر بانک‌ها برای اجرای چک الکترونیکی گفت: باید الزامات قانونی و حقوقی مورد نیاز آن نیز مهیا شود. 
حکیمی گفته، در قالب طرح چکاوک که به منظور ساماندهی صدور چک در شبکه بانکی اجرا شد، شاهد حذف فیزیکی لاشه چک در 24 هزار شعبه بانکی بودیم. با اجرای این طرح، لاشه چک گردش نمی‌کند، بلکه این تصویر چک است که مبادله شده و در هر جایی از کشور قابل پردازش خواهد بود. در دو سال گذشته کار پردازش چک‌های بانکی در بانک مرکزی توسط این سامانه متمرکز شده است.
**در کنار توسعه چکاوک و مبادلات تصویری، قرار بر این است كه چک‌های الکترونیکی به‌زودی به شبکه بانکی وارد شود. در این حالت دیگر کاغذی در کار نیست و چک‌های الکترونیکی از طریق گوشی‌های تلفن همراه صادر شده و کاربر از طریق گوشی موبایل خود چک را منتقل می‌کند. در این حالت سرعت دریافت اطلاعات از عاقبت چک به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.**
این تغییر البته در شرایطی اتفاق خواهد افتاد که به تدریج شاهد حذف چک‌های کاغذی در چرخه مبادلات بانکی باشیم.
حکیمی همچنین در خصوص امضای الکترونیکی بیان کرده بود: به کارگیری چک‌های الکترونیکی، یک بحث قانونی دارد که بر مبنای آن، مجلس در قانون در خصوص امضای الکترونیکی روی سیم‌کارت‌ها مواردی را ذکر کرده است. بر این اساس، اکنون پایلوت این موضوع انجام شده و ظرف دو تا سه ماه آینده، به مرحله عملیاتی خواهد رسید.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی تاکید کرده بود: اگر امضای الکترونیکی روی سیم کارت به مرحله عملیاتی برسد، می‌توان چک الکترونیکی داشته باشیم، اما برای چک باید امضای الکترونیکی داشته باشیم.
باید یاد آور شد که آخرین اصلاح قانون چک به سال 1382 باز می‌گردد که جایگزین قانون صدور چک در 1344 است. این قانون شامل 23 ماده است که نحوه صدور چک، پردازش آن در شبکه بانکی و وصول آن، جرایم مربوط به صدور چک و نحوه پیگیری آن در محاکم قضایی را تبیین کرده است.
طی بررسی‌های انجام‌شده از اخبار سال‌های اخیر مشخص است که مدیران بانکی در سال‌های اخیر تلاش‌های فراوانی در خصوص ارایه این سرویس کرده‌اند ولی با موانع قانونی مواجه هستند.
در آخر باید دید تا چه زمان باید منتظر قوانین اجرایی این سرویس از سوی دستگاه‌های مربوطه باشیم و آیا وعده اجرایی شدن چک الکترونیکی در چند ماه آینده محقق می‌شود یا خیر.