Olympus Tough TG5

این دوربین سخت‌جان است!

شرکت الیمپوس در ساخت دوربین‌های مقاوم از شهرت زیادی برخوردار است و دوربین‌های سری Tough این سازنده تاکنون کاربران مشتاق زیادی را در راه ثبت تصویر در شرایط سخت یاری داده‌اند. جدیدترین دوربین مقاوم الیمپوس TG5 نام دارد که در ساخت آن از یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی استفاده شده و نشان می‌دهد که سازندگان در حال رسیدن به این اصل هستند که مگاپیکسل بالاتر به‌معنای کیفیت تصویر بهتر نیست. این دوربین را می‌توان در دو رنگ مشکی و سرخ خریداری کرد و برای داشتن آن هزینه‌ای معادل ۴۵۰ دلار نیاز خواهد بود.

بدنه و طراحی‌

دوربین TG5 کوچک‌ترین دوربین مقاوم دنیا نیست و ابعاد ۱۱۳ در ۶۶ در ۳۲ میلیمتری و وزن ۲۵۰ گرمی آن به‌خوبی این موضوع را گوشزد می‌کند. دوربین مذکور جزو معدود مدل‌هایی است که به دستگیره مجهز شده و به همین دلیل نسبت به سایر رقبا که بدنه‌هایی صاف و لیز دارند با اطمینان بیشتری در دست قرار می‌گیرد. کیفیت ساخت آن همانند سایر ساخته‌های الیمپوس بسیار بالا است و حس یک دوربین مستحکم را به کاربر منتقل می‌کند. بدنه دستگاه توانایی مقاومت در برابر نفوذ آب تا عمق ۱۵ متری، پرتاب شدن از ارتفاع 1/2 متری، دمای منفی ۱۰ درجه سلسیوس و فشاری معادل ۱۰۰ کیلوگرم را دارا است و توفان شن نیز اختلالی در کارکرد آن ایجاد نمی‌کند. نمایشگر TG5 قطری برابر سه اینچ و رزولوشنی معادل ۴۶۰ هزار پیکسل دارد و ضمن داشتن فشار کم روی باتری، قدرت تفکیک مطلوبی ارایه می‌کند. همچنین روی بدنه آن اثری از چشمی دیده نمی‌شود. باتری این دوربین را می‌توان پس از شارژ برای ثبت حدود ۳۴۰ عکس به‌کار برد که رکورد بدی محسوب نمی‌شود، اما کاربران حساس بهتر است در زمان خرید به فکر تهیه باتری یدکی باشند.

کنترل‌ها و تنظیمات

بزرگ بودن بدنه TG5 نسبت به دوربین‌های مقاوم دیگر به‌معنای داشتن کنترل‌های فیزیکی بهتر است و در قسمت فوقانی بدنه علاوه بر کلید زوم و دکمه روشن و خاموش می‌توان پیچ فرمان فوقانی و کلید Log را مشاهده کرد. پیچ فرمان برای تنظیم سریع پارامترهای تصویربرداری به‌کار می‌رود و کلید Log پس از قرار گرفتن در وضعیت فعال، موجب ثبت شدن مسیر حرکت کاربر به‌صورت اطلاعات جغرافیایی می‌شود. در قسمت پشتی دکمه‌های ضبط فیلم، اطلاعات، مرور تصاویر، منو و دکمه‌های چهارجهته دیده می‌شوند و اندکی بالاتر انتخابگر حالات عکاسی تعبیه شده که با وجود فقدان حالات تنظیم شاتر، امکان تنظیم دیافراگم را به کاربر می‌دهد. دکمه‌های چهارجهته دستگاه را می‌توان برای تنظیم نوردهی، عکاسی پیاپی، تایمر و فلاش به‌کار برد و برقراری ارتباط بی‌سیم نیز هنگام مرور تصاویر با فشردن دکمه منو انجام می‌شود.

کارایی و کیفیت

نخستین و چشمگیرترین تفاوت دوربین TG5 با مدل قبلی، جایگزینی سنسور ۱۶ مگاپیکسلی با یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی است و با اینکه ابعاد سنسور همان اندازه 1/2.3 اینچی سابق است، اما کاهش تراکم گیرنده‌های نوری قطعا به‌معنای حساسیت بالاتر و کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. در برابر آن، سنسور لنزی با فاصله کانونی ۲۵ تا ۱۰۰ میلیمتری نصب شده که گشودگی دیافراگم آن طی زوم بین f/2.0 تا f/4.9 تغییر می‌کند و دست‌کم در حالت واید تصویربرداری در نور کم را برای کاربر میسر می‌سازد. خروجی سنسور این دوربین را می‌توان در قالب فایل‌های RAW و همچنین کلیپ‌هایی با کیفیت 4K/30p یا 1080/120p ذخیره‌سازی کرد و به این ترتیب انعطاف بیشتری در اختیار علاقه‌مندان به ویرایش تصاویر و مستندسازی قرار می‌گیرد. الیمپوس برای این دوربین لنزهای تله و Fisheye نیز می‌سازد و می‌توان پروژکتور حلقوی ماکرو یا پخش‌کننده نور فلاش نیز به آن متصل کرد. کیفیت تصویر این دوربین نسبت به سایر دوربین‌های ۱۶، ۱۸ یا ۲۰ مگاپیکسلی که از سنسوری هم‌اندازه استفاده می‌کنند اندکی بهتر است و می‌توان تصاویر ثبت‌شده با حساسیت ۸۰۰ را نیز برای چاپ در ابعاد بزرگ به‌کار برد. اگر به‌دنبال یک دوربین مقاوم برای همراهی در شرایط سخت می‌گردید، دوربین TG5 الیمپوس یکی از بهترین انتخاب‌های شما است که با کیفیت ساخت و تصویر خیلی خوب خود، شما را در ثبت تصاویر خوش‌رنگ و لعاب همراهی می‌کند.

لنز ابریشمی لایکا

چاپ آنی عکس با دوربین اینستاکس 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه