چرا فیس‌‌بوک سیاستمداران بزرگ دنیا را استخدام می‌کند؟

فیس‌بوک یک گام به‌پیش رفته است و به‌جز عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان، قصد دارد عناوین دیگری را هم به خود اختصاص دهد و در قالب یک ابزار سیاسی نیز مورد استفاده قرار گیرد. این شرکت بزرگ برای مقام‌های اسبق حزب‌های محافظه‌کار و کارگر بریتانیا فرصت‌های شغلی ویژه ایجاد کرده و از آنها خواسته در صورت تمایل به استخدام فیس‌بوک درآمده و به فعالیت‌های سیاسی خود در این مرکز ادامه دهند.
چنان‌که روزنامه گاردین در آخرین شماره خود گزارش داد، احزاب سیاسی بزرگ در بریتانیا موافقت خود را با این شبکه اجتماعی اعلام کرده‌اند و قرار است همکاری‌های سیاسی میان آنها آغاز شود. داونینگ استریت، مشاور ارشد مرکز تحلیلگر سیاسی و دیوید کامرون، مدیر اسبق سازمان «اِد بالس» و یکی از کارشناسان ارشد حوزه شبکه‌های اجتماعی فعال در حزب محافظه‌کار که در جریان سیاست‌گذاری‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری نقش داشت، از جمله افرادی هستند که در این اقدام وارد شرکت فیس‌بوک می‌شوند.
**این شرکت هفته گذشته تایید کرد گروه ویژه‌ای از سیاستمداران را به استخدام خود درآورده است و «نقش آنها به دیگر سیاستمداران و دولتمردان کمک می‌کند به بهترین شکل از فیس‌بوک استفاده کنند».**
استراتژیست‌های سیاسی برای دونالد ترامپ و کمپین Leave.EU اعلام کردند دسترسی به رای‌دهندگان روی فیس‌بوک مهم‌ترین عاملی بود که موجب پیروزی آنها در انتخابات شد. اعضای حزب کارگر و حزب محافظه‌کار بریتانیا هم‌اکنون به این نتیجه مشترک رسیده‌اند که باید هدفگیری دقیق‌تری را در مورد فرایند تبلیغاتی در فیس‌بوک انجام دهند و همین مساله موجب شده است آنها طی چند هفته آینده با سرمایه‌گذاری یک میلیون دلاری یک شرکت ویژه در سانفرانسیسکو راه‌اندازی کنند.
با افزایش تمرکز فیس‌بوک بر فعالیت‌های سیاسی، این نگرانی پیش آمده که بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان علاقه‌مندی سیاسی هر یک از کاربران خود را زیر نظر بگیرد و به‌صورت کاملا شخصی و جزیی رفتارهای هر یک از رای‌دهندگان را تحلیل کنند. بریتانیا به‌تنهایی 31 میلیون عضو فعال در فیس‌بوک دارد و اگر قرار باشد شبکه اجتماعی مذکور با این هدف‌ رفتارهای سیاسی کاربران بریتانیا را زیر نظر بگیرد، حضور سیاستمداران بریتانیایی در این شرکت می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
«کمیسیون انتخابات» هم‌اکنون بررسی‌های گسترده‌ای را آغاز کرده تا میزان همکاری‌های کمپین Leave.EU برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با شرکت آمریکایی «کمبریج آنالیتیکا» را که دفتر مرکزی آن در شهر واشنگتن واقع شده است را مشخص کند. این‌طور که خبرهای منتشرشده نشان می‌دهد، این کمپین هر یک از رای‌دهندگان را به‌صورت ویژه مبتنی بر فعالیت پروفایل شخصی آنها در فیس‌بوک زیر نظر گرفته بود. شایان ذکر است کمپین Leave.EU تمامی این ادعاها را تکذیب کرد و با این وجود مدارک و اسنادی ارایه شد که فعالیت در این زمینه را تایید می‌کرد. 
گروه ویژه سیاست‌گذاری و فعالیت‌های سیاسی فیس‌بوک افرادی از جمله ریشی ساحا، مدیر اسبق ارتباطات دیجیتال «داونینگ استریت»؛ کریم پالانت، مشاور سیاسی مرکز «بالس» و مشاور ارشد حزب کارگر؛ و تئو لوماس، از مشاوران اسبق سیاسی مرکز «کوربی تکستور» را نیز در خود جا داده است.
منبع آگاه در این خصوص به روزنامه گاردین توضیح داد: **«فیس‌بوک لینک‌های اصلی خود را در کمپین‌های سیاسی پیدا کرده است و از این طریق می‌تواند در تمامی فعالیت‌های سیاسی کلان استراق‌سمع کند. به همین دلیل است که فیس‌بوک همیشه ادعا می‌کند به‌خوبی می‌داند شما چه چیزهایی نیاز دارید، چرا با یک گروه سیاسی همکاری نمی‌کنید و چگونه پول‌های شما برای یک فعالیت ویژه هزینه می‌شود. فیس‌بوک با این اقدام خود می‌کوشد کمپین‌ها و گروه‌های سیاسی بزرگ در جهان را با خود همراه کند تا از این شبکه اجتماعی در قالب یک ابزار سیاسی تخصصی استفاده کنند».**
برای کمپین سیاسی اصلی که در جریان انتخابات 2015 بریتانیا تشکیل شد، حزب محافظه‌کار بیش از یک میلیون پوند در بخش آگهی‌های تبلیغاتی شبکه اجتماعی فیس‌بوک هزینه کرد. همچنین گفته شد حزب کارگر نیز با سرمایه‌گذاری مشابه در بخش تبلیغات فیس‌بوک سعی کرد خود را به‌خوبی در این شبکه اجتماعی معرفی کند.
لوماس برای گروه سیاستمداران و دولتمردان فیس‌بوک کار می‌کند و به احزاب و اعضای پارلمان امکان می‌دهد به‌صورت تخصصی و ویژه از آن استفاده کنند. ساحا و پالانت در گروه ویژه سیاسی فیس‌بوک حضور دارند. به گفته منابع آگاه، وظیفه مدیر این مرکز در بریتانیا «پاسخگویی به پرسش‌های سیاستمداران در مورد چگونگی استفاده از بزرگ‌ترین پلتفرم اجتماعی جهان» است. او همچنین وظیفه دارد به‌صورت فعالانه سیاستمداران را به استفاده از فیس‌بوک تشویق کند و انگیزه لازم برای حضور گسترده سیاست‌گذاران و عوامل تاثیرگذار در هر دو نهاد انتخاباتی و حاکم بریتانیا را در این شبكه اجتماعی فراهم سازد.
گفتنی است ساحا شخصی بود که پیش از سال 2005 میلادی به دیوید کامرون، نخستین وزیر بریتانیا کمک کرد تا موانع پیش‌ روی حزب محافظه‌کار را از میان بردارد و سپس در سال 2010 میلادی با کمپین انتخاباتی به‌صورت مستقیم وارد همکاری شد و سرانجام مدیریت ارتباطات دیجیتال این حزب به او واگذار شد. او در سال 2014 میلادی به استخدام شرکت گوگل درآمد و همکاری‌های سیاسی خود را با این شرکت آغاز کرد. کاریگ الدِر، مشاور کنونی کمپین شبکه‌های رسانه‌ای در حزب محافظه‌کار بریتانیا نیز در شرکت فیس‌بوک به ساحا کمک می‌کند.
شایان ذکر است **فیس‌بوک از ارایه هر گونه پاسخ و توضیحات بیشتر در مورد همکاری‌های خود با سیاستمداران بزرگ خودداری کرد و به‌درستی توضیح نداد آنها در این شبکه اجتماعی چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند. با این وجود خبرگزاری بی‌بی‌سی به نقل از سیمون میلنِر، مدیر سیاست‌گذاری‌های فیس‌بوک در بریتانیا توضیح داد که افراد مذکور به‌صورت نزدیک با احزاب سیاسی در ارتباط هستند و فعالیت‌های فیس‌بوک را با آنها سازگار می‌کنند. **
ملنِر به بی‌بی‌سی گفت: «یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید انجام دهیم این است که به مردم کمک کنیم تا بتوانند از محصولات و خدمات فیس‌بوک بهتر و بیشتر استفاده کنند. بر اساس همین نظریه، طرح‌های ویژه‌ای تعریف شده‌اند تا سیاستمداران هم بتوانند به‌صورت تخصصی این شبكه اجتماعی را مورد استفاده قرار دهند و یاد بگیرند چگونه می‌توانند از اطلاعات کاربران برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند».
او با اشاره به رقابت هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نحوه بهره‌مندی آنها از اطلاعات فیس‌بوک توضیح داد: «نمی‌توانم به‌طور دقیق بگویم که در جریان این فعالیت انتخاباتی چه تعداد افرادی با دو کمپین مذکور همکاری می‌کردند تا اهداف نامزدهای خود را در فیس‌بوک پیش ببرند. با این وجود با اطمینان کامل می‌توانم اعلام کنم كه فعالیت درست کمپین ترامپ در فیس‌بوک او را به موفقیت رساند».
البته باید توجه كرد که فعالیت‌های سیاسی فیس‌بوک برای استخدام سیاستمداران بزرگ فقط به بریتانیا ختم نمی‌شود و این شبکه اجتماعی در دیگر کشورها نیز همین فرایند را دنبال می‌کند تا بتواند پلتفرم خود را به یک ابزار سیاسی کاربردی تبدیل کند.

اخبار

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه