انگلیس مدعی رمزگشایی پیام‌های تروریست‌ها شد

مقامات امنیتی انگلیس که از استفاده گروه‌های تروریستی از برنامه‌های گپ موبایلی مانند واتس‌اپ برای تبادل نظر و برنامه‌ریزی نگرانند، از رمزگشایی برخی از این ارتباطات خبر داده‌اند.

به گزارش فارس به نقل از آسین ایج، امبر راد وزیر کشور انگلیس مدعی شده که این کشور با همکاری شرکت‌های فناوری در زمینه دسترسی به پیام‌های رمزگذاری شده مظنونین به فعالیت‌های تروریستی پیشرفت‌های خوبی داشته است.

انگلیس از مدتها قبل از شرکت‌های فناوری خواسته بود تا در این زمینه همکاری کنند و از عدم همکاری آنها شکایت داشت. حالا به نظر می‌رسد این شرکت‌ها و به خصوص واتس اپ در برابر خواست‌های دولت مردان انگلیسی تسلیم شده‌اند.

امبر راد وزیر کشور انگلیس در این مورد افزوده است: حوزه نگرانی اصلی من شرکت‌های اینترنتی هستند که انتشار مطالب نفرت‌پراکن از طریق آنها ادامه می‌یابد. این مطالب باعث ایجاد تندروی در مردم انگلیس می‌شود.

مقامات آمریکایی و انگلیسی بارها تصریح کرده‌اند که برنامه های گپ موبایلی یکی از ابزار اصلی ارتباطی تروریست‌هاست و شرکت‌های فناوری باید در جهت رمزگشایی از محتوای ارسالی از این طریق همکاری کنند. اما این نگرانی وجود دارد که فرایندهایی از این دست در عمل به نقض حریم شخصی تمامی کاربران اینترنت منجر شود.

 

نقص سیستم‌های آی‌تی هواپیمایی انگلیس را فلج کرد

شرکت هواپیمایی British Airways مجبور به لغو تمامی پروازهای خود از مبدا لندن از فرودگاه‌های Heathrow و Gatwick به علت نقص فنی سیستم‌های آی‌تی خود شد.

به گزارش فارس به نقل از زددی نت، مشکل یاد شده که از روز گذشته در جریان است اختلال‌های جدی و شدیدی در پروازهای این هواپیمایی در سراسر جهان به وجود آورده است.

British Airways  مدعی است علت این مساله مشکلات مربوط به منبع تغذیه و برق سیستم‌های آی‌تی است و نه حملات هکری و سایبری. در اثر این مشکل تمامی پروازهای شرکت هواپیمایی مذکور از ساعت شش بعداز ظهر دیروز لغو شد و برای ساعت های متمادی این مشکل مسافران زیادی را در سراسر جهان سرگردان کرد.

British Airways وعده داده که در روزهای آینده پروازهایی را برای حل مشکل مسافران جامانده اختصاص خواهد داد و هزینه بلیط افرادی که پروازی برایشان موجود نباشد، به طور کامل بازگردانده خواهد شد.

دامنه این مشکل به تمامی سایت‌ها و مراکز تماس وابسته به British Airways  نیز کشیده شده و باعث اعتراضات گسترده کاربران در شبکه های اجتماعی شده است.

 

حملات هکری پای پسران ترامپ را به اف‌بی‌آی باز کرد

اف‌بی‌آی تحقیقات دامنه‌داری را در مورد حملات سایبری به تعدادی از اعضای خانواده دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا آغاز کرده است.

به گزارش فارس به نقل از گیزمودو، دون جرالد ترامپ و اریک ترامپ پسران رییس جمهور آمریکا، به همین منظور به یک نشست اضطراری با حضور ماموران اداره امنیت سایبری اف بی آی دعوت شده اند و ظاهرا نماینده ای از سازمان سیا هم در این نشست حاضر بوده است.

هنوز هیچ یک از طرفین ماجرا به طور رسمی در این زمینه اظهارنظری نداشته اند. اما ظاهرا این دو نفر روز 8 می یعنی حدود 20 روز قبل برای بحث و تبادل نظر در این زمینه در مرکز اف بی آی در شهر نیویورک حضور یافته اند.

اریک ترامپ هرگونه هک شدن خود را انکار کرده، ولی برگزاری جلسه با اف بی آی را رد یا تایید نکرده است. پیش از این گزارش هایی در مورد امنیت پایین شبکه های رایانه ای و تجهیزات سخت افزاری مورد استفاده ترامپ و اعضای خانواده اش منتشر شده بود. به عنوان مثال در ماه اکتبر اعلام شد چند آسیب پذیری امنیتی در سرورهای ایمیل مورد استفاده ترامپ وجود دارد که ناشی از استفاده از سیستم عامل ها و نرم افزارهای قدیمی است.

همچنین تعدادی از موسسات تجاری و بازرگانی تحت مدیریت ترامپ نیز با مشکلات مشابهی مواجه هستند و تداوم این وضعیت می تواند برای ایالات متحده مشکلات امنیت ملی به وجود آورد.

 

همکاری گوگل با ویتنام برای حذف محتوای نامناسب از وب

دولت ویتنام اعلام کرد گوگل قول داده محتوای منتشر شده از طریق این جستجوگر که محتوای ضددولتی دارد را حذف کند و در این زمینه همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد.

به گزارش فارس به نقل از دیجیتال‌ترندز، دولت ویتنام روز جمعه اعلام کرد که شرکت مادر تخصصی گوگل یعنی آلفابت با ویتنام به منظور همکاری اطلاعات غیرقانونی و مسموم همکاری می کند.

دولت این کشور قبلا در ماه فوریه در مورد انتشار محتوای نامناسب از طریق گوگل و همین طور فیس بوک و یوتیوب متعلق به گوگل هشدار داده بود. مقامات ویتنامی حتی از شرکت های تجاری این کشور خواسته بودند تا زمانی که گوگل رویه خود را اصلاح نکند از استفاده از خدمات آن برای تبلیغات و بازاریابی خودداری کنند.

جمعه گذشته اریک اشمیث رییس آلفابت با نخست وزیر ویتنام دیدار کرد و به مقامات این کشور اطمینان داد که گوگل به منظور رعایت قوانین ویتنام همکاری نزدیکی با دولت خواهد داشت. همچنین قرار است به زودی دفتر نمایندگی آلفایت در ویتنام افتتاح شود.

البته گوگل با صدور بیانیه ای مدعی شده سیاست های مشخصی در مورد حذف محتوا به درخواست دولت ها دارد و قرار نیست این سیاست ها تغییر کنند. از همین رو دولت ها می توانند در مورد محتوای به زعم خود غیرقانونی اطلاع رسانی کنند و دسترسی به این نوع محتوا پس از بررسی و در صورت لزوم محدود خواهد شد.

 

انتشار خبر دروغ در واتس اپ دو شهر هند را به آشوب کشید

انتشار یک خبر دروغین در برنامه گپ موبایلی واتس اپ باعث وقوع خشونت‌های بی‌سابقه در دو شهر هند و قتل هفت نفر شد.

به گزارش فارس به نقل از دیجیتال‌ترندز، وقوع این درگیری ها ناشی از انتشار خبری دروغ در مورد ربایش کودکان توسط افراد غربیه در برخی نقاط هند بود. در نتیجه انتشار این خبر در واتس اپ، حملاتی به چندین مرد در شرق هند رخ داد که به مرگ هفت نفر انجامید.

بررسی ها نشان می دهد هر هفت نفری که کشته شده اند، افرادی بی گناه بوده و هیچ دخالتی در ربایش کودکان نداشته اند. فیلم هایی که از حملات مذکور منتشر شده نشان می دهد گروه هایی متشکل از حداکث 500 نفر به افرادی حمله کرده اند و آنها را عمدا به قتل رسانده اند. این در حالی است که در محل وقوع این جنایات حتی یک مورد کودک ربایی رخ نداده است.

پلیس هند هنوز نمی داند چه فرد یا افرادی این اخبار دروغ را از طریق واتس اپ برای اولین بار منتشر کرده اند و تحقیقات در این زمینه در جریان است. تا به حال 5 نفر در روستای Jamshedpur در ارتباط با این قتل ها دستگیر شده اند و 17 نفر دیگر نیز مظنون به مشارکت در این قتل ها هستند. 20 نفر دیگر نیز به همین دلیل در Jharkhand دستگیر شده اند.

 

 

هکرها اطلاعات مشتریان یک رستوران زنجیره‌ای را سرقت کردند

هکرها با استفاده از یک بدافزار اطلاعات پرداخت مالی مشتریان رستوران‌های زنجیره‌ای Chipotle Mexican Grill را سرقت کرده‌اند.

به گزارش فارس به نقل از آسین‌ایج، این سرقت‌ها در یک بازه زمانی سه هفته ای رخ داده و تازه در جمعه گذشته افشا شده است.

مدیران این رستوران زنجیره ای که در آمریکا، انگلیس، کانادا، آلمان و فرانسه فعالیت دارد می گویند هنوز نمی دانند این حملات منجر به افشای اطلاعات چند نفر از مشتریان شده است. بررسی ها نشان می دهد اکثر 2250 شعبه Chipotle Mexican Grill در برابر حملات هکرها نفوذپذیر بوده اند. بخش اعظم این حملات از 24 مارس تا 18 آوریل رخ داده اند.

علاوه بر شعب Chipotle Mexican Grill در آمریکا، تعداد زیادی از شعب آن در کانادا نیز گرفتار هکرها شده اند. اطلاعات به سرقت رفته عبارتند از شماره های حساب های کاربران و کدهای تایید داخلی.

مدیران این رستوران زنجیره ای از پاکسازی بدافزار یاد شده خبر داده و می گویند از این بابت دیگر تهدیدی متوجه کاربران نیست. این نگرانی وجود دارد که اطلاعات مسروقه برای نفوذ به حساب های بانکی کاربران و سرقت اطلاعات کارت های اعتباری نیز قابل استفاده باشد. تحقیقات برای شناسایی عوامل این حملات ادامه دارد.

 

 

چهارکاراکتری که می‌تواند هر رایانه‌ای را از پا درآورد

اگر کاربر ویندوزهای 7، 8 و ویستا هستید باید نگران باشید که مراجعه به هر وب سایتی که دارای چهار کاراکتر خاص باشد، ممکن است رایانه شخصی شما را از کار بیندازد.

به گزارش فارس بررسی های امنیتی نشان می‌ دهد هر وب سایتی که در زیرشاخه عکس آن از چهار کاراکتر $MFT  استفاده شده باشد، می تواند رایانه ها را از کار بیندازد.

مشکل خاصی در ویندوز باعث می شود اگر طراحان سایت‌ها از کاراکترهای مذکور استفاده کنند، کاربران رایانه‌ها را به دردسر بیندازند. البته ویندوز 10 با این مشکل دست به گریبان نیست.

علت وقوع مشکل مذکور این است که ویندوز انتظار دارد چهار کاراکتر $MFT را تنها در یک فایل متادیتای خاص بر روی رایانه شخصی شما مشاهده کند. اما اگر با این کاراکترها به عنوان یک اسم زیرشاخه مواجه شود، کند شده و در نهایت رایانه شخصی را قفل می کند.

در این شرایط تنها راه اندازی مجدد رایانه شخصی است که مشکل آن را برطرف می کند. برخی کاربران می گویند در مواقعی با صفحه آبی مرگ یا BSOD هم مواجه شده اند.

برای جلوگیری از وقوع این مشکل باید به گزینه تنظیمات مرورگر شخصی مراجعه کرده و اجازه بازشدن عکس ها را ندهید. مایکروسافت برای حل مشکل یاد شده هنوز وصله نرم افزاری عرضه نکرده و انتظار می رود این کار را برای ویندوزهای 7 و 8 انجام دهد. اما بعید است برای ویندوز ویستا که بازنشسته شده وصله به روزرسان عرضه شود.