شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

مخالفت مردمی با آسیب زدن به آثار تاریخی
حرکت برخی افراد که خود را هنرمند معرفی کرده‌اند تحت عنوان  #دستهای_رنگی این روزها در فضای مجازی سروصدای زیادی به راه انداخته است؛ طراحان این حرکت کارشان این است که می‌روند در کوچه‌پس‌کوچه‌های قدیمی شهر، خانه‌ای تاریخی را پیدا می‌کنند و با دست‌های رنگی، تمام دیوار خانه را با اثر دست لک می‌اندازند. این گروه به‌تازگی با انتشار عکسی در اینستاگرام، نشان داده که در کوچه سنگ‌تراش‌ها که یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شهر تاریخی اصفهان است، با دست‌های رنگی، به نمای یک خانه تاریخی آسیب جدی وارد کرده‌اند. بازتاب عکس تازه منتشرشده آنها در اینستاگرام با بیش از ٨٠٠ کامنت همراه بوده است. گروه‌های مختلف و کاربران گوناگون، این رفتار ضدفرهنگی آنها را نکوهش کرده‌اند و حتی یکی از نمایندگان شورای شهر اصفهان، در اینستاگرامش از برخورد با این گروه خبر داده است. جالب اینجاست که رفتار این گروه، نگرانی‌هایی را هم میان هنرمندان متعهد ایجاد کرده و برخی از آنها در اینستاگرام خود، هنر را وسیله‌ای برای حفاظت از میراث گذشتگان دانسته‌اند و نه لگدمال‌کردن آثاری که می‌توانند یادآور فرهنگ و تاریخ ایرانیان در زمینه معماری و هنرهای وابسته به آن باشند.
واکنش‌ها به سری جدید خنداننده شو
دور دوم برنامه «خنداننده شو» که سه‌شنبه شب هفته گذشته با اجرای کمدین‌ها از شبکه «نسیم» آغاز شد، به دلیل شوخی‌های مطرح‌شده در برنامه با واکنش برخی رسانه‌های رسمی و مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. در همین راستا "رضا احسان‌پور" شاعر طنزپردازی که سابقه اجرای استندآپ کمدی در برنامه خندوانه را داشته با انتشار پستی در صفحه توییتر خود در خصوص استندآپ‌های اخیر این برنامه مطلبی کوتاه را منتشر کرد. رضا احسان‌پور در صفحه توییتر خود نوشت: ادب مرد به ز «شوخی» اوست. درباره خندوانه خیلی حرف دارم و حالا نمی‌گویم چون نه شما می‌توانید کاری بکنید و نه آن کسی که می‌تواند، کاری می‌کند.
در این میان امیرمهدی ژوله، اما با انتشار پستی در واکنش به انتقادهای رسانه‌های سیاسی و برخی از مردم از خنداننده شو از این برنامه حمایت کرد. ژوله در مطلب خود خواستار حمایت مردم از خنداننده شو شده و گفته نباید با ژست‌های اخلاق‌مدارانه نفس استندآپ کمدی در ایران را قطع کرد.

پس چی محرمانه نیست؟

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه