در تفاهم‌نامه‌ای با شرکت ایرنیان‌‌نت

MTN  به پروژه فیبر نوری ایران هم وارد شد

دوشنبه هفته گذشته، 18 اردییهشت، شرکت ایرانیان‌نت و MTN (شریک تجاری ایرانسل) بعد از دو سال مذاکره سرانجام در پشت درهای بسته با یکدیگر قراردادی امضا کردند که به موجب آن ظاهرا 750 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم برای ایجاد شبکه فیبر نوری طی چهار سال در هشت کلان‌شهر انجام می‌شود.
وزیر ارتباطات در حاشیه این مراسم اعلام کرد: با انجام این قرارداد، 300 میلیون دلار به‌صورت مستقیم و 450 میلیون دلار هم به‌صورت غیرمستقیم در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌شود.
بر اساس این قرارداد، ایرانیان‌نت و MTN شرکتی را برای ایجاد شبکه فیبر نوری در هشت شهر کشور تاسیس می‌کنند که 49 درصد سهام این شرکت متعلق به شرکت چندملیتی MTN و 51 درصد هم سهم شرکت ایرانیان‌نت است.
محمود واعظی وزیر ارتباطات پس از امضای قرارداد در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت سال‌های اخیرMTN  در ایران و رضایت این شرکت از سرمایه‌گذاری در کشور، گفت: این شرکت بعد از برجام تمایل به سرمایه‌گذاری در حوزه فیبر نوری و فیکس داشت و این قرارداد می‌تواند تحول خوبی برای شبکه فیکس کشور داشته باشد. 
واعظی با ذکر این نکته که تمدید پروانه فعالیت شرکت ایرانیان‌نت در این حوزه مشروط به انتخاب سرمایه‌گذار خارجی بود، تاکید کرد: با امضای این قرارداد، پروانه فعالیت این شرکت در حوزه فیبر نوری نیز تمدید می‌شود. 
وزیر ارتباطات همچنین از آغاز به کار این شرکت در تهران و واگذاری 10 هزار شماره در کرج خبر داد و افزود:  شش شهر باقی‌مانده نیز در مرحله مطالعاتی قرار دارند و با حضور سرمایه‌گذار خارجی در دو یا سه ماه آینده وارد فاز اجرایی می‌شوند. به گفته وی، برای بقیه شهرهای کشور غیر از این هشت شهر نیز از سرمایه‌گذار داخلی استفاده می‌شود.
محسن باقری چناری، مدیرعامل ایرانیان‌نت درباره تمدید انحصار این شرکت نیز گفت: طبق قانون، این انحصار برای یک دوره چهار ساله دیگر است.
وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار عصر ارتباط در خصوص جزییات و نحوه سرمایه‌گذاری MTN در این پروژه از حیث مالی و فنی، گفت: MTN به‌عنوان شریک آمده و 49 درصد سهام را خریداری کرده و طبیعی است که به‌عنوان یک شریک که 49 درصد سهام را در اختیار دارد در تمام حوزه‌ها می‌تواند با ما شراکت داشته باشد.
وی همچنین در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص سرانجام مذاکرات با نهادهایی مانند راه‌آهن که قرار بود شرکت ایرانیان‌نت از زیرساخت آنها استفاده کند، بدون ارایه پاسخ، به بیان کلیات اکتفا کرد و گفت: راه‌آهن، توانیر، شهرداری‌ها و خود شرکت ارتباطات زیرساخت، مجموعه شرکت‌هایی هستند که فیبر اختصاصی برای کار خودشان دارند؛ حال اگر قرار باشد این از حالت اختصاصی‌بودن خارج شده و در اختیار همه مردم قرار گیرد، آن وقت شریک ما خواهند شد. تمامی کسانی که دارای فیبر یا داکت هستند می‌توانند آن را در اختیار دارندگان مجوز قرار دهند که ایرانیان‌نت و مخابرات چنین اجازه‌ای دارند وFCPها نیز تا لایه FTTC مشمول این اجازه هستند.