تغییر نظام كارمزد باید به اولویت اول بانك مركزی تبدیل شود

در حال حاضر میزان درآمدهای حاصل از كارمزد ارایه خدمات الکترونیکی در بانك‌ها با میزان هزینه‌هایی كه در این بخش به شتاب، شاپرك و شركت‌های PSP پرداخت می‌شود متناسب نیست و موجب زیان بانك‌‌ها می‌شود.
بهادر شاه منصوری، رییس اداره بانکداری نوین بانک صنعت و معدن با اعلام این مطلب گفت: یكی از مولفه‌های اصلی در تعیین تعرفه‌‌ها، هزینه تمام‌شده خدمت است، این در حالی است كه تاكنون هیچ سندی دال بر اینكه قیمت تمام‌شده تراكنش‌ها و نحوه تعیین كارمزد به چه صورت مشخص شده، منتشر نشده است.
وی بیان كرد: تعرفه‌های كارمزد خدمات بانكداری الكترونیكی بین بانکی در كشور به غیر از چند بخش، تغییر زیادی نداشته است و بدیهی است کارمزد خدمات بانکی را بهتر است استفاده‌کننده از خدمات بانکی پرداخت كند، لیکن در حال حاضر کارمزد خدمات خرید از پایانه‌های فروش و درگاه‌های پرداخت را بانک‌ها پرداخت می‌كنند كه این مدل صحیح نیست.
رییس اداره بانکداری نوین بانک صنعت و معدن گفت: به نظر می‌رسد در زمان راه‌اندازی شبکه شتاب تعرفه کارمزد پرداختی براساس تعداد تراکنش‌ها و هزینه‌های صورت گرفته، پیش‌بینی شده است و با توجه به رشد خوبی که بانکداری الکترونیکی در چند سال گذشته داشته اکنون تعداد تراکنش‌ها به هیچ‌وجه با روزهای آغازین شبکه شتاب و شاپرک قابل قیاس نیست و قطعا قیمت تمام‌شده به دلیل افزایش تعداد تراکنش‌ها به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است.
شاه منصوری افزود: در صورت عدم بازنگری نظام کارمزد و تداوم رقابت ناسالم بانک‌ها در حذف یا کاهش کارمزد خدمات بانکداری الکترونیکی، ادامه توسعه بانکداری الکترونیکی در کشور با مشکل روبرو خواهد شد و هم‌اکنون نیز در بخش‌های زیرساختی، بانک‌ها حاضر به سرمایه‌گذاری نیستند.
وی با اشاره به اینکه در خارج از کشور رگولاتوری وارد فضای اجرا نشده، گفت: به نظر می‌رسد بانک مرکزی بهتر است شرایطی را ایجاد کند که در موضوع کارمزد تمامی ارکان وابسته به آن براساس میزان خدمت دریافتی هزینه پرداخت کنند.
او افزود: از آنجا که بانک مرکزی نهاد تصمیم‌گیر در این حوزه است،  باید تغییر نظام پرداخت کارمزد را با نگاه کمک به خروج از بحران بانک‌ها در اولویت‌های کاری خود قرار دهد تا بدین وسیله بتوان بخشی از مشکلات بانک‌ها را که شاید خود آنها نیز در قسمت‌هایی عامل ایجاد آن باشند و اکنون راه‌حلی برای آن در کوتاه مدت وجود ندارد؛ را حل کند.
شاه منصوری با بیان اینکه موضوع تاکید بر نظارت بانک مرکزی و اهمیت آن به دفعات مطرح شده است، گفت: بانک مرکزی به‌جای تمرکز بر روی اجرا و ورود به مباحث فنی بهتر است به عملکرد بانک‌ها در تمامی بخش‌ها نظارت کند تا در صورت ریسک بالا و بروز خطا در همان نقطه آغازین جلوی ایجاد مشکلات بزرگ گرفته شود.
وی یکی دیگر از مشکلات بانک‌ها را ارایه سودهای نامتعارف عنوان کرد و گفت: در این بخش هم باید بانک مرکزی تصمیمی جدی برای ریشه‌کن کردن این مشکل اتخاذ كند، چرا که اگر اکنون جلوی این روند گرفته نشود، می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای کشور به دنبال داشته باشد و مصداق آن، شرایط نامناسب برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری و تردید مشتریان در سپرده‌گذاری و اعتماد به آن بانک‌ها است.