با اتصال هتل‌ها از طریق هایپرلوپ

با سرعت حرکت توپ هاکی در آمریکا بگردید

اگر از علاقه‌مندان به سینمای هالیوود و فیلم‌های علمی‌تخیلی باشید فیلم «من روبات هستم» با بازی تماشایی ویل اسمیت را دیده‌اید. این فیلم که آینده‌ای دور را به تصویر می‌کشد، انسان‌ها را در حالی که در لوله‌های خاصی نشسته و به جلو رانده می‌شوند، نشان می‌دهد. سرعت حرکت در این لوله‌ها بسیار زیاد است که این امر امکان سفرهای طولانی در مدت‌زمان بسیار کوتاه را فراهم می‌کند. به‌تازگی اما یک دانشجوی آمریکایی به نام "رندان سیبراکت"، فارغ‌التحصیل معماری از دانشگاه نوادا در لاس‌و‌گاس، طرحی را ارایه داده که می‌تواند بر این خیال‌پردازی ماجراجویانه سینمای هالیوود جامه عمل بپوشاند.
بر اساس طرحی که سیبراکت ارایه داده، هتل‌های شهرهای مختلف کشور پهناور آمریکا از طریق طرح هایپرلوپ (که نوعی سیستم حمل‌ونقل فوق مدرن است) به هم متصل شوند و مسافران هتل می‌توانند با پرداخت اشتراکی ماهانه، از امکان اقامت در مجموعه هتل‌های مجهز به هایپرلوپ و سفرهای سریع با این سیستم بهره ببرند.
کسانی که به واسطه شغلشان زیاد سفر می‌کنند همیشه از این گلایه دارند که بخش بزرگی از وقتشان را برای تهیه بلیت هواپیما و رزرو هتل از دست می‌دهند. این هتل مجهز به راه‌آهن لوله‌ای فوق مدرن یا همان هایپرلوپ می‌تواند کمک شایانی به این افراد داشته باشد.
هایپرلوپ چیست؟
طرح ایجاد نوعی راه‌آهن فوق سریع یا همان هایپرلوپ، در سال ۲۰۱۳ توسط ایلان ماسک، مرد بلندپرواز آمریکایی مطرح شد. ماسک قصد داشت هایپرلوپ را به‌عنوان چیزی همچون یک هواپیمای مافوق صوت که روی ریل حرکت می‌کند به مردم جهان معرفی کند.
از زمان مطرح شدن این ایده بسیاری از افراد و البته شرکت‌های فعال در حوزه فناوری به آن توجه نشان داده‌اند و در حال حاضر چند شرکت نیز در حال انجام کار تخصصی روی آن هستند.
این سیستم سریع جابه‌جایی مسافر قادر است با سرعتی نزدیک به‌سرعت صوت یعنی بیش از 1200 کیلومتر در ساعت حرکت کند. درواقع لوله‌های بسیار بزرگی که قطار در آنها حرکت می‌کند به‌دلیل آنکه هیچ هوایی در آنها جریان ندارد و در خلأ هستند، قابلیت حرکت بدون ایجاد اصطکاک را ایجاد می‌کنند که همین امر موجب می‌شود با سرعتی چند برابر قطارهای معمولی و حتی بیش از برخی هواپیماها حرکت کرد.
در این سیستم مسافران درون سامانه‌های شناوری که با بالشتک‌هایی پر شده است قرار می‌گیرند و با سرعتی نزدیک به سرعت صوت به سمت مقصدشان روانه می‌شوند. وجود این بالشتک‌ها، فشار و اصطکاک درون لوله را به شکل قابل ملاحظه‌ای کم می‌کند و به سامانه امکان حرکت با سرعت بسیار بالا را می‌دهد. برای فهمیدن بهتر شیوه حرکت این قطار کافی است به گوی بازی هاکی روی یخ توجه کنید. این گوی به‌دلیل اصطکاک بسیار پایینی که با یخ دارد با سرعتی که چشم قادر به رویت آن نیست حرکت می‌کند.
جالب آنکه  انرژی حرکت در هایپرلوپ برای به حرکت در آمدن نیز از طریق انرژی الکترومغناطیسی تامین می‌شود که سوختی پاک بوده و البته انرژی بسیار زیادی نیز تولید می‌کند.
لوله‌هایی هایپرلوپ هر یک حدود  ۵۰ متر طول و 3/3 متر قطر دارند و از طریق اتصالاتی به یکدیگر متصل شده و نصب می‌شوند.
جالب آنکه باوجودی که ایلان ماسک، ایده اولیه هایپرلوپ را مطرح کرده، اما خودش در هیچ‌کدام از پروژه‌های ساخت هایپرلوپ شرکت نداشته است. شرکت هایپرلوپ وان که پیش‌ازاین هایپرلوپ تکنولوژیز نام داشت، در سال‌های گذشته تست سیستم خود را نیز انجام داده و آماده عرضه سیستم جدید خود به مشتریان در سراسر جهان است. شرکت رقیب این شرکت که هایپرلوپ ترنسپورتیشن تکنوژیز نام دارد، نیز قراردادی را با دولت اسلواکی به امضا رسانده که به موجب آن، سیستم حمل‌ونقل فوق سریعی در این کشور واقع در اروپای مرکزی بسازد.
هایپرلوپ در دوبی
اگرچه شرکت هایپرلوپ قصد داشت این فناوری را در برخی کشورهای دیگر، از جمله روسیه، فنلاند، سوئد، هلند، سوییس و انگلستان نیز به‌اجرا درآورد، اما در نهایت این دوبی بود که اعلام کرد قصد دارد اولین خط هایپرلوپ را برای جابه‌جایی مسافر تا سال 2021 راه‌اندازی کند.
آن‌طور که مسوولان هایپرلوپ اعلام کرده‌اند، یکی از خطوط ریلی دوبی قرار است میان دوبی و ابوظبی (پایتخت امارات متحده عربی) باشد که فاصله آن 102 مایل است و این مسافت با ماشین بیش از یک ساعت طول می‌کشد.
دوبی بزرگ‌ترین فرودگاه بین‌المللی منطقه خاورمیانه را دارد، استفاده از راه‌آهن فوق مدرن و اجرای پروژه قطار هایپرلوپ مسافران را در کمتر از 48 دقیقه به ریاض، پایتخت عربستان می‌رساند و در کمتر از 23 دقیقه از دوبی به دوحه پایتخت قطر خواهند رسید.
به گفته توسعه‌دهنده این طرح، راه‌اندازی چنین خط راه‌آهن هایپرلوپی می‌تواند موجب شود دوبی به یک هاب بین‌المللی جابه‌جایی مسافر تبدیل شود.
با توجه به آنکه حالا قرار است هایپرلوپ در آمریکا نیز اجرا شود باید گفت آمریکایی‌ها می‌توانند نتایج اجرای این پروژه در دوبی را زیر نظر بگیرند تا با از بین بردن معایب موجود در طرح آن‌را به‌درستی در کشور خود به‌اجرا درآورند.
هایپرلوپ در آمریکا
هایپرلوپ به‌دلیل سرعت بسیار بالایی که دارد قادر است مسافت ۴۰۰ مایلی میان لس‌آنجلس و سان‌فرانسیسکو در امتداد خط ساحلی کالیفرنیا را، در کمتر از نیم‌ساعت طی کند که این امر می‌تواند تحولی عظیم در صنعت توریسم آمریکا به‌وجود آورد.
سیبراکت که طرح استفاده از هایپرلوپ در هتل‌های آمریکا را ارایه داده، می‌گوید: با استفاده از هایپرلوپی که هتل‌ها را به هم متصل کرده مهمانان می‌توانند به هر مقصدی در شبکه (هتل هایپرلوپ) سفر کنند و حتی در یک روز از مقصدهای متعددی بازدید کنند.
درحالی‌که این پروژه هنوز فقط روی کاغذ بوده و به‌اجرا در نیامده است، هایپرلوپ وان اعلام کرده تا سال ۲۰۲۰ یک سیستم هایپرلوپ کاملا عملیاتی برای آن می‌سازد.  این هتل هایپرلوپ هتل براساس برآوردهای اولیه با هزینه اقامت 1200 دلار به‌ازای هر تخت، به مسافران اجازه می‌دهد، در شبکه‌ای از شهرهای آمریکا به حرکت دربیایند.

تایگر هم روبات شد

اخبار بازی

جهانگردی با واقعیت مجازی!

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه