بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و دیجیتال در هفته‌ای که گذشت

تداوم رکود و رشد عرضه کالاهای تقلبی، قاچاق و از رده خارج

در هفته‌ای که گذشت بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و تجهیزات دیجیتال شاهد بروز اتفاق‌های جدیدی بود.
اتفاقاتی که برخی از آنها نتیجه تداوم روند نزولی تقاضا از بازار کامپیوتر بوده است و برخی نیز زاییده بی‌توجهی نهادهای تصمیم‌گیر بازار کامپیوتر.
به گفته کارشناسان، در سال‌های اخیر و به ویژه ماه‌های گذشته که روند نزولی تقاضا در بازار کامپیوتر چشمگیر بوده است، به غیر از کاهش تقاضا و تشدید رکود در بازار، شاهد بروز اتفاق‌های جدیدی نیز بودیم که رونق کسب و کار تقلبی‌فروش‌ها، افزایش فروش کالاهای از رده خارج شده و تمایل فروشندگان به ارایه خدمات پس از فروش به جای فروش کالاهای کامپیوتری برخی از این اتفاقات است.
در گزارش این هفته به این موضوع می‌پردازیم.

رونق کسب و کار تقلبی‌فروش‌ها
رشد شدید قیمت کالاهای کامپیوتری در ماه‌های گذشته و کاهش موجودی این کالاها در بازار موجب شده است برخی از عرضه‌کنندگان این کالاها فرصت را غنیمت شمرده و با عرضه کالاهای غیراورجینال و تقلبی با قیمت کمتر از عرف، نظم بازار را به هم بزنند.
این کالاها که معمولا نمونه‌های تقلبی با نام‌های نزدیک و یا مشابه برندهای اصلی هستند به‌راحتی در بازار شهرستان‌ها و حتی تهران به فروش می‌رسند و سود خوبی برای عرضه‌کننده به همراه دارند. به گفته منابع آگاه برخی از عرضه‌کنندگان خریدار کالاهای از رده خارج از تولیدکنندگان و واسطه‌های فروش در سایر کشورها هستند و این کالاها را با قیمتی ارزان‌تر در بازار به فروش رسانده و سودی هنگفت از محل فروش این کالاها در بازار می‌برند. البته این کالاها در مراکز و شهرهای خاصی به فروش می‌رسند و مشتری‌های بازار کامپیوتر که در سال‌های اخیر بسیار آگاه شده‌اند به راحتی زیر بار خرید کالای از رده خارج نمی‌روند؛ مگر اینکه شرایط آنها را ناچار کند.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، اگر چه بیشتر این کالاها توسط دستفروش‌ها به فروش می‌رسند و یا اینکه به بازار شهرستان‌ها ارسال می‌شوند، اما در برخی از مغازه‌های مراکز خرید و فروش کامپیوتر تهران هم شاهد خرید و فروش این کالاها هستیم.
کارشناسان می‌گویند: بروز چنین اتفاقی نشان‌دهنده این است که بازار علاوه بر مشکلات مالی و موجودی و... با مشکل بی‌توجهی مسوولان مربوطه به مشکلات مواجه شده است.

رشد عرضه کالاهای از رده خارج
کاهش حجم واردات کالاهای جدید به بازار کامپیوتر موجب شده است بازار کامپیوتر و دیجیتال ایران به محلی برای فروش کالاهای از رده خارج با قیمت گران تبدیل شود.
نمونه‌ این اتفاق را در بازار نوت‌بوک، تبلت، کنسول‌های بازی، هارددیسک و هر کالاهای دیگری که فکرش را بکنید در بازار کامپیوتر و دیجیتال می‌توانید مشاهده کنید. بررسی‌های بازار مشخص کرده است که کاهش شدید حجم واردات کالاهای کامپیوتری و به ویژه کالاهایی که مورد نیاز کاربران هستند موجب بروز این اتفاق شده است.
کارشناسان بازار می‌گویند در حال حاضر بازار ایران به محل خرید و فروش کالاهای از رده خارج تبدیل شده است که این موضوع برای بازار جوان ایران بسیار خطرناک است.
به گفته آنها، در سال‌های اخیر وضعیت بازار کامپیوتر بسیار نامناسب بود، اما تداوم روند نزولی تقاضا و همچنین واردات کالاها موجب شده است خریداران به سمت کالاهای از رده خارج قدیمی که در انبار فروشندگان خاک می‌خوردند، بروند که این موضوع به شدت برای بازار کامپیوتر ایران خطرناک است.
ارایه خدمات به جای فروش کالا
در ماه‌های اخیر افزایش مجدد نرخ دلار آزاد، موجب رشد قیمت کالاهای کامپیوتری شده است. البته این افزایش قیمت تاثیری در روند تقاضا از بازار کامپیوتر ندارد؛ اما از نظر فعالان بازار این اتفاق (تشدید نوسانات نرخ دلار آزاد) جو روانی ناخوشایندی را در بازار به وجود آورد.
یکی از فعالان بازار کامپیوتر با بیان این مطلب که از اوایل سال تاکنون بازار رنگ رونق به خود ندیده است، گفت: این اتفاق به خروج بیشتر سرمایه از بازار کامپیوتر منجر شده است.‌ به گفته وی، طی دو سال اخیر تعداد زیادی از کسبه بازار کامپیوتر از بازار خارج شده و در بخش‌های دیگری سرمایه‌گذاری کرده‌اند که این روند از ابتدای سال جاری تا کنون تشدید شده است.
این فعال بازار افزود: از ابتدای سال تا کنون تعداد زیادی از فعالان بازار کامپیوتر از این حوزه خارج شده و در بخش‌های دیگر نظیر ساختمان و مسکن، واردات کالاهای دیگر و حوزه‌های دیگر تمرکز کرده‌اند. برخی نیز به ارایه خدمات روی آورده‌اند.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر با تایید این موضوع گفت: از اواسط سال گذشته برخی از شرکت‌های عرضه‌کننده کالاهای کامپیوتری روی بخش ارایه خدمات تمرکز کرده اند که اقدام عاقلانه‌ای بوده است. چراکه در شرایط فعلی که حجم تقاضا از بازار در حد چشمگیری کاهش یافته، نیاز به خدمات کامپیوتری مانند تعمیر و ارتقای دستگاه‌ها افزایش یافته است.
رییس اتحادیه فناوران رایانه نیز با بیان این مطلب که بازار در بدترین شرایط به سر می‌برد، گفت: در ماه‌های گذشته بیش از 250نفر از فعالان بازار از این حوزه خارج شده‌اند که خبری نگران‌کننده است.