قطارهای بدون ریل و راننده جایگزین مترو می‌شوند

 

دنیای علم و فناوری هر روز در حال تکاپو و فعالیت است و در همه زمینه‌ها هر روز شاهد شکل‌گیری نسخه‌های جدید از فناوری‌ها هستیم. متروهای شهری نیز از این قاعده مستثنا نیستند و محققان و مدیران شهری با همکاری یکدیگر هر روز سعی می‌کنند امکانان جدیدی را به مسافران ارایه دهند و البته از سوی دیگر هزینه‌ها را نیز تا حد ممکن پایین بیاورند.

این روزها در تهران هم بحث مترو داغ است؛ از برخورد دو قطار در ایستگاه متروی طرشت گرفته تا توسعه روزافزون خطوط مترو. همه اینها باعث شده نظرهای متفاوتی در خصوص بایدها و نبایدهای متروی پایتخت مطرح شود. برخی معتقدند که باید همچون دوبی و بسیاری از شهرهای پیشروی فناوری، تهران نیز به جدیدترین فناوری‌ها در زمینه مترو مجهز شود و در مقابل، برخی هم به استفاده از واگن‌های داخلی برای بهتر شدن وضع تولید ملی اشاره دارند. برای بررسی بهتر این موضوع و اطلاع از بالا و پایین جدیدترین فناوری‌های ارایه‌شده برای مترو در این مطلب به بررسی متروی جدید چین و انگلستان می‌پردازیم تا بهتر از چند و چون فناوری‌ها و قابلیت‌های جدیدترین متروهای جهان آشنا شویم.

غول بدون راننده چینی جایگزین جدید مترو

فرض کنید در اتوبان چمران تهران ایستاده‌اید و می‌بینید که قطاری سبزرنگ از میان دو خط اتوبان در حال حرکت است؛ با کمی دقت بیشتر به لوکوموتیو قطار، متوجه می‌شوید که این قطار علاوه بر نیاز نداشتن به ریل، بدون راهبر و راننده در حال حرکت است. شاید حتی تصور این موضوع که قطار بدون ریل و روی آسفالت حرکت کند و راهبر نداشته باشد برای ما سخت باشد، اما چینی‌ها در همین روزها از چنین قطاری برای جابه‌جایی مسافر استفاده می‌کنند.

**این قطار جدید چینی‌ها که برای شهروندان چینی نیز بسیار جالب بوده و استقبال خوبی از حرکت آزمایشی آن شده، درواقع چیزی میان اتوبوس، تراموا و قطار است و ترکیبی از کارکردهای مثبت هرسه را ارایه می‌دهد.** هوشمند بودن این قطار جدید موجب می‌شود بدون نیاز به راهبر و با دنبال کردن خطوط سفید جاده به حرکت خود در مسیر صحیح ادامه دهد. به این ترتیب به جای زحمت بالا و هزینه زیاد ریل‌کشی کافی است با خطوط سفید مسیر حرکت قطار مشخص شود تا خودش بدون نیاز به هدایتگر عازم سفر درون‌شهری شود. به‌دلیل توانایی بالای این قطار در تشخیص خطوط و حرکت در مسیر و روی آسفالت، چینی‌ها به آن لقب اتوبوس هوشمند داده‌اند. در فیلمی که از سی‌ان‌ان پخش شده تصویری از 307 مسافر این اتوبوس هوشمند غول‌پیکر به‌نمایش در آمده که در آن مسافران با حرارت و هیجان به حرکت قطاری غول‌پیکر و بدون راننده واکنش مثبت نشان می‌دهند.

این قطار 30 متری البته نیاز به سوخت دیزلی هم نداشته و هوا را نیز آلوده نمی‌کند. نیروی محرکه قطار از الکتریسیته تامین می‌شود و براساس اعلام سازنده آن با یک بار شارژ امکان طی مسافتی 40 کیلومتری را دارد. البته با توجه به توان پایین قطار برای ذخیره انرژی، یا باید استفاده از آن به محیط‌های شهری و در خطوط ویژه محدود شود یا مانند اتوبوس‌های برقی یا متروهای شهری جریان برق مستقیم را به آن وصل کرد.

سنسورهایی که دورتادور این قطار نصب شده به آن کمک می‌کند بدون برخورد با موانع به جلو حرکت کند و تجزیه و تحلیل دقیقی از موانع اطراف خود داشته باشد. برای حرکت روی خطوط سفید جاده نیز این قطار به سنسورها و دوربین‌های دیگری مجهز شده که امکان مسیریابی سریع را برای آن فراهم می‌کند.

قطار سبز چینی از سه واگن به‌هم پیوسته ساخته شده و در حال حاضر توان جابه‌جایی 307 مسافر را دارد، اما بنابر اعلام سازندگان آن قرار است با توسعه و پیشرفت توان آن، ظرفیت قطار به 500 مسافر افزایش پیدا کند.

با توجه به اینکه هزینه ساخت مسیر مترو بسیار گران است و نیز جابه‌جایی مسافر با اتوبوس دیزلی هم هوا را آلوده می‌کند و هم ترافیک را در کشوری مانند چین به مرز انفجار می‌رساند، دولتمردان چینی ترجیح می‌دهند برای آینده شهرهای کشورشان روی این قطار سبز و بدون راننده سرمایه‌گذاری کنند.

آن‌طور که در رسانه‌ها آمده هزینه ساخت یک قطار بدون ریل و راه‌اندازی آن برای یک مسافت یک کیلومتری چیزی حدود دو میلیون دلار است، اما برای خرید مترو و کشیدن خط مترو در مسیری به همین طول چیزی بیش 102 میلیون دلار مورد نیاز است. به این ترتیب باید اعتراف کرد که استفاده از غول سبز چینی به‌صرفه‌تر از مترو به نظر می‌رسد.

طرح جدید لندن برای مترو

چند سالی است که شهرداری لندن برای ایجاد مترویی متفاوت دست به‌کار شده است و طرحی به نام «متروی جدید برای لندن» را کلید زده است. در این طرح قرار است شهرداری لندن به جای واگنهای متصل به هم از یک قطار یکپارچه که البته به کولر و وایفای نیز مجهز است استفاده کند. نکته شاخص دیگر قطارهای جدید لندنی، بی‌نیاز بودن آن به راهبر است که باعث می‌شود امکان بروز خطای انسانی و حوادثی مانند برخورد قطارها در تهران را به‌حداقل برساند.

آن‌طور که پیمانکار و مجری طرح قطار لندن اعلام کرده، تبلیغات در تمام متروی لندن نیز تمام‌دیجیتالی می‌شود و جایی برای تبلیغات فیزیکی باقی نمی‌ماند.

اگر حداقل یک بار سوار متروی تهران شده باشید، می‌دانید که شلوغ‌ترین محل در واگن‌ها کنار درهای ورودی مترو است برای حل این مشکل نیز پیمانکار لندن طرحی جالب اندیشیده است. در متروی جدید لندنی‌ها عریض بودن درها کار ورود و خروج را برای مسافران به‌مراتب راحت‌تر می‌كند و با توجه به عریض بودن درها جمعیت در طول واگن پخش می‌شوند. در هنگام باز و بسته‌شدن درهای قطار هم چراغی ال‌ای‌دی روشن می‌شود تا هشدار لازم به مسافران حاضر در واگن داده شود و به‌خصوص ناشنوایان در جریان باز یا بسته شدن درها قرار گیرند.

یکی از قابلیت‌های ویژه این قطارها 24 ساعته بودن آن و نیاز نداشتن به استراحت است که باعث می‌شود حمل‌ونقل شهری در لندن در تمام طول مدت شبانه‌روز به‌سادگی صورت گیرد. گفته می‌شود قطار جدید لندن از سال 2022 به ناوگان حمل‌ونقل این شهری تاریخی متصل شده و رسما راه‌اندازی می‌شود.

جهانگردی با واقعیت مجازی!

اخبار بازی

تایگر هم روبات شد

ایموجی‌ها رمز عبور می‌شوند

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه