سال 2020 گزینه شبکه‌های اجتماعی روی میز خواهد بود؟

اختراع هر یک از فناوری‌هایی که امروز مورد استفاده قرار می‌دهیم دلیلی داشته است: راحتی بیشتر، بازده اقتصادی، یا شعار دره سیلیکون مبنی بر تبدیل کردن جهان به مکان بهتر برای زندگی. هر کدام از این فناوری‌ها در بخشی از زندگی روزمره به‌کار گرفته می‌شوند تا فرایندها را سرعت بخشند، آسان کنند، دسترسی بهتر ایجاد کرده و در نتیجه رضایت ما را افزایش دهند. رادیو، تلویزیون، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نمونه‌ای از این فناوری‌ها هستند که بیشترین تاثیرها را بر جا گذاشته‌اند.
با دستیابی به هر توسعه فناورانه، عواقب اجتناب‌ناپذیر آن را هم باید در نظر گرفت. برای مثال، اختراع اتومبیل موجب شد تصادف‌های جاده‌ای شکل بگیرد. نخستین تصادف‌ها در خیابان به اواسط دهه 1800 میلادی برمی‌گردد که آن زمان هم سرعت غیرمجاز موجب شد اولین تصادف جهان شکل بگیرد. در حال حاضر بیش از 2/1 میلیون نفر در جهان جان خود را در جریان تصادفات از دست می‌دهند. دیگر اختراعات نیز به همین شکل بوده است. زمانی که تلفن برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفت،‌ خطوط کابلی روی سقف خانه‌ها می‌افتاد و تداخل آن با جریان برق می‌توانست امکان استراق‌سمع را فراهم کند. بعدها که سوییچ‌های مخابراتی ساخته شد، گوش دادن به صحبت‌های تلفنی مردم هم راحت‌تر شد. این روزها شبکه اجتماعی به‌عنوان یک فناوری نوظهور و کاربردی روی کار آمده است که البته عواقب خاص خود را هم به‌همراه دارد. این پلتفرم‌ها کاربردهای فراوانی دارند و به‌جز جنبه ارتباطی، خدمات گسترده‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. با این وجود **کارشناسان معتقدند شبکه‌های اجتماعی بیشتر از هر شخص دیگر روی کره زمین می‌توانند آسیب‌رسان باشند؛ حملات سایبری، ساماندهی حملات گروه تروریستی داعش، انتشار اخبار جعلی، نمایش اخبار اصلی به‌عنوان خبرهای جعلی و ... از جمله مضرات شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند.**
به هر حال، ما هم‌اکنون در جهانی زندگی می‌کنیم که فناوری‌های آن می‌تواند مشکلات و معایب فراوانی را هم به‌دنبال داشته باشد. اینجا دقیقا جهانی است که به گفته الکس جونز، مدیر مرکز InfoWars میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تصاویر زنده و مستقیم مربوط به قتل و جنایت را روی سرویس‌های مخصوص در شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنند. البته در این میان شبکه‌های اجتماعی برخی مشکلات را هم از میان برداشته است. برای مثال، زمانی که بمب‌گذاری در کنسرت شهر لندن اتفاق افتاد، بسیاری از خانواده‌ها که به‌دنبال کودکان گمشده خود می‌گشتند، از توییتر استفاده کردند تا تصاویر مختلف فرزندشان را منتشر کنند و از این طریق هرکس که کودک را دیده است به آنها اطلاع دهد. دلیل اینکه تصاویر مذکور به‌سرعت در توییتر منتشر شد بسیار ساده بود، زیرا مشترکان شبکه‌های اجتماعی تمایل زیادی دارند که تعداد دنبال‌کنندگان در صفحات اختصاصی افزایش یابد و به‌اشتراک‌گذاری چنین عکس‌هایی می‌تواند این اتفاق را آسان کند. شبکه اجتماعی با این قابلیت‌ها خیلی سریع به یک ابزار کاربردی در خانواده‌ها تبدیل شد و خبر خوب این بود که همین پلتفرم در بسیاری از موارد توانست بهتر از هر ابزار رسانه‌ای دیگر عمل کند.
هم‌اکنون کمی بیشتر از یک‌دهه از زمان تولد شبکه‌های اجتماعی می‌گذرد و محبوبیت زیاد آن عاملی برای تعیین سیاست‌های عمومی شده است. طی چند هفته گذشته رهبران سراسر جهان نگرانی‌های خود در مورد فعالیت‌های تروریستی گروه داعش را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک گذاشتند. هیلاری کلینتون هفته گذشته روی صفحه اختصاصی خود در فیس‌بوک در مورد چگونگی مخرب بودن مکالمات آنلاین صحبت کرد. او در این خصوص نوشت: «فقط کافی است برای 10 ثانیه وارد شبکه اجتماعی شوید. در همین زمان کوتاه حجم انبوه اخبار و اطلاعات مقابل شما قرار می‌گیرد». باراک اوباما، رییس‌جمهور سابق آمریکا نیز همین هفته در صفحه اختصاصی خود روی توییتر نوشت: «اطلاعات جعلی در شبکه‌های اجتماعی خطرناک است و می‌تواند به گروه‌های تروریستی کمک فراوانی کند». ترزا مِی، نخست وزیر بریتانیا در آخرین مطلب خود روی توییتر گفت: «بدون آنکه بدانیم اطلاعات درست است یا غلط، آنها را روی شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنیم. این اطلاعات در برخی مواقع می‌تواند بسیار مشکل‌آفرین باشد. ایمنی ایده‌آلی در شبکه‌های اجتماعی فایده‌ای ندارد».
اگرچه بسیاری از مدیران شرکت‌های فناوری در این زمینه هشدار داده‌اند، ولی تاکنون اتفاق قابل ملاحظه‌ای صورت نگرفته است. تیم کوک، مدیرعامل اپل هفته گذشته در جریان صحبت‌های خود در دانشگاه MIT در مورد آثار منفی فناوری هشدار داد و گفت: «بیشتر موارد هرچه را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود ناخواسته می‌پذیریم. اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنیم منتشر می‌شوند و هنوز فیلتر مناسبی برای انتشار اطلاعات درست وجود ندارد».
با همه اینها آیا به‌نظر شما در دهه سوم هزاره دوم میلادی، شبکه‌های اجتماعی امروزی باز هم رونق خواهند داشت؟ ایده‌آل‌ترین سناریو این است که اگر بنیان‌گذاران شرکت‌های بزرگ ارایه‌دهنده خدمات شبکه‌های اجتماعی به نوآوری روی آورند و در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند ممکن است اتفاقاتی در این زمینه صورت گیرد. با این وجود آنها مسیر طولانی و دشواری پیش‌ رو دارند تا در سال 2020 باز هم کسب‌وکار پررونقی را به خود اختصاص دهند.
**مدیرعامل اپل بر این باور است که از دهه آتی صحبت زیادی در مورد شبکه‌های اجتماعی به‌میان نمی‌آید و نکته مهم این است که در آن زمان تعداد اندکی از مراکز حاضر در دره سیلیکون ترجیح می‌دهند همچنان روی شبکه‌های اجتماعی تمرکز داشته باشند.** با توجه به اینکه سال 2020 میلادی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برگزار می‌شود، آن زمان به جای شبکه‌های اجتماعی، گزینه‌های بهتر و کارآمدتری روی میز خواهد بود تا کاندیداها از این طریق بتوانند گوی سبقت را از رقیب خود بربایند.
با این توضیحات بدیهی است که باید طی سه سال آینده بار سفر را از شبکه‌های اجتماعی ببندیم و به‌دنبال فضاهای جدیدتری باشم تا ضمن برقراری ارتباط آسان و ساده با اعضای خانواده، دیگر خدمات مورد نیاز خود را به‌صورت متفاوت دریافت کنیم. این مساله نه‌تنها برای کاربران عمومی اهمیت دارد، بلکه برای نامزدهای انتخاباتی، اعضای گروه‌های تروریستی، مراکز ارایه‌دهنده خدمات عمومی، سازمان‌ها و ... هم می‌توان مهم واقع شود و اگر شرکت‌های بزرگی چون فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین و ... اقدام خاصی را در این زمینه انجام ندهند، سال 2020 میلادی شاهد مرگ شبکه‌های اجتماعی خواهیم بود.

اخبار

اخبار

اخبار بازی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه