خرداد پرحادثه برای صنف آی‌تی و دیجیتال

از تشدید رکود تا قطع همکاری‌های تجاری امارات با ایران

حوزه آی‌تی در هفته‌ای که گذشت تحت تاثیر اتفاق‌های سیاسی و اقتصادی که بین کشورهای خاورمیانه رخ داده است، مرکز اخبار و البته پیش‌گویی‌های جدید کارشناسان بود.

اتفاق‌هایی نظیر مسدود شدن حساب‌های بانکی تجار ایرانی در کشورهای عربی و همچنین ترکیه، تشدید تغییرات نرخ دلار آزاد و ...

از نظر کارشناس‌ها بروز این اتفاق‌ها و به ویژه مسدود شدن حساب‌های بانکی تجار ایرانی در کشورهای عربی نتایج ناخوشایند بسیاری بر بازار کامپیوتر و دیجیتال ایران می‌گذارد و باید دولت ایران در این رابطه بسیار حساب‌شده و اصولی حرکت کرده و تصمیم بگیرد. چرا که هر اقدام و حرکت اشتباه نتایج ناخوشایندی در بر خواهد داشت.

با توجه به این موضوع در گزارش این هفته، علاوه بر بررسی وضعیت بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال در هفته‌ای که گذشت، پیش‌بینی کارشناسان و فعالان صنفی در رابطه با اقدام اخیر کشورهای عربی ب علیه تجار ایرانی را منعکس کرده‌ایم. اگر به این موضوع علاقمندید این گزارش را بخوانید.


ارزانی دلار فعالان بازار را به دردسر انداخت

کاهش حدود 30 تومانی نرخ دلار آزاد نسبت به هفته گذشته و افت حدود 55 تومانی قیمت هر دلار نسبت به هفته پایانی اردیبهشت ماه اگر چه خبر خوبی برای گروه مصرف‌کننده است و این تصور را نزد بسیاری به وجود آورده است که دوران گرانی رو به پایان است، اما از سوی دیگر موجب تداوم رکود در بازار کامپیوتر و دیجیتال شده است.

به گفته کارشناسان کاهش نرخ دلار آزاد همیشه با پایان رکود در بازار کالاهای کامپیوتری و دیجیتال و حتی کالاهای سایر گروه‌ها توام نیست و همانطور که تجربه سال‌های قبل نشان داده است گاه کاهش نرخ دلار آزاد می‌تواند موجب افزایش انتظار خریداران در رابطه با کاهش بیشتر قیمت‌ها در آینده نزدیک باشد.

علی موحدی یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می‌گوید: **کاهش نرخ دلار آزاد در هفته‌های اخیر موجب کاهش 5 تا 10 درصدی قیمت‌ها در بازار کامپیوتر شده است، اما این کاهش قیمت به رشد تقاضا منجر نشده است و دلیل هم مشخص است. خریداران در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند.** به گفته این فعال بازار، این در حالی‌ست که کسبه بازار کامپیوتر قادر به کاهش بیشتر قیمت‌ها نیستند. چرا که در سال جدید هزینه حمل و نقل و دستمزد و بیمه کارکنان و ... افزایش یافته است و از سویی حاشیه سود نیز به شدت کاهش یافته است.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید گفته‌های همکارش می‌گوید: شرایط بازار کامپیوتر کاملا غیرقابل پیش‌بینی است و در شرایط فعلی حتی برخی از فروشندگان تمایلی به فروش کالاها ندارند. چرا که مشخص نیست در آینده نزدیک چه تغییراتی در میزان تعرفه ورودی کالاها، هزینه حمل و نقل و ... پیش خواهد آمد.

 این فعال بازار افزود: **با توجه به شرایط موجود، امیدی به رونق بازار در آینده نزدیک وجود ندارد. چرا که بازار کشش کاهش بیشتر قیمت‌ها را ندارد و این دقیقا بر خلاف انتظار خریداران است.**

کارشناسان اما بر این باورند که در صورت تداوم روند صعودی نرخ دلار آزاد و حتی تثبیت نرخ دلار، در آینده شاهد رونق بازار خواهیم بود. آنها که امید زیادی به بازار تابستانی کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال دارند، می‌گویند: پس از دو سال رکود تابستانی بازار کامپیوتر امیدواریم امسال تثبیت نرخ دلار آزاد روی رقم کمتر از 3هزار و 600 تومان موجب رونق بازار شود.


احتمال سخت‌تر شدن روند واردات کامپیوتری به ایران

**در هفته‌ای که گذشت اخباری در مورد مسدود شدن حساب بانکی تجار ایرانی در برخی کشورهای عربی و همچنین کشور ترکیه منتشر شد.

انتشار این خبر موجب نگرانی گروهی از فعالان بازار و همچنین کارشناسان شد. از نظر آنها بروز این اتفاق نتایج نامطلوب بسیاری از سخت شدن روند واردات کالاها گرفته تا افزایش قیمت‌ها در بازار را در پی خواهد داشت.**

به گفته انصاری یک کارشناس بازار که دستی هم در امر واردات کالاهای کامپیوتری دارد، این اقدام بانک‌های عربی موجب سخت‌ شدن شرایط تجار ایرانی می‌شود. چرا که سالهاست امارات یک واسطه بزرگ وارداتی بین تجار ایرانی و سایر کشورهاست و قطعا بسته شدن حساب های بانکی تجار ایرانی به معنی قطع روابط تجاری ایران و برخی از کشورهای عربی است.

به گفته وی، اگر چه برخی از محصولات از کشورهای چین، تایوان و حتی برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان وارد ایران می‌شوند؛ اما امارات بیشترین حجم صدور کالا به ایران را دارد و بررسی آمارهای ارایه‌شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران هم به خوبی نشان‌دهنده این موضوع است که این کشور نقش مهمی در تامین موجودی کالاها در بازار ایران دارد.

وی پیش‌بینی کرد در صورت رفع نشدن این مشکل بازار ایران به شدت با افزایش هزینه‌های حمل و واردات کالا مواجه می‌شود و از سوی دیگر در زمینه برخی از کالاها با کاهش چشمگیر موجودی مواجه می‌شود که نتیجه رشد قیمت کالاهاست.

فعالان بازار هم با تایید این موضوع می‌گویند: امیدواریم این معضل رفع شود. در غیر اینصورت تمام گروه‌های کالایی از لوازم خانگی و کامپیوتر گرفته تا موبایل با مشکل مواجه خواهند شد.

نکته جالب در این مورد این است که شرکت‌های مطرح واردکننده کالاهای کامپیوتری و موبایل در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرده و اعلام کردند، هنوز هیچ اطلاعیه رسمی در این زمینه به آنها اعلام نشده است و آنها همچنان برای واردات کالا و ثبت سفارش اقدام می‌کنند.

 رییس کنفدراسیون صادرات اتاق ایران نیز در واکنش به این موضوع گفته است: کشورهای عربی مشکلات را بیشتر از گذشته کرده‌اند که دلیل آن موضوعات سیاسی منطقه‌ای است. کشورهای اروپایی نیز با وجود تمام گشایش‌های بعد از برجام، متاسفانه با آمدن ترامپ و نگرانی از جریمه‌ها مجددا در لاک بسته خود فرو رفته و به شرایط قبل برگشته‌اند.

کارشناسان می‌گویند: با توجه به بروز چنین اتفاقاتی باید امیدوار باشیم که این تصمیم به مرحله اجرا در نیاید. چرا که در غیر این صورت شاهد خروج تعداد بیشتری از سرمایه‌گذاران و فعالان صنف آی‌تی خواهیم بود. طی هفته‌های آینده در این زمینه بیشتر خواهیم نوشت.

سوگولی لنوو

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه