مروری بر فعالیت‌های مرکز کسب‌وکارهای نوپای فاوا

مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا سازمان فناوری اطلاعات، ۱۱ بهمن‌ماه ۹۴، همزمان با دهه فجر انقلاب با حضور محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نصراله جهانگرد، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران به‌صورت رسمی کار خود را آغاز کرد.
این مرکز با هدف توانمندسازی متخصصان و فعالان حوزه کسب‌وکارهای نوپا (استارت‌آپ‌ها)، همچنین تسهیل فرایندهای تبدیل ایده به کسب‌وکار نوپا در کشور ایجاد و راه‌اندازی شد.
در این مرکز فعالان حوزه کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند در نقش‌های مختلف شامل صاحبان ایده، متخصصان، کسب‌وکارهای نوپا، مربیان، مراکز شتاب‌دهنده، سرمایه‌گذاران، سازمان‌های دارای منابع و مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، ثبت‌نام و با استفاده از ابزارهای سامانه این مرکز با یکدیگر ارتباط برقرار کرده، تیم تشکیل دهند یا نیازهای خود را برطرف کنند. هم‌اکنون بیش از 3هزار کاربر با نقش‌های مختلف ثبت‌نام کرده و تشکیل پروفایل داده‌اند.
از دیگر فعالیت‌های این مرکز می‌توان به ارایه خدمات مشاوره در زمینه‌های مختلف مانند حقوقی، طراحی کسب‌وکار، طراحی خدمات و پرورش ایده، تجربه کاربری و برنامه‌نویسی اشاره کرد. برگزاری کارگا‌ه‌های آموزشی از دیگر فعالیت‌هایی است که در این سال‌ها پی گرفته شده که تاکنون بیش از ۲۰ کارگاه با موضوعات مختلف برگزار شده ‌است که همه آنها به‌صورت متنی، عکس، صدا و ویدیو همراه با فایل ارایه استادان در دسترس همگان قرار گرفته است.
برای توانمندسازی علاقه‌مندان به ایجاد استارت‌آپ، چهار دوره آموزشی آنلاین با عناوین مهارت‌های فردی و بین فردی، طراحی استارت‌آپ، راه‌اندازی استارت‌آپ و هک رشد شامل درس‌های مختلف ذیل این عناوین، طراحی و تدوین شده و در دسترس همگان قرار گرفته است.
پوشش اخبار حوزه زیست‌بوم استارت‌آپی ایران و جهان، مقاله‌های کاربردی، گفت‌وگو با استارت‌آپ‌ها به‌منظور معرفی تجربیات آنها به دیگر فعالان حوزه، آشنا کردن مخاطبان با قوانین حقوقی، دانشنامه تخصصی عبارات این حوزه، وبلاگ و تقویم رویدادهای حوزه کسب‌وکارهای نوپای ایران که هم‌اکنون به‌عنوان مرجع مورد استفاده فعالان و علاقه‌مندان این حوزه قرار می‌گیرد، تنها گوشه‌ای از خدمات این مرکز به‌شمار می‌آیند.
پژوهش‌های میدانی از دیگر فعالیت‌های جدی این مرکز است که نتایج آن در برنامه‌ریزی‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی فعال و علاقه‌مند در این حوزه نقش بسزایی دارد.
از دیگر عرصه‌هایی که مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا در آن به فعالیت مشغول است، ایجاد ارتباط و تعامل با کارآفرینان استانی است تا علاوه ‌بر تسهیل و رشد استارت‌آپ‌های محلی، به تجمیع و تخصیص منابع استان برای آموزش و توسعه زیست‌بوم کمک کند. پایگاه اینترنتی استان‌ها که از طریق سایت مرکز قابل دسترسی است هم یکی دیگر از مرجع‌های جدی در حوزه کسب‌وکارهای نوپا در سراسر ایران به‌شمار می‌آید.
ثبت بیش از ۱۲۴۵ استارت‌آپ در این مرکز موجب شده تا به بزرگ‌ترین بانک اطلاعاتی و مرجع اصلی در حوزه کسب‌وکارهای نوپا تبدیل شود. اطلاع‌رسانی بیش از ۱۸۰۰ رویداد مرتبط با این حوزه، انتشار بیش از ۱۷۰۰ خبر در حوزه کارآفرینی و ۲۵۷ مقاله کاربردی، برخی از اقدامات مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا است.
برای دسترسی به اطلاعات بیشتر و آشنایی با دیگر فعالیت‌های مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا می‌توانید به سایت این مرکز به نشانی ictstartups.ir مراجعه کنید.