قطارهای هیدروژنی جای قطارهای دیزلی را می‌گیرند؟

آینده نامشخص قطارهای هیدروژنی 

قطار هیدروژنی جدید با نام Coradia iLint كه در کشور آلمان ساخته شده است، به‌زودی انقلابی در زمینه قطارهای هیدروژنی و دوستدار محیط زیست در جهان به وجود خواهد آورد. 
کمپانی آلستوم که طراحی این قطار را بر عهده دارد، اعلام كرده این اولین قطار زیرزمینی است که می‌تواند با سوزاندن هیدروژن، الکتریسیته تولید کرده و انرژی لازم برای حرکت را فراهم کند.
این قطار همچنین در مقایسه با قطارهای دیزلی تا 60 درصد سروصدای کمتری تولید می‌کند و می‌تواند در طول هر روز 500 مایل مسافت را طی کند. سرعت آن هم 87 مایل در ساعت است و کاملا بی‌صدا حرکت می‌كند و تنها صدایی که از آن شنیده می‌شود مربوط به صدای حرکت چرخ‌ها و مقاومت هوا است.
هرچند قطارهای Hydrail گران‌قیمت‌تر از قطارهای دیزلی هستند، اما کشورهایی مانند آلمان، هلند، دانمارک و نروژ ترجیح می‌دهند از قطارهای بدون آلودگی هوا برای حمل‌ونقل شهری استفاده کنند.
در ماه مارس امسال آزمایش‌های اولیه در خصوص این قطار صورت گرفته و از سال 2018 به‌صورت رسمی iLint به خطوط راه‌آهن آلمان متصل شده و به جابه‌جایی مسافر خواهد پرداخت.
اولین بار نمونه آزمایشی و اولیه این قطار در نمایشگاهInnoTrans آلمان رونمایی شد که مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت. همچنین در اواخر سال جاری میلادی نیز این قطار به‌صورت آزمایشی و محدود در برخی از خطوط مسافران را جابه‌جا خواهد کرد.
آلمانی‌ها تاکنون 14 قطار هیدروژنی را سفارش داده‌اند و طی ماه‌های باقی‌مانده تا لحظه به‌کارگیری این قطارها هر روز تست‌های جدیدی را روی آنها اجرا می‌کنند تا از عملکرد مناسب آنها اطمینان حاصل کنند.
**این قطار مسافربری با مصرف پیل سوختی هیدروژنی کار می‌کند و به جای دود و دی‌اکسید کربن فقط بخار و آب در هوا منتشر می‌کند. مخزن سوخت هیدروژنی این قطار روی سقف آن است که نیروی پیل سوختی را تامین کرده و انرژی الکتریکی می‌سازد. **
کمپانی آلستوم ابراز امیدواری کرده قطارهای هیدروژنی‌اش جای قطارهای دیزلی سراسر اروپا را بگیرند. باوجود آنکه در سال‌های اخیر پروژه‌های زیادی برای حذف سوخت‌هایی که دی‌اکسیدکربن و گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند به‌اجرا در آمده اما همچنان هیچ‌یک از آنها در عمل نتیجه‌بخش نبوده‌اند.
هرچند قطار Coradia iLint نخستین قطار مسافربری هیدروژنی در دنیا است، اما مطمئنا اولین وسیله‌ای نیست که از سوخت هیدروژنی برای تولید نیروی محرکه خود بهره می‌برد. 
استن تامپسون، برنامه‌ریز استراتژیک شرکت AT&T و مشاور استفاده از هیدروژن در حمل‌و‌نقل ریلی، برای اولین بار اصطلاح Hydrail را در سال ۲۰۰۴ در خصوص هرنوع وسیله‌ای که سوخت هیدروژنی مصرف می‌کند به‌کار برد و از آن زمان تا به امروز نسخه‌های آزمایشی و قطارهای هیدروژنی زیادی به‌خصوص در ژاپن ساخته شده‌اند، اما نکته با اهمیت درباره این قطار جدید آن است که اولین نمونه ساخته‌شده با استفاده از تکنولوژی پیل هیدروژنی است.
همچنین این جدیدترین خبری است که از کوشش کشور آلمان برای فعالیت در حوزه حمل‌ونقل ریلی پاک حکایت دارد. ماه جولای سال قبل نیز Deutsche Bahn، که بزرگ‌ترین اپراتور ریلی اروپا است، اعلام کرد برای استفاده از فناوری حمل‌ونقل آینده در شبکه ریلی خود، با شرکت حمل‌ونقل هایپرلوپ همکاری خواهد کرد. هایپرلوپ قطارهای مغناطیسی تولید می‌کند که در لوله‌های بزرگ و با سرعت بسیار بالا حرکت می‌کنند و همان‌طور که در شماره‌های قبلی هفته‌نامه نیز مطلبی در این خصوص را منتشر کردیم، دوبی نیز در حال راه‌اندازی هایپرلوپ در این شهر است.
**کمپانی آلستوم امیدوار است بتواند ظرف دو دهه آتی قطارهای هیدروژنی خود را جایگزین همه قطارهای دیزلی در گوشه‌وکنار آلمان کند. هم‌اکنون سالانه 906 میلیون متر مکعب دی‌اکسیدکربن در آلمان تولید می‌شود که در صورت راه‌اندازی این قطار در سراسر آلمان، بخش بزرگی از گازهای گلخانه‌ای و دی‌اکسید کربن تولید‌شده در این کشور کاهش می‌یابد.**
بسیاری از دیگر کشورها از جمله انگلستان و هلند نیز تاکنون به استفاده از این قطار دوستدار محیط زیست علاقه نشان داده‌اند. البته آن‌طور که کارشناسان مستقل انرژی بیان داشته‌اند، به‌نظر می‌رسد مصرف انرژی این قطار زیرزمینی بالا بوده و بهره‌وری مورد نیاز را نداشته باشد.
البته به‌نظر آرنولد، کارشناس حوزه انرژی، اگر این موضوع را در نظر بگیریم که هزینه تولید هیدروژن به‌مراتب کمتر از هزینه سوخت موتورهای دیزلی برای تولید برق است، در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که استفاده از این قطارهای جدید کاملا مقرون به‌صرفه است. همچنین نباید فراموش کرد که قطار هیدروژنی محیط‌زیست را نیز آلوده نمی‌کند و در نتیجه می‌تواند خیلی زود به اولویت بیشتر شهروندانی که عمدتا دوستدار محیط زیست هستند تبدیل شود.
با این وجود از آنجایی که میزان هیدروژن کمی در روی زمین وجود دارد باید پاسخی برای این پرسش که چگونه قرار است حجم عظیمی از این ماده تولید شود یافت.
آن‌طور که آرنولد میگوید، اگر هیدروژن به وسیله جریان الکتریسیته از آب تولید شود، میزان الکتریسیته مصرفی برای انجام این فرایند دو و نیم برابر میزان الکتریسیته مورد نیاز برای حرکت قطار از طریق باتری و جریان مستقیم برق خواهد بود که این موجب می‌شود هزینه هر مایل سفر با قطار هیدروژنی به چند برابر قطار دیزلی افزایش یابد. البته روش‌های دیگری نیز برای تولید هیدروژن از آب وجود دارد که اگرچه موجب می‌شود قیمت تمام‌شده کاهش یابد، اما عملا با تولید کربن بیشترآسیب بالایی به محیط زیست وارد میشود که خبر بدی برای سیاره ما است.
به این ترتیب اگرچه شاید در ظاهر این طور به‌نظر برسد که استفاده از هیدروژن برای حرکت قطار باعث کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌شود‌، اما در عمل این‌گونه نیست.
با تمام این احوال اما چرا آلمانی‌ها خودشان را درگیر ساخت و استفاده از هیدروژن برای تولید الکتریسیته میکنند؟ به‌نظر می‌رسد هدف آلمانی‌ها این باشد که روزی بتوانند با ساخت هیدروژن بدون ایجاد کربن به سمت محیط زیستی پاک‌تر حرکت کنند و برای تمام وسایل حوزه حمل‌ونقل خود از وسایل هیدروژن‌سوز استفاده کنند؛ اتفاقی که راه طولانی برای تحقق آن باقی‌ مانده است.
 

ایموجی‌ها رمز عبور می‌شوند

ایموجی‌ها رمز عبور می‌شوند

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه