اعتراض عضو شورای شهر به قرارداد توسن با شهرداری تهران

 

رحمت‌اله حافظی، رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران دو هفته پیش در جلسه شورای شهر مدعی شد شرکت توسن راه‌اندازی سامانه فروش الکترونیک بلیت برای مترو و اتوبوسرانی را بر عهده دارد، اما در عقد قرارداد با این شرکت صرفه و صلاح شهروندان، شهر و شهرداری رعایت نشده است. این شرکت خارج از تشریفات قانونی انتخاب شده است که جای بحث جدی دارد. با طرح این موضوع از سوی وی، شركت توسن نیز در اطلاعیه‌ای به این ابهامات پاسخ داد كه در ادامه می‌خوانید.

عضو شورای شهر تهران در خصوص قرارداد توسن با شهرداری تهران گفت: این شرکت خارج از تشریفات قانونی انتخاب شده است که جای بحث جدی دارد. وفق قانون باید تمامی درآمدهای شهر به خزانه شهر واریز شود و بعد از خزانه خارج شود، اما در قراردادی که شهرداری با این شرکت دارد، تمام وصولی از فروش بلیت مترو و اتوبوسرانی به حساب این شرکت واریز می‌شود که تخلف است.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ادامه داد: این شرکت در فواصل یک تا سه ماهه سهم شهرداری را به خزانه واریز می‌کند. همچنین این شرکت در مدت زمان یک تا سه ماهه سهم پرسنل به‌خصوص رانندگان شرکت واحد را پرداخت می‌کند، این مسایل قابل توجیه نیست.

حسابرس شورای شهر دو سال گذشته به این موضوع اشاره کرده است، اما هیچ توجهی به آن نشد و انتظار داریم ظرف دو ماه باقی مانده از عمر شورای چهارم، گزارشی از اصلاحات انجام‌شده به صحن شورا ارایه شود.

پس از اظهارنظر حافظی، امانی معاون شهردار تهران درباره قرارداد شهرداری با این شرکت اعلام کرد: این موضوع صحت ندارد و شرکت مذکور کارت‌های مترو و اتوبوس را پیش‌خرید می‌کند و پول واریزشده به حساب شرکت، متعلق به شرکت بوده است.

توضیح شرکت توسن

شرکت توسن در پاسخ به این اظهارات، اعلام كرد: توسن در یک فرایند رقابتی در قالب فراخوان عمومی شناسایی و جذب سرمایه‌گذار به تاریخ 15/12/1388 که توسط ‏سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهر تهران برگزار شده است، با ارایه کمترین قیمت و کسب بیشترین امتیاز فنی ‏برنده و انتخاب شده و در تاریخ 28/6/1389 با شهرداری تهران عقد قرارداد كرده است. بنابراین ادعای رعایت نكردن تشریفات قانونی ‏و صرفه و صلاح شهر تهران در انعقاد این قرارداد موضوعیت ندارد.‏

براساس روال اجرایی تصریح‌شده در قرارداد موجود، شرکت توسن تمامی اعتبار مربوط به شارژ کارت بلیت‌های الکترونیکی ‏را قبل از فروش، از شهرداری تهران پیش‌خرید کرده و وجوه آن را در حساب شهرداری تهران نزد بانک شهر واریز می‌كند.‏

فرایند حسابداری و تسویه‌حساب مربوط به تراکنش‌های پذیرش و استفاده از کارت بلیت توسط شهروندان، به صورت روزانه ‏توسط شرکت توسن انجام می‌شود و گزارش و صورت‌حساب مربوط به مطالبات هر یک از ذی‌نفعان حداکثر ظرف 48 ساعت به ‏خود ذی‌نفعان و بانک شهر تحویل می‌شود. پرداخت وجوه پس از تایید صورت‌حساب ارسالی توسن توسط شهرداری، از حساب ‏شهرداری توسط بانک شهر انجام می‌شود و شرکت توسن در عملیات پرداخت این وجوه هیچ‌گونه نقش و دخالتی ندارد.‏

بنابراین تاکید می‌شود نه‌تنها حساب وجوه ناشی از شارژ کارت بلیت، متعلق به شرکت توسن نیست، بلکه این شرکت هیچ‌گونه ‏دسترسی و حق برداشت از حساب مورد نظر را نیز ندارد. همچنین کل این فرایند هر ماه توسط حسابرس مستقل قانونی، به ‌صورت کامل و اختصاصی حسابرسی و گزارش می‌شود.‏

شایان ذکر است که ذی‌نفعان سامانه بلیت الکترونیک تهران شامل شرکت بهره‌برداری مترو، شرکت واحد اتوبوسرانی و ‏شرکت‌های خصوصی مالک اتوبوس‌ها هستند و طی این عملیات وجوه توسط بانک شهر به حساب این شرکت‌ها واریز می‌شود ‏و سامانه بلیت الکترونیکی شهر تهران، هیچ‌گونه مراوده مالی با اشخاص، پرسنل و رانندگان ندارد. بنابراین تاخیر احتمالی در ‏پرداخت حقوق و وجوه مربوط به پرسنل و رانندگان به شرکت متبوع ایشان مرتبط است.

نقد و بررسی بازی