پیش‌بینی‌ها در خصوص احتمال تاخیر مجدد درست از کار درآمد

رجیستری در بن‌بست باقی ماند

بعد از چند قرار در زمان اجرای طرح رجیستری این بار قرار بود طرح مذکور از تیر ماه سال جاری اجرایی شود. اما در حالیکه فقط چند روز به اجرای این طرح مهم و البته پرحاشیه باقی مانده بود، از سوی هیچ‌یک از متولیان اجرای این طرح، یعنی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، گمرک، وزارت صنعت و وزارت ارتباطات خبری در دست نبود و سکوت مشکوکی بر فضا حاکم بود.

جالب آنکه در بازار موبایل هم انگار کسی اصلا به یاد نداشت که قرار است این طرح که می‌تواند تاثیر زیادی روی روش و میزان کسب‌وکار آنها ایجاد کند، تا روزهای آینده اجرایی شود. از اتحادیه‌ها و انجمن‌های مرتبط با صنف موبایل هم خبری نبود.

اما پرسش یک خبرنگار، آن هم نه یک خبرنگار حوزه فناوری یا موبایل که یک خبرنگار حوزه پارلمانی در خبرگزاری مجلس از وزیر ارتباطات، این سکوت را شکست. در همین رابطه وزیر ارتباطات به پرسشی پیرامون زمان شروع اجرای طرح مذکور گفت: اقدامات برای اجرای طرح رجیستری تلفن همراه در حال پیشرفت است و پیمانکار داخلی برای اجرای این طرح انتخاب شده، البته پیمانکار فرصت بیشتری برای عملیاتی کردن اجرای رجیستری خواسته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: رجیستری تلفن همراه برای اینکه تمام مردم دچار مشکل می‌شوند، کار پیچیده‌ای است، لذا مقرر شده بود که اواخر تیرماه رجیستری اجرایی شود، اما پیمانکار دو ماه فرصت خواسته تا این کار اجرایی شود، که تا پایان تابستان طرح رجیستری تلفن همراه عملیاتی می‌شود.

اگرچه رابطه دو ماه مهلتی که پیمانکار خواسته با سه ماه بعد یعنی پایان تابستان تا حدودی همخوان نیست، اما به هر حال وزیر ارتباطات بار دیگر آب پاکی را روی دست منتظران اجرای طرح ریخت و باز هم آن را به تعویق انداخت.

نکته قابل توجه آنکه زمان جدید اعلام شده از سوی وزیر ارتباطات به نوعی مصادف است با استقرار کابینه دولت دوازدهم و در این میان احتمال جابه‌جایی وزیر فعلی نیز وجود دارد.

اظهارات وزیر ارتباطات اما واکنش سریع و گلایه دو تن از مسوولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، یعنی سخنگو و مدیر کل ICT این ستاد را به دنبال داشت.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه باید ستاد دلیل به تعویق افتادن طرح مذکور را که برای چندمین بار اتفاق افتاده، سوال کند، در پاسخ به این سوال که اگر علت موجهی برای به تعویق افتادن طرح وجود نداشته باشد، چه اقدامی در این رابطه صورت می‌گیرد، گفت:‌ قطعاً اگر دلیل پذیرفتنی برای به تعویق افتادن طرح وجود نداشته باشد، ستاد تکلیف می‌کند تا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات براساس وعده وزیر در مورد اجرای طرح رجیستری تلفن همراه که در نزد افکارعمومی ثبت و ضبط شده، طرح را به انجام برساند.

 مدیرکل ICT ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بدون در نظر گرفتن موضوع تاخیر مجدد از سوی وزارت ارتباطات گفت: با نهایی شدن امور رجیستری در وزارت صنعت، گوشی‌های قاچاق از تیرماه زیر ذره‌بین می‌روند و در ماه جاری نیز اطلاع‌رسانی درباره طرح رجیستری به صورت عمومی آغاز می‌شود.

نکته قابل توجه آنکه وزارت ارتباطات تا زمان تنظیم این گزارش هیچ واکنشی به اظهارات مسوولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا نشان نداده است.

هفته‌نامه عصر ارتباط پیش از این نیز بارها در خصوص ناهماهنگی میان متولیان اجرای طرح و اطلاع‌رسانی زودهنگام در این خصوص، گزارش‌هایی نوشته و تاخیرهای بیشتر را نیز پیش‌بینی کرده بود.