برای نخستین بار کشور

ایران به جمع تولیدکنندگان نشر دیجیتال پیوست

همزمان با سفر هیات عالى‌رتبه تجارى آلمان به ایران، درحضور معاونان وزیر اقتصاد و انرژی آلمان و ایران، براى نخستین بار قرارداد ورود تكنولوژى نشر دیجیتال و تولید كتاب‌هاى الكترونیكى بین انتشارات ایران فردا و شركت آلمانی اَکسسیو - سازنده دومین پلتفرم موفق نشر الکترونیک در جهان - امضا شد.  
نشر دیجیتال و کتاب الکترونیک، گرچه در میان ما، هنوز واژگان کمتر شناخته شده‌ای هستند، اما در جهان امروز نقش بسیار بزرگ و کلیدی را در نشر و ارایه‌ محتوا بازی می‌کنند. از حدود دوسال پیش، در برخی از بزرگ‌ترین بازارهای بین‌المللی کتاب، فروش کتاب‌های الکترونیک از کتاب‌های سنتی پیشی گرفت و عصری نو در تاریخ نشر آغاز شد.
اگرچه کشور ما به گواهی آمارهای جهانی، از دیجیتالی‌ترین مردم جهان است و ساعات بسیاری از زندگی روزانه خود را در دنیای مجازی سپری می‌کنیم، دوری غمبار ما از کتاب و کتاب‌خوانی، فاصله مضاعفی را میان خوانندگان و صنعت نشر دیجیتال به وجود آورده است.
جامعه‌‌ ما، که سرانه زمان کتاب‌خوانی آن، با کمال ناباوری کمتر از چند دقیقه در روز برآورد می‌شود، بی‌هیچ گمان در مقولات مهم‌تر مرتبط با مطالعه، از جمله شناخت خود و فراتر از آن، تولید محتوا، که پیش‌نیاز تداوم فرهنگ و تمدن هر جامعه‌ای است، دچار مشکلات اساسی و آسیب‌های جبران‌ناپذیر خواهد شد.
 کپی‌های غیرقانونی، روش ناعادلانه توزیع کتاب، عدم برگشت سرمایه ناشران و از همه مهم‌تر، بی‌علاقگی نویسندگان و فرهیختگان به تولید اثر، علت‌ها و معلول‌های در هم تنیده این کلاف آشفته‌اند.
با در نظر آوردن چنین شرایطی، شاید هرگونه سرمایه‌گذاری و تلاش در این زمینه، از دیدگاه منطق و علم اقتصاد کاری دشوار و پرخطر به نظر بیاید. اما این وظیفه‌ای است که جامعه فرهیختگان و ناشران ایران، در طول تاریخ نشر این مرز و بوم، همواره با کمترین چشمداشت در اجرای آن کوشیده است. عناوین بسیار ارزشمند کتابخانه ایرانی، خود بالاترین گواه این تلاش بی‌مدعا است.
انتشارات ایران فردا با همکاری شرکت اَکسسیو آلمان، به عنوان سازنده و مجری دومین پلتفرم موفق جهان در زمینه کتاب‌های الکترونیکی، ضمن ورود این فناوری و روش نوین مطالعه به کشور، حقوق همه فعالان و مخاطبان عرصه نشر را تضمین خواهد کرد .