پدیده جدید در بازارهای کامپیوتر تهران

زیرفروشان بیشتر سود می‌برند

اگرچه بازار خرید‌ و فروش کالاهای کامپیوتری در هفته‌های نخست تابستان، چنان‌که فعالان بازار امید داشتند با رونق مواجه نشد، اما کسبه راهکارهایی برای نجات بازار از رکود در پیش گرفتند و امیدوارند نتایج مثبتی حاصل شود.
تداوم رکود بازار کسبه را به قسطی‌فروشی کشاند
نرخ دلار آزاد در هفته‌ای که گذشت، به رقم 3800 تومان رسید و این موضوع به افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار منجر شد.
بررسی بازار ارز مشخص کرده نرخ درهم که مدتی روی رقم یک‌هزار و 30 تومان ثابت بود، حالا به رقم حدود یک‌هزار و 40 تومان نزدیک شده است. این رشد قیمت در کنار افزایش 100 تومانی نرخ حواله‌های ارزی موجب شده بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری با رشد بیشتر قیمت مواجه شود.
نتیجه این اتفاق، کاهش بیشتر مراجعه به بازارهای کامپیوتر است. اگر این روزها سری به بازارهای کامپیوتر بزنید، مشاهده می‌کنید که در این مراکز تعداد کمی فقط به قصد بررسی بازار حضور دارند و از خرید و فروش در بازار خبری نیست.
این اتفاق در شرایطی رخ داده که کسبه بازار امید بسیاری به بازار پس از ماه رمضان و به‌طور کلی بازار تابستانی کامپیوتر بسته بودند، اما رشد قیمت دلار امید آنها را ناامید کرد.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، تا پیش از آغاز فصل تابستان پیش‌بینی می‌شد در صورت ثبات نرخ دلار آزاد و درهم، بازار با افزایش نسبی تقاضا مواجه شود، اما با آغاز فصل تابستان، بازار دلار هم به‌هم ریخت و قیمت‌ها روندی صعودی در پیش گرفتند؛ در نتیجه بازار به روال سابق در رکود باقی ماند.
نتیجه این اتفاق در بازارهای کامپیوتر، ارایه کالا به‌صورت اقساط بود که البته این موضوع هم کمک چندانی به رونق بازار نکرد؛ چراکه به‌طور معمول فروشندگان برای کالاهایی که به‌صورت اقساطی به‌فروش می‌رسند درصدی سود خواب سرمایه درنظر می‌گیرند که این موضوع با توجه به گرانی کالاهای کامپیوتری چندان به مذاق خریداران خوش نمی‌آید.
موحدی، یکی از مراجعان به بازار در این‌باره می‌گوید: فروشندگان نیمی از مبلغ کالا را ابتدا از خریدار دریافت و بقیه مبلغ را در دو تا سه فقره چک با درنظر گرفتن درصدی به‌عنوان پورسانت دریافت می‌کنند که این شیوه خرید صرفه اقتصادی ندارد.
وی افزود: شاید اگر کسبه بازار به جای فروش اقساطی درصدی از سود فروش نقدی را کم می‌کردند، نتیجه بهتری حاصل می‌شد.
کارشناسان نیز بر این باورند كه با توجه به اینکه نرخ دلار آزاد غیرقابل پیش‌بینی است، نمی‌توان به خریدهای اقساطی از بازار چندان اعتماد کرد،؛ چراکه ممکن است امروز کالاهایی با قیمت گران از بازار خریداری کنیم و ناچار شویم مبلغ اضافی برای خرید اقساطی بپردازیم، اما به‌ناگهان نرخ دلار کاهش یابد. به همین دلیل است که خریداران چندان گرایشی به خرید کالاهای اقساطی ندارند.
رواج دوباره زیرفروشی
از اینكه بسیاری از فروشندگان بازار کامپیوتر زیر بار ارایه تخفیف به خریداران نمی‌ر‌وند می‌گذریم، اما مشاهده شده تعداد محدودی از فروشندگان که بیشتر مقابل مراکز خرید و فروش کامپیوتر درصدد جذب مشتری هستند، کالاهای از رده‌خارج یا ایراددار را با قیمتی ارزان‌تر از نمونه‌های آکبند و سالم كه در بازار به‌فروش می‌رسند، به خریداران عرضه می‌کنند.
به گفته فعالان بازار، اینها همان فروشندگان بدون فروشگاه هستند که اجناس خود را در انبارهای شخصی یا اجاره‌ای یا در خودروهای شخصی به‌فروش می‌رسانند.

برخی نیز معتقدند عرضه‌کنندگان کالاهای قاچاق این کالاها را در خودروی شخصی یا حتی در دفتر کار خود به‌فروش می‌رسانند. البته بخش بزرگی از این کالاها نیز از طریق سایت‌ها و فروشگاه‌های مجازی فروخته می‌شوند.
فعالان بازار، زیرفروشی این دسته از فروشندگان را نه‌تنها آسیب‌زننده به اقتصاد بازار می‌دانند، بلکه معتقدند موجب می‌شود فروشندگان بازار درصدد کسب سود بیشتری از محل فروش کالاها برآیند.
مرتضوی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می‌گوید: متاسفانه این افراد ماموران اتحادیه و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را می‌شناسند یا از طریقی تشخیص می‌دهند، به همین دلیل شناسایی آنها از سوی ماموران سخت است و آزادانه و بدون هیچ مشکلی کالاها را به خریداران معرفی كرده و به‌فروش می‌رسانند.
مشکل اینجاست که برخی از فروشگاه‌ها که در ماه‌های اخیر سودی از بازار نبرده‌اند با این فروشندگان بدون فروشگاه همکاری کرده و در صورت به‌فروش رسیدن کالا در فروشگاه آنها، از شخص واسطه سود دریافت می‌کنند.
کارشناسان می‌گویند كه خرید از این افراد به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. به گفته آنها بهتر است خریداران قبل از اینکه تصمیم به خرید بگیرند در مورد فروشنده تحقیق کنند و در‌صورتی‌که وی فروشگاه مشخصی ندارد از خرید کالا خودداری کنند؛ زیرا بیشتر این کالاها نمونه‌های قاچاقی هستند که توسط خودروهای غیر استاندارد از مرزهای کشور به شهرهای دیگر فرستاده شده و به‌طور قطع دارای مشکلاتی هستند که خریدار را به دردسر خواهند انداخت. کارشناسان به خریداران توصیه کردند حتما کالا را با گارانتی معتبر و از فروشگاه‌های شناخته‌شده خریداری کنند.