10 سال پیش در چنین هفته‌ای

10 سال پیش در چنین هفته‌ای، اولین همایش و جشنواره ملی کارآفرینی دیجیتالی به منظور فراهم کردن زمینه مناسب برای تبادل تجربیات داخلی و خارجی در زمینه استقرار نهادهای فعال در زمینه کارآفرینی دیجیتالی در کشور برگزار شد. این همایش در محورهایی چون کارآفرینی دیجیتالی و جامعه اطلاعاتی، کارآفرینی دیجیتالی و توسعه خدمات دولت الکترونیکی، کارآفرینی دیجیتالی، شهروند الکترونیکی و ارتقای سطح زندگی، کارآفرینی دیجیتالی و ارزش‌افزوده در بنگاه‌های کوچک اقتصادی، کارآفرینی دیجیتالی و نقش آن در توسعه ملی (سند چشم‌انداز 20 ساله) برگزار شد. توسعه و ترویج فرهنگ تحقیق و پژوهش در زمینه فناوری اطلاعات و کارآفرینی، معرفی آخرین دستاوردهای تحقیقاتی و کاربردی در سطح منطقه، معرفی توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی در زمینه فناوری اطلاعات و کارآفرینی، ارایه طرح‌های عملی به‌کارگیری IT در توسعه کارآفرینی و معرفی فرصت‌های شغلی جدید در حوزه کارآفرینی دیجیتالی از جمله اهداف مورد بحث همایش مذکور به شمار می‌رفت. از نکات به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز برگزاری این همایش اما سخنرانی مرحوم آیت‌اله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام وقت در مراسم اختتامیه بود.
10 سال پیش در چنین هفته‌ای، نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران با عنوان عملیات ویژه 85 به بازار عرضه شد و مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت. این بازی رایانه‌ای داستان چهار دیپلمات ایرانی به اسارت گرفته شده توسط اسراییل را روایت می‌کرد و در پاسخ به بازی‌هایی همچون "حمله به ایران" و "دلتا فورس" ساخته شده بود. داستان بازی نیز دو مرحله‌ در ایران، دو مرحله در عراق و چهار مرحله در اسراییل اتفاق می‌افتاد.
اگرچه هزینه ساخت بازی در کشورهای خاورمیانه میلیون دلاری است اما به گفته سازندگان بازی، آنها با صرف 25 تا 35 میلیون تومان این بازی را آماده کرده بودند و تیم کاری نیز حدود 10 نفر بودند. طراح پروژه نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران گفته بود: این بازی برای سن 10 تا 15 سال یعتی از پنجم دبستان تا اول دبیرستان طراحی شده است. برای ساخت این بازی به دلیل تحریم ایران نتوانسته بود موتور گرافیکی را خریداری کند لذا برنامه‌نویسی این بازی در 250 هزار تا 300 هزار خط توسط برنامه‌نویسان ایرانی انجام شده بود.

جرم‌شناسی در ویندوز

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه