طراحی یک تبلت لمسی برای هدایت کم‌بینایان

محققان تبلت لمسی ارایه داده‌اند که حرکت افراد مبتلا به اختلال بینایی را در مکان‌های ناآشنا هدایت می‌‌کند.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه فیز، پیدا کردن مسیر در محیط‌های ناآشنا چالشی عمده برای افراد دارای اختلال بینایی به شمار می‌آید.
ابزار ابداعی دانشمندان، اشکال و نقشه‌های برجسته‌نما را به سرعت شکل می‌دهد و کاربران می‌توانند با استفاده از انگشتان و همچنین حس لامسه مسیرشان را جستجو کنند. افراد همچنین می‌توانند بخشی از نقشه را بزرگنمایی کنند.
ابعاد این فناوری 12 در 15 سانتیمتر گزارش شده و دارای 192 دگمه ریز است که می‌توان آنها را ظرف فقط چند میلی ثانیه و همزمان با خلق الگوهایی مانند طرح کلی یک ساختمان، خیابان یا اتاق سمینارتوسط تبلت، حرکت داد.
هر دکمه این تبلت حاوی آهن‌ربای ریزی است که بین دو سیم پیچ و دو لایه ریز فولاد قرار گرفته است. این تبلت از طریق عبور جریان الکتریسیته از میان یکی از سیم پیچ‌‌ها، یک میدان مغناطیسی محلی تولید می‌کند.
دکمه‌های مغناطیسه شده در حالت بالا یا پایین باقی می‌مانند چون به دو صفحه فولادی متصل‌اند و کاربران قادر خواهند بود هر دکمه را به مدت پنج میلی‌ثانیه به سمت بالا یا پایین حرکت دهند.
تبلت ابداعی، اطلاعات گرافیکی را در زمان واقعی ارائه می‌دهد و بنابراین افراد می‌توانند پیش از ورود به یک اتاق یا ساختمان نمایی از آن را در اختیار داشته باشند. تبلت همچنین مجهز به بلوتوث است و به رایانه متصل می‌شود.
کودکان مبتلا به اختلال بینایی می‌توانند از این فناوری برای یاد گرفتن دروسی مانند هندسه یا ریاضی استفاده کنند.
گفته می‌شود تولید تبلت ابداعی هزینه‌بر نخواهد بود و ساخت آن بخشی از پروژه اروپایی Blindpad به شمار می‌آید.
این فناوری روی چندین فرد با اختلال بینایی آزمایش شده و جزئیات آن در «سمینار عوامل انسانی در سیستمهای محاسباتی» (CHI 2017)  در دنور که اکنون در حال برگزاری است، ارایه می‌شود.
 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه