تایگر هم روبات شد

همه ما کمپانی والت‌دیزنی را با کارتون‌های تماشایی و شخصیت‌های کارتونی محبوبش به‌یاد داریم، اما به‌تازگی دیزنی در صنعت روباتیک نیز دستاوردهای خیره‌کننده‌ای به‌دست آورده است.
این کمپانی آمریکایی که سال‌ها است با فروش عروسک‌های شخصیت‌های کارتونی خود درآمد قابل توجهی به‌دست می‌آورد به‌تازگی به فکر ساخت عروسک روباتیک تایگر (ببر) کارتون «پوخرسه» افتاده است.
اگر این کارتون را دیده باشید می‌دانید که تایگر شخصیتی پر انرژی و پرجنب‌وجوش است که روی پایش بند نمی‌شود. به همین علت تیم روباتیک دیزنی هم برای طراحی روباتیک این عروسک ایده ناب و جالبی را طراحی کرده‌اند و با اختصاص یک دم که تکیه‌گاه تایگر است روبات آن را ساخته‌اند. این یک دم البته قادر است بدون نیاز به کمک تعادل تایگر را حفظ کند و البته به‌صورت مداوم هم با دم خود بالا و پایین می‌پرد. در این اختراع از فناوری با عنوان «محرک الاستیک خطی موازی» یا به اختصار LEAP استفاده شده که شامل یک عملگر الکترومغناطیسی و دو فنر فشرده است.
البته تایگر تنها اختراع جدید تیم روباتیک دیزنی نیست، بلکه محققان روباتیک شرکت دیزنی روبات چهار چرخی را نیز طراحی کرده‌اند که اگرچه روی زمین حرکت می‌کند، اما در زمانی که به دیوار برخورد میکند روی آن رفته و روی دیوار هم به‌راحتی ویراژ می‌دهد.
این روبات کمپانی دیزنی که VertiGo نام دارد، با استفاده  از چهار چرخ و دو پره‌ای که روی آن متصل است، می‌تواند زمانی که به دیوار عمودی رسید با انجام تنظیمات توسط هدایتگر آن در زاویه‌ دو پره‌ای قرار گرفته و با غلبه بر جاذبه زمین، روی سطح عمودی دیوار با سرعت بالا به حرکت در آید. روبات جدید دیزنی می‌تواند به‌عنوان سرآغازی بر روبات‌های نسل جدید نگریسته شود؛ روباتی که موجب می‌شود از این پس شاهد ساخت روبات‌هایی باشیم که پشت هیچ مانعی حتی دیوار گیر نمی‌کنند.
گفتنی است، بسیاری از محققان انتقادی علوم ارتباطات اجتماعی معتقدند که کمپانی دیزنی با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها و ساخت کارتون و عروسک در گذشته و حالا با ساخت عروسک‌های روباتیک در پی آن است که به مرور به شکل‌دهی به افکار عمومی کودکان و نوجوانان سراسر جهان پرداخته و از این طریق فرهنگ سرمایه‌داری آمریکایی و مصرف‌گرایی را بیش از پیش ترویج دهد تا آمریکا بتواند به تسلط اقتصادی و فرهنگی خود بر سراسر جهان ادامه دهد.

اخبار بازی

جهانگردی با واقعیت مجازی!

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه