80 درصد اطلاعات شبکه‌های اجتماعی زباله است

«80 درصد محتوای شبکه‌های اجتماعی به‌درد زباله‌دان می‌خورد و هیچ کاربرد دیگری ندارد». این نتیجه حاصل از یک مطالعه بود که پایان سال 2015 میلادی به انجام رسید و البته ماه گذشته کارشناسان با انجام بررسی‌های جدید و تحلیل‌ روی کلان‌داده‌ها به نتیجه مشابه رسیدند و دریافتند که همچنان** حدود چهارپنجم محتوایی که در شبکه‌های رسانه‌ای تولید می‌شود هیچ کاربردی ندارد و البته، این مشکل را خود کاربران ایجاد می‌کنند.**به گفته کارشناسان، همان طور که می‌بایست مراقب محیط زیست باشیم و زباله تولید نکنیم، در دنیای مجازی هم باید اتفاق مذکور به همین صورت دنبال شود و حواسمان باشد در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات بی‌کاربرد و محتوای نامناسب از خودمان به جا نگذاریم.
چه کسی زباله تولید می‌کند؟
بسیاری از افراد مشهور و سرشناس در سراسر جهان پیش از ظهور شبکه‌های اجتماعی تا این اندازه مورد توجه قرار نمی‌گرفتند و این روزها به خاطر حجم گسترده «دنبال‌کننده‌ها» در شبکه‌های اجتماعی توانسته‌اند بر محبوبیت خود بیافزایند. همین مساله باعث شده است تقریبا همه افراد سرشناس در شبکه‌های اجتماعی صفحه اختصاصی داشته باشند و به صورت مرتب آن را به‌روز کنند. این افراد پس از آنکه هواداران را به سمت خود جذب کردند توصیه‌ها، کتاب‌ها، ایدئولوژی‌ها و ... خود را به آنها می‌فروشند و از این طریق هم کسب درآمد می‌کنند. شما به عنوان کاربر عمومی آن را خریداری می‌کنید و بر این باورید که محتوای مذکور به شما کمک خواهد کرد. اما باید بدانید که در اصل این خرید هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.
دیگر افراد سعی می‌کنند محتوای بی‌فایده، نامناسب یا نظرات شخصی خود نسبت به یک مساله را با شما و بقیه به اشتراک بگذارند. شما و یک نفر دیگر این نوشته‌های بی‌معنی یا بی‌سر و ته را لایک می‌کنید، آن را بازنشر می‌کنید و به عبارت دیگر یک کپی از این محتوای بی‌فایده را روی شبکه اجتماعی ارایه ‌می‌کنید. این محتوا ممکن است برای یک یا دو روز مورد توجه قرار بگیرد و سپس همه آن را فراموش کنند.
البته این مساله به آن معنی نخواهد بود که در شبکه‌های اجتماعی هیچ اطلاعات و محتوای مناسبی به اشتراک گذاشته نمی‌شود. این دسته از داده‌ها هم وجود دارند،‌ ولی معمولا آنچه که توسط افراد سرشناس و سلبریتی‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود ارزش چندانی ندارد.
برای من شبکه اجتماعی یک کانال ویژه سرگرمی و تبلیغاتی محسوب می‌شود که سیستم کامنت‌گذاری پیشرفته هم برای آن در نظر گرفته شده است و به دو دلیل کاربرد دارد: ارتباط با اطرافیان و نزدیکان را برقرار می‌‌کند و من را به دستگاه گسترده‌ای از کاربرانی که در دنیای سرگرمی حضور دارند متصل می‌کند. اگر شما قصد داشته باشید یک چیز را روی شبکه‌های اجتماعی بفروشید، می‌بایست در گام اول تعداد دنبال‌کننده‌های خود را افزایش دهید تا این اطمینان حاصل شود که محتوای شما مورد توجه آنها قرار می‌گیرد. اگر با مدیریت صحیح محتوای کاربردی پیدا کنید و آن را نشر دهید، این احتمال قوی می‌شود که محتوای مورد نظر به فروش برسد و برای دسترسی به آن از جانب دیگر کاربران پول پرداخت شود. همه این موارد به تعداد لایک‌ها، بازنشرها، کامنت‌ها و ... برمی‌گردد که زیر مطلب شما به چشم می‌خورد. این مساله می‌تواند به قدری تاثیرگذار باشد که حتی محتوای غیرکاربردی یا زباله را هم در درجه اهمیت قرار ‌دهد.
توصیه دانشکده ارتباطات دانشگاه هاروارد این است: «اگر می‌خواهید یک محتوای هرچند به‌دردنخور را روی شبکه‌های اجتماعی بفروشید نیازمند آن هستید که تعداد هواداران صفحه شخصی خود را به میزان قابل ملاحظه افزایش دهید یا به‌ازای فروش یا مشاهده محتوا طرح‌های انگیزشی با جایزه و ... در نظر بگیرید».
همان طور که در رادیو، تلویزیون و روی بیلبوردها محتوای مختلف به صورت پولی منتشر می‌شود و ممکن است این محتوا هیچ‌گونه ارزشی برای مخاطب نداشته باشد، اتفاق مذکور به صورت مشابه در دنیای شبکه‌های اجتماعی هم تکرار می‌شود. به عبارت دیگر ممکن است یک محتوای پوچ و بی‌معنی که ارزشی ندارد روی این پلتفرم‌ها به گونه‌ای به نمایش درآید که تصور کنید بسیار ارزشمند است و حتی حاضر شوید برای دسترسی به آن پول پرداخت کنید.
البته باید به این نکته توجه کرد که برخلاف رادیو و تلویزیون، کاربران در شبکه‌های اجتماعی کنترل بیشتری بر محتوا دارند و البته همین مساله باعث شده است حجم داده‌های به‌درد نخور و محتوای زباله در شبکه‌های اجتماعی به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد و هیچ فرد یا گروهی نتواند آن را متوقف کند.
شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که اگر یک محتوای بی‌کاربرد یا کسل‌کننده در مقابل شما قرار بگیرد و آن را دوست نداشته باشید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن این محتوا تغییر می‌کند تا رضایت شما جلب شود. در تلویزیون و رادیو شما به عنوان مخاطب مجبور هستید هر داده‌ای که منتشر می‌شود را کنترل کنید. اما در شبکه‌های اجتماعی قضیه اندکی تفاوت دارد و زمانی که یک محتوا مورد توجه کاربر قرار نگیرد او صفحه مربوطه را رد می‌کند و سراغ یک صفحه دیگر می‌رود. در این شرایط الگوریتم‌های تعریف شده برای شبکه اجتماعی به کار گرفته می‌شوند تا به صورت خودکار یک اطلاعات دیگر که احتمال دارد آن را دوست داشته باشید در مقابل‌تان قرار بگیرد و پیشنهاد شود آن را بخوانید. با این فرایند ممکن است محتوای جدیدی که برای شما منتشر می‌شود هم زباله باشد و هیچ ارزشی نداشته باشد.
با همه این توضیحات باید توجه داشته باشید که شما به عنوان یک کاربر عادی «تولیدکننده محتوا» نیستید و هیچ ایده‌‌ای برای حضور در فضای مذکور ندارید. سپس هر اطلاعاتی که توسط دیگران منتشر شده است را می‌خوانید، گوش می‌دهید، می‌بینید و گاهی آن را بازنشر می‌کنید و همین مساله باعث می شود شما هم به محتواسازان کمک کنید تا حجم داده‌های زباله بیشتر شود.
به هر حال** این مساله هم‌اکنون ثابت شده است که تنها یک‌پنجم از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده روی همه شبکه‌های اجتماعی کاربرد دارد و زباله نیست و اگر قرار باشد شما به عنوان کاربر هزاره سوم میزان تولید زباله‌های مجازی را کاهش دهید، بهتر است پیش از آنکه یک داده را در این پلتفرم‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید یک بار دیگر فکر کنید که این محتوا ارزش دارد و می‌تواند مورد توجه قرار گیرد یا خیر.** برای آنکه بخواهید اطلاعات به‌دردنخور را از اطلاعات کاربردی تشخیص دهید و حجم زباله‌های به جا مانده در شبکه‌های اجتماعی را پایین بیاورید، بهتر است هرچه مقابل خود می‌بینید را به عنوان یک محتوای کاربردی روی شبکه‌های رسانه‌ای بازنشر نکنید.

اخبار بازی

اخبار

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی