یک بازی ویژه خانم‌ها

شهرزاد قصه‌گو روی گوشی‌های موبایل

بازی ایرانی و موبایلی شهرزاد، یکی از بازی‌های جدید و موفق ایرانی ‌است که به‌واسطه وجود المان‌های آشنا برای ایرانیان، به‌خوبی از عهده مهم‌ترین وظیفه خود یعنی سرگرم کردن مخاطبانش برآمده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی بازی شهرزاد بپردازیم. با عصر ارتباط همراه باشید.

بازی شهرزاد با اینکه خلاقیت چندانی را در خود نمی‌بیند، اما با المان‌های آشنا و ایده‌گیری از داستانی خوب، توانسته مخاطبان ایرانی بسیاری را مجذوب خود کند. این بازی با ترکیب چند سبک متفاوت با  یکدیگر، بهره‌بردن از داستانی غنی به نام هزار و یکشب و با جزیی‌نگری‌های بسیار خوب خود، تجربه‌ای‌ فراتر از استانداردهای بازی‌های ایرانی را در اختیار مخاطبان خود قرار خواهد داد.

ایده

هزار و یکشب قصه کهنه‌ای است با ریشه‌های ایرانی‌-هندی که مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و در طول زمان بر فرهنگ مردمان این سرزمین‌ها تاثیر گذاشته و همچنین از آنها تاثیر پذیرفته و دستخوش تغییراتی شده است.

تیم سازنده‌ بازی شهرزاد همواره سعی در تولید بازی با مضمون فرهنگ ایرانی را داشته و با انتخاب سبک بازی اشیای گمشده، به این نتیجه رسیده که از نظر  تنوع محتوای داستانی و برخورداری از ویژگی مرموز و سحرآمیز، هزار و یکشب یک داستان هماهنگ با این سبک بازی است و به موفقیت آن کمک خواهد کرد. به‌علاوه بازار هدف و مخاطبان اصلی این بازی خانم‌ها هستند؛ قشری که این روزها در بازار گرم بازی‌های ویدیویی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

شهرزاد قطعا اولین گام در صنعت بازی برای زنده نگاه‌داشتن فرهنگ غنی این مرز و بوم نیست، ولی تلاش شبانه‌روزی تیمی مستقل برای تولید چنین بازی با استانداردهای متداول امروزی است.

 

داستان بازی و گیم‌پلی

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی اشاره شد، داستان بازی بر اساس دنیای مرموز داستان هزار و یکشب طراحی شده است، با این تفاوت که شخصیت اصلی بازی از طریق یک کتاب وارد دنیای شهرزاد قصه‎گو شده و با کمک به شخصیت‎های دیگر داستان‎ها سعی می‎کند رازهای نهفته در این جهان را اکتشاف کند.

به‌طور کلی روند بازی شامل 10 مرحله است و هر کدام از مراحل از شش پازل تشکیل شده است. بیشترین مراحل بازی مربوط به مراحلی است که سبکی مانند Hidden Object را دارند و باقی مراحل به معماهای دیگری چون پیدا کردن تفاوت میان دو نقاشی مینیاتور مربوطند که به‌معنای واقعی چالش‌زا هستند. به‌علاوه بازی متناسب با سرعت عمل هر بازیکن در حل پازل‌ها، مقداری از پول درون بازی را در اختیار او قرار می‌دهد تا برای خرید وسایل اقامتگاه خود بهره ببرد.

گیم‌پلی بازی شهرزاد به‌واسطه‌ تصویر‌سازی خوب، معماها و آثار زیبا و جذاب خود، به‌خوبی توانسته حس تکراری نبودن روند بازی را به بازیکنان خود القا کند.

طبق گفته‌ تیم سازنده بازی، در طراحی گیم‌پلی شهرزاد تلاش شده تا متناسب با سلیقه مخاطب، به ایجاد چالش در بازی پرداخته شود. هدف اصلی مورد توجه در بازی، ایجاد نشدن چالش زمانی به‌صورت مستقیم بود تا در حین بازی استرس ایجاد نشود و بازیکن با آسودگی خاطر به انجام بازی بپردازد.

همچنین با درنظر گرفته‌شدن مکانیک‌‌های متعدد در هر مرحله بازی، می‌توان ارزش دوباره بازی کردن آن را حس کرد و از سویی دیگر، با استفاده از مکانیک «ضریب»، چالش زمانی به‌صورت غیرمستقیم در بازی قرار گرفته است. برای به‌دست آوردن ضریب، بازیکن باید گزینه صحیح را در زمان مشخصی انتخاب کند تا ضریب امتیاز وی بالا برود. در غیر این‌صورت نیز از ادامه‌ روند بازی ممانعت نخواهد شد و بازیکن می‌تواند همواره به انجام بازی بپردازد. به این ترتیب چالش زمان در بازی به چالش حافظه بدل خواهد شد.

در آخر اینکه بازیکن آزاد است تا هر مرحله را بارها بازی کند و آرام آرام عناصر هر مرحله را یاد بگیرد.

 

روند تولید بازی

طبق گفته‌ تیم سازنده بازی شهرزاد، روند تولید این بازی با جلسات کتابخوانی گروهی آغاز شد و بعد با موضوع‌های تخصصی‌تری همچون پوشش شخصیت‌ها، موسیقی متناسب با مراحل، معماری فضاها و اشیای مربوط به دوره تاریخی مورد نظر پیدا کرد؛ تا جایی که طرح‌های اولیه در گروه‌های مختلف تولید شد. هرچند قسمت مورد توجهی از این تلاش‌ها بازنگری و باز تولید شدند. در این مرحله اسکلت اصلی بازی پایه‌ریزی شد و ابزارهای مورد نیاز تیم شکل گرفت و جمع‌آوری و توسعه پیدا کرد. همچنین شناسایی ریسک‌های پروژه و تولید مقطعی از بازی در دستور کار تیم قرار گرفت. توسعه ابزارهای متفاوت برای کمک به تولید سریع‌تر و راحت‌تر در تیم فنی هم در این مرحله انجام شد.

اما در مرحله تولید بازی، این گروه با درس‌هایی که از پیش‌تولید بازی گرفته بود، با اطمینان بیشتری وارد این مرحله شد و سطح ریسک‌پذیری خود را تا درصد قابل قبولی کاهش داد و خط تولید متناسب برای تولید را در اختیار گرفت. پس‌زمینه‌های سه‌بعدی تولید شدند و از آنها برای کم شدن حجم بازی به‌صورت تصاویر دوبعدی در موتور بازی استفاده شد. به‌علاوه نورپردازی‌های بازی نیز به‌صورت فانتزی اجرا شدند و روابط کاربری متناسب با نتایج حاصله از تحلیل‌ها و تحقیقات به‌عمل آمده از بازی‌های مشابه و موفق توسط گروه بازی‌ساز در زمان پیش‌تولید، طراحی شدند.

 گرافیک و موسیقی بازی

موسیقی شهرزاد با توجه به فضاسازی هر مرحله، زمان‌بندی مناسب نسبت به مراحل و تلفیقی از سازهای ایرانی و الکترونیک با توجه و نگاه به سلیقه مخاطب امروزی تولید شد که در نهایت موفق به دریافت جایزه‌ بهترین موسیقی سال از جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران شد.

فارغ از کیفیت خوب معماها و تصویر‌سازی و ستینگ درنظر گرفته شده برای بازی، شهرزاد از کیفیت بصری بسیار خوبی نیز بهره می‌برد و سازندگان بازی محیط آن را تا جای ممکن شبیه به داستان هزار و یکشب طراحی کرده‌اند. شهرزاد با موتور بازی‌‌سازی یونیتی توسعه یافته است که در حال حاضر یکی از بهترین ابزار توسعه بازی برای محیط دوبعدی است و همچنین امکان گرفتن خروجی برای پلتفرم‌های مختلف از نقاط قوت آن به‌شمار می‌رود.

از نظر فنی طبق گفته سازندگان بازی، بزرگ‌ترین چالش فنی شهرزاد، مدیریت تعداد زیادی از فایل‌ها بوده است. بررسی نام‌ فایل‌ها، بررسی وجود متن ترجمه‌شده برای هر فایل، تنظیمات مربوط به آن فایل برای هر بستر و بسیار پارامتر‌های دیگر وجود داشتند که از ابتدای پروژه تیم بازی‌ساز از آنها آگاهی نداشت، ولی برای تنظیمات یکپارچه و جلوگیری از خطای انسانی در هر بخش به توسعه برنامه‌های کوچک به‌صورت پلاگین یا ابزار در موتور پرداخته شد.

جمع‌بندی

در مجموع بازی شهرزاد را می‌توان یک بازی جذاب که شامل چند ویژگی مختلف است به‌حساب آورد. بازی شهرزاد به‌واسطه طراحی خوب محیط، موسیقی استثنایی، وجود چند مینی‌گیم گوناگون در خود و از همه مهم‌تر نزدیک بودن محیط آن به فرهنگ ایرانی، توانسته طرفداران بسیاری را جذب خود کند. با اینکه بازی شهرزاد خلاقیت بارزی را در خود نمی‌بیند، اما همواره کاربر خود را سرگرم كرده و به‌هیچ عنوان بازیکن از انجام این بازی خسته نخواهد شد. این بازی از سرگرم‌کننده‌ترین‌ بازی‌های امسال گوشی‌های هوشمند بوده است.

 

آشپزخانه‌تان را از نو بسازید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی