نخستین محصول جدی سونی برای عکاسان حرفه‌ای ورزشی

عکاسی رگباری از سوژه‌های ورزشی

دوربین A9 سونی نخستین محصول جدی این سازنده برای عکاسان حرفه‌ای ورزشی است و با کمک سنسور فول‌فریم ۲۴ مگاپیکسلی خود توانایی عکاسی پیاپی با سرعت ۲۰ فریم در ثانیه را همراه وضوح‌یابی دایمی دارد. جالب اینجاست که دوربین مذکور در رده دوربین‌های بدون آینه و منشور قرار دارد و با قابلیت‌های جالب خود عرصه را بر DSLR‌های کانن و نیکون تنگ کرده است. 
بدنه و طراحی
دوربین Alpha 9 سونی ابعادی برابر ۱۲۷ در ۹۶ در ۶۳ میلیمتر و وزنی برابر ۶۷۳ گرم دارد. در ساخت بدنه این دوربین از آلیاژ منیزیم استفاده شده و درزهای آن نیز در برابر نفوذ رطوبت و گردوخاک عایق است. نمایش تصویر در این دوربین همانند سایر مدل‌های بدون آینه و منشور حرفه‌ای از طریق چشمی دیجیتال و نمایشگر انجام می‌شود که اولی دارای رزولوشن ۱۲۸۰ در ۹۶۰ پیکسل است و تصاویر را با سرعت ۶۰ یا ۱۲۰ فریم در ثانیه نشان می‌دهد و دومی نیز رزولوشنی برابر 4/1 میلیون دارد و می‌توان آن را به بالا و پایین چرخاند. صرف‌نظر از نمای عالی چشمی دستگاه، سونی سرانجام نسبت به کاربرد نمایشگر لمسی روی دوربین‌های حرفه‌ای خود انعطاف نشان داده و کاربر می‌تواند به تقریب تمامی کارکردهای Alpha 9 را با نمایشگر آن تنظیم کند. روی بدنه این دوربین جک‌های 5/3 میلیمتری میکروفن و هدفون در نظر گرفته شده تا کاربران علاقه‌مند به فیلم‌برداری مشکلی در پایش و ضبط صدا نداشته باشند و وجود پورت‌های USB و LAN امکان شارژ باتری و ارتباط FTP و انتقال داده سری را فراهم می‌کند. ثبت تصاویر با کمک دو کارت حافظه انجام می‌شود و می‌توان به‌طور همزمان از دستگاه برای ضبط روی کارت‌های SD یا XQD بهره برد. باتری لیتیومی دستگاه بزرگ‌ترین عیب دوربین‌های بدون آینه و منشور را که همان اتکا به چشمی یا نمایشگر برای نمایش دنیای بیرون است آشكار می‌سازد و با هربار شارژ کامل می‌توان از آن برای ثبت ۲۹۰ تا ۳۴۰ عکس انتظار همراهی داشت. 
کنترل‌ها و تنظیمات
بدیهی است که حرفه‌ای‌ترین دوربین سونی به تنظیمات متعددی مجهز شده و این امر را می‌توان با نیم‌نگاهی به بدنه دوربین دریافت. در قسمت فوقانی بدنه دو دکمه برنامه‌ریزی در کنار انتخابگر حالات عکاسی و نوردهی نصب شده و در طرف دیگر انتخابگری برای عکاسی پیاپی و تایمر دیده می‌شود. در بخش پشتی نیز دو دکمه قابل برنامه‌ریزی دیگر، دکمه فراخوانی وضوح‌یابی، جوی‌استیک و دو پیچ فرمان عقب، دکمه منو، پاک کردن و مرور تصاویر دیده می‌شود و ضبط فیلم نیز دکمه‌ای اختصاصی در کنار چشمی دارد. دکمه Fn در دوربین‌های جدید سونی وظیفه فراخوانی منوی دسترسی سریع به تنظیمات پرکاربرد را بر عهده دارد و یک دکمه قفل نوردهی نیز در اختیار کاربر قرار می‌گیرد که با کمک آن تمام پارامترهای تصویربرداری توسط دوربین قفل می‌شوند. 
کارایی و کیفیت
دوربین Alpha 9 توانایی ثبت ۲۰ فریم در ثانیه را با وضوح‌یابی دایمی دارا است و در صورت استفاده از شاتر الکترونیکی این کار ظرف یک سی‌ودو هزارم ثانیه انجام می‌شود و در این خلال تصویر چشمی یا نمایشگر هم سیاه نخواهد شد. شاتر الکترونیکی همچنین فاقد لگد (ضربه فیزیکی) است و به این ترتیب هنگام تصویربرداری با لنزهای سوپرتله لرزش دستی نیز در کار نخواهد بود. با اینکه عکاسی پیاپی رگباری جزو ملزومات عکاسی ورزشی است، اما در عمل سرعت‌های بالاتر از پنج فریم در ثانیه به‌ندرت به کار عکاسان عادی می‌آید و انتخاب بهترین تصویر از میان این همه خروجی نیز دشوار می‌شود. سنسور دستگاه دارای ۶۹۳ نقطه حساس به فاز است که ۹۳ درصد کادر خروجی را تحت پوشش قرار می‌دهد و با داشتن سرعت کار ۶۰ سنجش در ثانیه‌ای از دوربین‌های سری Alpha 7 سونی ۲۵ درصد سریع‌تر عمل می‌کند. سنسور سریع این دوربین علاقه‌مندان به فیلم‌برداری را نیز به‌خوبی راضی نگه می‌دارد و توانایی ضبط 4K و 1080/120p آن را به انتخابی ایده‌آل برای مستندسازی و حتی فیلم‌سازی تبدیل می‌کند. 

چاپ آنی عکس با دوربین اینستاکس 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه