Leica DG 8-18mm f/2.8-4.0

لنز ابریشمی لایکا

شرکت لایکا که از چند سال پیش با پاناسونیک همکاری مسالمت‌آمیز داشته، به‌تازگی از لنز ۸ تا ۱۸ میلیمتری جدیدی رونمایی کرده که دارندگان دوربین‌های MicroFourThirds می‌توانند از آن برای ثبت تصاویر واید بهره ببرند و وضوح آن در دنیای دوربین‌های بدون آینه و منشور مثال‌زدنی است.

ترکیب اپتیکی لنز ۸ تا ۱۸ میلیمتری لایکا شامل ۱۵ عدسی در ۱۰ گروه است و دیافراگم هفت پره‌ای داخل آن قرار گرفته که ساختار گرد آن اجزای خارج از وضوح را به شکل دایره‌های قابل رویت در می‌آورد. وزن لنز برابر ۳۱۵ گرم است و می‌توان انواع فیلترهای ۶۷ میلیمتری را به آن متصل کرد. بدیهی است که یک لنز گران‌قیمت ساخت لایکا باید کیفیت مونتاژی خیلی خوبی داشته باشد و حرکت حلقه‌های زوم و وضوح دستگاه حس لغزیدن ابریشم را برای کاربر تداعی می‌کند. با اینکه عدسی بیرونی لنز هنگام زوم جلو و عقب می‌رود، اما طول کلی لنز کم و زیاد نمی‌شود و همین امر به‌معنای خطر کمتر نفوذ رطوبت و گرد‌وخاک به درون بدنه است. برای محافظت کامل دهانه دوربین، حلقه‌ای لاستیکی در پایه لنز نصب شده که در برابر نفوذ آب نیز مقاومت کامل دارد و دستگاه را برای همراهی کاربر در شرایط سخت محیطی آماده می‌سازد.

وضوح‌یابی در لنز ۸ تا ۱۸ میلیمتری لایکا با سرعت زیاد و صدای ناچیز انجام می‌شود و می‌توان از فاصله ۲۳ سانتیمتری سنسور دوربین از سوژه عکاسی کرد. وضوح مرکز تصویر در گشودگی f/2.8 تا f/4.0 واقعا خوب است و تا گشودگی f/11 می‌توان از آن انتظار تصاویری باکیفیت داشت. دیستورشن این لنز به‌خوبی کنترل شده است و در صورت بروز می‌توان با یکی دو کلیک در برنامه‌های ویرایش، از آن خلاصی یافت. از قیمت گزاف آن که بگذریم، تنها ایراد لنز ۸ تا ۱۸ میلیمتری لایکا حساسیت آن به رفله است و به همین دلیل بهتر است در زمان وجود خورشید در آسمان، کاربر کادر خود را با دقت بیشتری ببندد.

این دوربین سخت‌جان است!

چاپ آنی عکس با دوربین اینستاکس 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه