ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

تیتری که رکورد زد: افتتاح شبکه ملی اطلاعات به زودی

اگر مسوولان گینس به دنبال یافتن تیتری می‌گشتند که در دنیا بارها تکرار شده و قصد ثبت آن را در کتاب خود داشتند، تیتر "شبکه ملی اطلاعات به زودی افتتاح می‌شود" رکورد پرتکرارترین تیتر دنیا را از آنِ ما می‌کرد. رکوردی که قطعا هیچگاه شکسته نخواهد شد!
یکی از خبرهای هفته گذشته خبر رونمایی از فاز نهایی شبکه ملی اطلاعات تا ماه آینده بود، این خبر اما در حالی توسط وزیر ارتباطات مطرح می‌شد که پیش از این نیز در چند نوبت اجرای فاز نهایی شبکه ملی اطلاعات به تاخیر افتاده بود.
هفته گذشته اظهار نظرهای یک نماینده مجلس درباره موبایل‌های قاچاق در کشور نیز خبرساز شد؛ به گفته این نماینده ۲هزار میلیارد تومان موبایل قاچاق در کشور وجود دارد و البته طرح رجیستری نیز راه‌حل نهایی از بین بردن قاچاق نیست.
خبر دیگر هفته قبل اما مربوط به صحبت‌های یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بود که رسما اعلام کرد دولت تا پایان امسال برای ایجاد سامانه ثبت حقوق مدیران مهلت دارد. این نماینده مجلس همچنین گفته اطلاعات حقوق‌ها و دریافتی‌ها باید به‌روز در این سامانه ثبت شود.
آخرین خبر جالب توجه هفته گذشته اما به شناسنامه‌دار شدن 10هزار کانال تلگرامی‌ در کشور اختصاص داشت.
هفته قبل رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در همین زمینه از احراز هویت ۱۰ هزار کانال تلگرامی ‌با بیش از ۵ هزار دنبال کننده، در راستای اجرای مصوبه مربوطه در شورای‌عالی فضای مجازی خبر داد که با واکنش‌های متفاوتی همراه بود.

وعده جدید برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات
باوجود تعویق چندباره اجرا و راه‌اندازی کامل شبکه ملی اطلاعات هفته گذشته بار دیگر وزیر ارتباطات از به بهره‌برداری رسیدن فاز سوم شبکه ملی اطلاعات تا یک ماه آینده خبر داد.
محمود واعظی وزیر ارتباطات هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت با تکرار کلیات همیشگی گفت: شبکه ملی اطلاعات شبکه بسیار مهمی ‌است و جزو اولویت‌های اصلی این دولت بوده و سال گذشته در این راستا گام‌های بزرگی برداشتیم و فاز اول در شهریورماه و فاز دوم در دهه فجر افتتاح شد.
وی بدون اشاره به تعویق‌های پیش آمده برای رونمایی نهایی از این شبکه مهم و حساس برای کشور افزود: امیدوارم تا یک ماه آینده فاز سوم شبکه ملی اطلاعات به بهره‌برداری برسد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره چرایی محسوس نبودن اجرای این طرح در جامعه تصریح کرد: نتیجه اجرای این طرح زیاد بوده به طوری که اکنون تقریبا همه کارهای کشور در چهارچوب شبکه ملی اطلاعات در حال انجام است و برای نمونه می‌توان به طرحی که در زمینه سرشماری استفاده شد، اشاره کرد.
واعظی ادامه داد: همچنین در انتخاباتی که برگزار شد هویت رای‌دهندگان از طریق این سیستم احراز شد و امکان اینکه کسی بتواند دوبار رای بدهد از بین برده شد. اما آنچه که مردم متوجه می‌شوند این است که ترافیک داخلی، با تخفیف 50 درصدی ارایه شده است.
در همین راستا همچنین هفته گذشته معاون وزیر ارتباطات نیز با بیان اینکه فازسوم شبکه ملی اطلاعات در حال تکمیل است، گفت: در تیرماه جاری خبر رونمایی از پیشرفت نهایی دو پروژه شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی خواهیم داشت.
معاون برنامه‌ریزی وزیر ارتباطات با تاکید براینکه دو پروژه دولت الکترونیکی و شبکه ملی اطلاعات لازم و ملزوم یکدیگر هستند، خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان مجری این دو پروژه، در تیرماه امسال خبر جدیدی از رونمایی و پیشرفت نهایی این دو پروژه خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه این پروژه تحت مسوولیت سازمان فناوری اطلاعات قرار دارد و ابعاد پیشرفت آن باید از سوی این سازمان اعلام شود، در مورد پروژه شبکه علمی ‌کشور نیز گفت: شبکه علمی ‌هم‌اکنون راه اندازی شده و در حال اتصال نقاط دانشگاهی به یکدیگر و نیز به شبکه ملی اطلاعات است.
معاون وزیر همچنین افزود: هر سه این پروژه‌ها در سازمان فناوری اطلاعات ایران در حال انجام است و معاونت برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات نیز موضوع تامین اعتبار این پروژه‌ها را برعهده دارد.
به گفته وی، اعتبارات بودجه‌ای سال ۹۶ نیز برای این پروژه‌ها تامین شده و اولویت نخست وزارت ارتباطات در تخصیص بودجه به شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیکی و خدمات این بخش، اختصاص یافته است.
شناسایی سرشاخه‌های قاچاق موبایل
هفته قبل یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اظهار نظر در خصوص قاچاق موبایل پرداخت و خبر از شناسایی واردکنندگان عمده قاچاق به کشور را مطرح کرده و گفت: ما سر شاخه‌های قاچاق گوشی را می‌شناسیم اما نمی‌گوییم، زیرا این وظیفه ستاد مبارزه با قاچاق کالا است. اما روی هم رفته حدود ۲هزار میلیارد تومان قاچاق گوشی داریم.
این نماینده در مصاحبه‌ای که از تلویزیون پخش شد با بیان اینکه بیش از 90 درصد گوشی‌های موبایل وارداتی قاچاق است، ادامه داد: در جلسه‌ای، دستگاه‌های مرتبط مثل ستاد قاچاق کالا، وزارت صنایع، اپراتورها، سازمان تنظیم مقررات، گمرک و نیروی انتظامی ‌را به تشکیل جلسه‌ای به منظور بررسی راه‌های جلوگیری از قاچاق کالا ملزم کردیم و در نهایت دریافتیم بهتر است کالای قاچاق را از مبدا اصلاح کرد و باید تولیدکنندگان گوشی را مجاب کنیم تا در ایران نمایندگی ایجاد کنند.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس در خصوص طرح رجیستری نیز گفت: بازار کاملا آمادگی اجرای طرح رجیستری را دارد زیرا از وجود گوشی‌های قاچاق رنج می‌برد.  
وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد اجرای طرح رجیستری در کشور ما بسیار پیچیده‌تر از تولید گوشی‌های هوشمند است، زیرا هماهنگی سه دستگاه اجرایی به سختی امکان‌پذیر است. من به این کار اعتقاد ندارم زیرا هماهنگی بین این سه ارگان با ریسک بالایی همراه است. به نظر من راه‌حل این معضل چیز دیگری است، راهی که برای این معضل در نظر گرفته شده بدترین نوع است زیرا طرح رجیستری مردم را به زحمت می‌اندازد و نارضایتی به همراه دارد. ما باید زیر ساختی در کشور فراهم کنیم که کالای قاچاق امکان فروش نداشته باشد. اگر فروشگاه‌ها را شناسنامه‌دار کنیم ممکن است کاری پیش برود.
این نماینده در نهایت گفت: بزرگترین وظیفه دولت ساخت بازار اصولی است اما متاسفانه دولت در ابتدای کارش اقدام به تعطیل کردن کدینگ ملی کرد و مرکز شماره‌گذاری و کدگذاری کالا به‌طور کل منحل شد و من بعید می‌دانم با چابکی که در دولت سراغ دارم زیرساخت‌هایی که دوستانمان نام بردند به مرحله اجرا رسیده باشد!

ایجاد سامانه حقوق مدیران تا پایان سال
هفته قبل یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد دولت تا پایان امسال برای ایجاد سامانه ثبت حقوق مدیران مهلت دارد.
این نماینده مجلس همچنین خاطرنشان ساخت: اطلاعات حقوق‌ها و دریافتی‌ها باید به‌روز در این سامانه ثبت شود.
وی افزود: بحث شفاف‌سازی یکی از زمینه‌ها و زیرساخت‌های اصلی کشور در تمامی ‌بخش‌ها به ویژه حقوق و مزایا است، اما در ایران شفاف‌سازی اطلاعات اقتصادی به خوبی صورت نگرفته و این شفافیت اطلاعاتی باید هرچه سریع‌تر در بخش بیمه، مالیاتی و حقوق‌ها انجام شود.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که حقوق و مزایای غیرمتعارف به دلیل کمبود نظارت، عدم حسن اجرای صحیح قانون، نبود اطلاعات و فرار قانونی شکل می‌گیرد.
شناسنامه‌دار شدن 10هزار کانال تلگرامی
هفته گذشته رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال از احراز هویت ۱۰ هزار کانال تلگرامی ‌با بیش از ۵ هزار دنبال‌کننده، در راستای اجرای مصوبه مربوطه در شورای‌عالی فضای مجازی خبر داد.
رییس مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد با اشاره به مطالعات صورت گرفته در این مرکز در یک سال و نیم گذشته و با مد نظر قرار دادن ایجاد زیرساخت‌هایی در مرکز متبوعش گفت: علی‌رغم کاستی‌ها، موفقیت‌هایی هم در این زمینه به دست آمده است.
وی همچنین در مورد وضعیت اجرایی شدن مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی که دارندگان کانال‌های با بیش از ۵ هزار دنبال‌کننده را موظف به ثبت هویت خود در یک سامانه مشخص می‌کند، گفت: شاید مقاومت برخی عزیزان در این مورد بیشتر از خود مردم بوده است؛ تا این لحظه ۱۰ هزار کانال بدون اینکه تبلیغات زیادی برای اجرای این مصوبه انجام شده باشد، در سامانه ثبت شدند.
این مقام مسوول در وزارت ارشاد ثبت این تعداد کانال تلگرامی ‌را در ادامه مسیری که کد یونیک «شامد» (شناسه الکترونیک محتوای دیجیتال) به آنها تعلق می‌گیرد عنوان کرد و گفت: این مساله به ما کمک کرد تا به نوعی یکپارچگی در حوزه فضای مجازی برسیم.