ضرورت حمایت مالی دولت از فناوری از نگاه موسس اینتل

اندی گروو کارآفرین فقید مجارستانی-آمریکایی، یکی از موسسان اینتل و از پیشتازان دره سیلیکون معتقد بود که دولت می‌بایست نقش جدی در حمایت از طرح‌های علمی و فناوری نوین داشته باشد.
به گزارش ایسنا، "اندی گروو"( Andy Grove) کارآفرین مجارستانی-آمریکایی یکی از کسانی بود که ایده راه‌اندازی دره سیلیکون (Silicon Valley) را مطرح کرد.
دره سیلیکون نام رایج و غیررسمی منطقه‌ای در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومه سانتا کلارا، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا است. شهرت این منطقه به دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان در این منطقه‌ است.
نام این منطقه ابتدا برگرفته از تعداد زیاد شرکت‌های تولید کننده تراشه‌های سیلیسیومی(سیلیکون) در این منطقه بود که بعدها به نمادی از وجود کمپانی‌های زیاد فعّال در زمینه فناوری‌های پیشرفته در این منطقه تبدیل شد. دره سیلیکون شهرهای بسیاری را در بر می‌گیرد که مهمترین آنها سن خوزه مشهور به پایتخت دره سیلیکون می‌باشد.
گروو پس از فرار از کشور کمونیستی مجارستان به آمریکا رفت و تحصیلات خود را در این کشور به پایان رساند.
وی همواره در شرکت‌هایی فعالیت داشت که در زمینه تولید قطعات نیمه رسانا برای سازمان‌های دولتی نظیر وزارت دفاع و ناسا فعالیت می‌کردند و به همین دلیل همواره از حامیان حضور دولت آمریکا در طرح‌های علمی و فناوری بود.
وی با مطالعه تاریخ صنعت در آمریکا به این ارزیابی رسیده بود که با حضور دولت در طرح‌های مختلف سرعت نتیجه‌گیری و روند پیشرفت کار بسیار بهبود می‌یابد.
از طرفی نقش پررنگ دانشگاه‌های آمریکا در ارائه طرح‌های جدید و سودآور ضرورت حمایت‌های همه‌جانبه را در نظر وی پررنگ‌تر می‌ساخت.

پیوند دانشگاه و دولت آمریکا
گروو معتقد بود که پیوند هرچه قوی‌تر بین دانشگاه و دولت آمریکا می‌تواند شاه‌کلید رشد و پیشرفت مداوم این کشور در زمینه فناوری‌های مدرن باشد.
فرار دانشمندان از کشورهای درگیر جنگ جهانی دوم در اروپا سبب شد آمریکا بتواند گام بلندی در راستای پیشبرد اهداف علمی خود بردارد.
گروو معتقد بود این موضوع که مقصد اکثر دانشمندان آمریکاست ربطی به شانس و یا دوری این کشور از میدان جنگ ندارد بلکه تفکر موجود در فضای علمی و دانشگاهی و همچنین حمایت‌های مستقیم دولت از طرح‌ها سبب شده است که بسیاری از دانشمندان به این کشور به عنوان گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت نگاه کنند.
با ورود این دانشمندان دولت آمریکا حمایت‌های خود از طرح‌های "تحقیق و توسعه" (R&D) را افزایش داد.

امنیت اقتصادی و ملی در گرو سرمایه‌گذاری گسترده
گروو در مصاحبه‌های خود همواره بر این موضوع تاکید داشت که امنیت اقتصادی و ملی آمریکا در گرو سرمایه‌گذاری گسترده در تحقیقات علمی است و به علاوه بر دولت نهادهایی نظیر موسسه ملی بهداشت آمریکا و بنیاد ملی علوم نیز باید در این حمایت‌ها سهیم شوند.
جنگ سرد و رقابت با شوروی در دهه 60 میلادی، میزان سرمایه‌گذاری‌های دولت در پروژه‌های علمی و فناوری آمریکا را با افزایش چشمگیری مواجه کرد.
برای مثال بودجه ناسا با افزایش چشمگیری مواجه شد و ماموریت‌های عظیمی مانند آپولو در این دهه انجام شد.
دره سیلیکون نیز از این قاعده مستثنی نبود به طوریکه وزارت دفاع آمریکا در بسیاری از شرکت‌ها خریدار 80 تا 100 درصد محصولات بود و به همین دلیل رشد شرکت‌ها در این منطقه و رونق گرفتن آن از همان زمان آغاز شد و در نتیجه این سرمایه‌گذاری‌ها 18 دستاورد بزرگ از 25 انقلاب بزرگ در عرصه فناوری‌های رایانه‌ای تا سال 1965 نصیب محققان آمریکایی شد.
دستاوردهایی نظیر حافظه مغناطیسی، نمایشگر گرافیکی و پردازنده‌های قدرتمند همگی در سایه حمایت‌های دولت آمریکا به دست آمدند.
پس از حمایت‌های دولت و سودآوری این شرکت‌ها کم‌کم پای سرمایه‌گذاران خصوصی نیز به عرصه فناوری در آمریکا باز شد.
دانشگاه‌های آمریکا در این بین همواره نقش پررنگی داشتند. دولت در دهه 70 و تا اوایل دهه 80 میلادی بیش از 70 درصد پروژه‌های دانشگاهی را با حمایت خود عملیاتی کرد و به همین دلیل تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در زمینه علوم کامپیوتر و مهندسی برق نسبت به دهه 40 میلادی با رشد بیش از 25 درصدی مواجه شد.

حضور دولت از شکست طرح‌ها در ابتدای راه جلوگیری می‌کند
گروو همواره نقش دولت را در این زمینه جدی و پررنگ می‌دید و برخلاف بسیاری از هم‌دوره‌های خود که ترجیح می‌دادند برای خودشان کار کنند معتقد بود حضور دولت از شکست طرح‌ها در ابتدای راه جلوگیری می‌کند و این موضوع می‌تواند به ادامه‌دار بودن طرح‌ها و رسیدن به نتیجه مطلوب مفید باشد.
وی همواره بر این موضوع تاکید داشت که بزرگترین نمونه موفق از حمایت و حضور دولت از طرح‌های علمی موفقیت و گسترش شرکت‌های موجود در دره سیلیکون است.
بسیاری از شرکت های بزرگ در زمینه فناوری نظیر اپل، اوراکل، سیسکو، ای‌بی(ebay)، آدوبی(adobe) و یاهو در دره سیلیکون واقع شده اند.
اندی گروو در 21 مارس سال 2016 میلادی چشم از جهان فروبست.

طرحی برای پوشش سراسری اینترنت در زمین
پاتریشیا کوپر نماینده شرکت اسپیس ایکس در مجلس سنای آمریکا برنامه‌های این شرکت را تا سال 2019 تشریح کرد.
به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، اسپیس‌ ایکس یکی از اهداف اصلی خود را تا سال 2019، اینترنت‌رسانی به نقاط مختلف زمین اعلام کرده است.
در حال حاضر 57 درصد ساکنان زمین یعنی 4.2 میلیارد نفر به اینترنت دسترسی ندارند و به همین دلیل اسپیس‌ ایکس قصد دارد تا ماهواره‌هایی را برای پوشش سراسری اینترنت در زمین، به فضا بفرستد.
این طرح در سال 2015 از سوی الون ماسک صاحب این شرکت مطرح شد اما به دلیل هزینه زیاد آن که در حدود 10 میلیارد دلار تخمین زده می‌شد، مسکوت ماند.
طی بررسی‌های انجام شده برای پوشش سراسری اینترنت در زمین نیاز به 4425 ماهواره وجود دارد و اسپیس ایکس در سال گذشته ضمن ارائه درخواست به کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا، خواستار اجرایی شدن این طرح شد.
در جلسه مجلس سنای آمریکا "پاتریشیا کوپر"(Patricia Cooper) معاون بخش ماهواره‌های دولتی اسپیس ایکس، درباره این طرح عظیم صحبت کرد.
عظمت این طرح به این خاطر است که در حال حاضر فقط 1459 ماهواره در مدار زمین قرار دارند و ماهواره‌های مورد نیاز برای پوشش سراسری اینترنت تقریبا سه برابر تعداد ماهواره‌های موجود است.
کوپر در سخنان گفت : در حال حاضر 34 میلیون آمریکایی به اینترنت پرسرعت 25 مگابیت بر ثانیه دسترسی ندارند .
در طرح اسپیس‌ ایکس تمام پرتاب‌ها با استفاده از موشک قابل بازیابی فالکون 9 انجام خواهد شد و ماهواره‌ها در ارتفاع‌های مابین 1110 تا 1325 کیلومتری سطح زمین مستقر خواهند شد.
کوپر اعلام کرد که اسپیس ایکس پرتاب‌های آزمایشی در این زمینه را تا پایان سال جاری آغاز می‌کند و در صورتی که چراغ سبز برای این برنامه را دریافت کند می‌تواند تا سال 2024 تمام ماهواره‌های مورد نظر را در چند مرحله به فضا بفرستد.

بلندگویی از جنس گرافن که نمی‌لرزد
محققان دانشگاه اکستر موفق به ساخت بلندگویی شده‌اند که برای تولید صدا نمی‌لرزد.
به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، بلندگوهای معمولی دارای یک دیافراگم هستند که با لرزش و ایجاد تغییر در هوای اطراف، امواج صوتی تولید می‌کند.
حال محققان در دانشگاه "اکستر"(Exeter) انگلیس موفق به ساخت بلندگوهایی از جنس گرافن شده‌اند که بدون لرزش تولید صدا می‌کنند.
در این بلندگوها، با استفاده از جریان‌های دقیق و کنترل شده گرافن گرم و سرد می‌شود و تغییر دمای آن امواج صوتی را ایجاد می‌کند.
استفاده از گرافن در دیافراگم بلندگوها به علت کم‌مصرف بودن آن مدتی است که متداول شده اما حذف تمام قسمت‌هایی که با لرزش تولید صدا می‌کنند و استفاده از گرافن برای تولید صدا برای اولین بار است که انجام می‌شود.
ابعاد قطعه گرافنی مورد استفاده در حدود ناخن انگشت شست است که درون آن علاوه بر تولیدکننده صدا، اکولایزر و آمپلی‌فایر نیز تعبیه شده است.
تولید صدا در این قطعه براساس اصول "ترموآکوستیک"( thermoacoustic) که تبدیل حرارت به صدا است انجام می‌گیرد. پیش از این استفاده از این فرآیند عملیاتی نشده بود.
گرافن خواص رسانایی فوق‌العاده‌ای دارد و با اعمال جریان‌های فوق‌العاده ضعیف نیز واکنش نشان داده و دمایش بالا و پایین می‌رود و در محیط اطراف دیاگرام امواج صوتی ایجاد می‌کند.
محققان دانشگاه اکستر می‌گویند کیفیت صدای تولیدی در این بلندگوها بهتر است و حتی قابلیت تولید امواج فراصوت نیز با استفاده از آنها وجود دارد که می‌تواند در تصویربرداری پزشکی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار بگیرد.
"دیوید هورسل" (David Horsell)مسئول این پروژه گفت: این بلندگوها قابلیت این را دارند که دو صدا را از دو منبع مختلف دریافت کنند و آنها را با هم ترکیب کنند.
وی افزود: این وسیله می‌تواند صنعت ارتباطات را متحول کند و با هزینه کم ترکیب سیگنال‌های مختلف را انجام دهد.

جاسوسی سایبری دولت انگلیس تسهیل می‌شود
نهادهای اطلاعاتی و نظارتی در انگلیس با تصویب قانونی تازه در مجلس این کشور راحت تر خواهند توانست از کاربران فضای مجازی و شبکه های اطلاع‌رسانی جاسوسی کنند.
به گزارش فارس به نقل از دیجیتال‌ترندز، دولت این کشور طرحی را به مجلس این کشور ارائه کرده که به موجب آن مقامات قضایی و پلیس انگلیس می توانند محتوای کامل مکالمات تلفن ثابت و همراه، پیامک ها و سوابق استفاده از اینترنت کاربران را دریافت کنند.
مقامات این کشور و پلیس می توانند از شرکت های مخابراتی و سرویس دهندگان اینترنت هم بخواهند تا شیوه های رمزگذاری اطلاعات را دور بزنند و داده های رمزگشایی شده را در اختیار سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی انگلیس قرار دهند.
افشای این موضوع توفانی در انگلیس به راه انداخته و بسیاری از رسانه ها و سازمان های مدافع حقوق کاربران و حریم شخصی از اینکه دولت انگلیس تابدین حد به حریم شخصی مردم بی احترامی کرده و به دنبال تفحص از زندگی شخصی و سرک کشیدن به جزییات زندگی آنهاست حیرت زده هستند.
بر اساس پیش نویس نه صفحه‌ای این طرح جنجالی تمامی شرکت‌های مخابراتی و سرویس‌دهنده اینترنت باید قابلیت استراق سمع و سرقت اطلاعات کاربران و مشترکان خود را تضمین کنند و این امر باید در مورد تمامی ارتباطات آنان رخ دهد.
بر همین اساس شرکت‌های مخابراتی موظفند ظرف 24 ساعت بعد از وقوع یک مکالمه داده های مورد نیاز را در صورت درخواست تحویل دهند و در مواردی آنها باید داده های مربوطه را به مدت 12 ماه ذخیره سازی و نگهداری کنند. همچنین این موسسات باید قابلیت رمزگشایی از خدمات مخابراتی و اینترنتی را تضمین کنند و علاوه بر افشای داده های رمزگشایی شده، اطلاعات مورد نیاز را در فرم های ارسالی درج کرده و ارایه کنند.