بدافزار پتیا با سوءاستفاده از کدهای مخفی آژانس امنیت ملی آمریکا

محققان امنیتی می گویند بدافزار پتیا که در یک هفته اخیر فایل‌های رایانه‌های مختلفی را در دهها کشور جهان گروگان گرفته، با سوءاستفاده از کدهای آژانس امنیت ملی آمریکا طراحی شده است.
به گزارش فارس به نقل از وی‌تری، نکته قابل تامل این است که این کدها در ماه فوریه گذشته و قبل از افشاشدن توسط گروه شادو بروکرز به سرقت رفته‌اند.
بررسی‌ها در این زمینه توسط اندی پتل مشاور امنیتی شرکت اف – سکیور صورت گرفته است. به گفته وی کدهای مورد استفاده در باج‌افزار پتیا بسیار متنوع هستند و در حالی که برخی از آنها پیچیده هستند، بقیه‌شان پیچیدگی خاصی ندارند.
به گفته وی کدهای تشکیل‌دهنده باج‌افزار پتیا را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد که یک دسته که عامل انتشار باج‌افزار مذکور محسوب می‌شود بسیار پیچیده بود و مشخص است که به خوبی آزمایش شده تا کارآیی آن اثبات شود.
پیش از این باج‌افزار واناکرای هم با سوءاستفاده از کدهای خرابکاری به سرقت رفته از آژانس امنیت ملی امریکا طراحی شده بود. اما این کدها به صورت علنی افشا شده بودند و عموم کاربران از ماه آوریل به آنها دسترسی داشته‌اند.
کارشناسان امنیتی می‌گویند باج‌افزار پتیا در مقایسه با واناکرای بسیار پیچیده‌تر و حرفه‌ای‌تر بوده و به خوبی خود را در رایانه‌ها جاسازی کرده و فایل‌های مورد نظر خود را تخریب می‌کند. منابع خبری غربی مدعی هستند که پتیا در کره شمالی طراحی شده است، اما کره‌ای‌ها این موضوع را رد کرده‌اند.

پهپاد فیس‌بوک بالاخره بدون سقوط پرواز کرد
فیس‌بوک پهپاد عظیم خود که با انرژی خورشیدی شارژ می‌شود را بدون مشکل خاصی به پرواز درآورد، پیش از این پهپاد این شرکت سقوط کرده بود و پرواز ناموفقی داشت.
به گزارش فارس به نقل از فورچون، پهپاد خورشیدی فیس‌بوک که Aquila نام دارد، هفته گذشته با موفقیت به پرواز درآمد. محل پرواز این پهپاد یک منطقه نظامی متعلق به ارتش آمریکا در ایالت آریزونا اعلام شده است.
طول بال‌های این پهپاد به اندازه یک بوینگ 737 است. مدت زمان این پرواز یک ساعت و 46 دقیقه اعلام شده و گفته شده که کل فرایند پرواز بر اساس برنامه ریزی از قبل اعلام شده به پیش رفته است.
فیس‌بوک اولین بار پهپاد یاد شده را در تابستان سال گذشته به طور آزمایشی به پرواز درآورد و به علت وزش بادهای شدید و برخی مشکلات فنی در سیستم پرواز خودکار پهپاد مذکور در نهایت سقوط کرد و بال راست آن به شدت آسیب دید.
بر روی این پهپاد حسگرهایی نصب می‌شوند که به منظور جمع‌آوری اطلاعات محیطی قابل استفاده هستند. همچین نرم‌افزارهای پهپاد مذکور به منظور فرود بهینه و هدایت مناسب ارتقا یافته‌اند.
فیس‌بوک تلاش برای تولید پهپاد را از سال 2015 و با هدف ارایه خدمات اینترنت بی‌سیم در نقاط دورافتاده و روستایی آغاز کرد. این پهپادها در ارتفاع 60 تا 90 هزار پایی به پرواز درمی‌آیند و قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر و همین طور مراکز کنترل زمینی هستند.

تلاش توییتر برای مقابله با اخبار جعلی و نظرات اهانت‌آمیز
توییتر به دنبال افزودن قابلیت‌هایی به این شبکه اجتماعی است که گزارش دادن انتشار اخبار جعلی در این سایت را تسهیل می‌کند، شناسایی سریع محتوای نامناسب نیز در دستور کار مدیران توییتر است.
به گزارش فارس، به نقل از اندرویدهدلاینز، توییتر هم اکنون در حال بررسی و آزمایش نحوه اضافه کردن قابلیت‌های یاد شده است و لذا هنوز مشخص نیست چه زمانی کاربران می‌توانند از آنها استفاده کنند. البته این احتمال هم وجود دارد که قابلیت‌های یادشده هرگز به توییتر اضافه نشود.
گزینه‌های مذکور به صورت یک حق انتخاب تازه در زیر هر توییت ارسالی قابل مشاهده خواهد بود که مشابه روش مورد استفاده فیس‌بوک برای علامت‌گذاری اخبار جعلی در این شبکه اجتماعی است.
در دو سال اخیر انتشار گسترده اخبار جعلی و فریبنده در شبکه‌های اجتماعی برای فریب کاربران و تاثیرگذاری بر ذهن آنها به یک روش خطرناک و جنجال‌آفرین مبدل شده است. این روش در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع ترامپ و به ضرر هیلاری کلینتون به کار گرفته شد و انبوهی از اخبار جعلی و قلابی بر ضد نامزد دموکرات‌ها در فضای مجازی منتشر شد.
انتشار اخبار گسترده جعلی در توییتر با استفاده از بوت‌های خودکار صورت می‌گیرد که مقابله با آنها کار ساده‌ای نیست. لذا توییتر برای بهینه‌سازی ابزار فیلتر خود کار دشواری پیش رو دارد.

تلاش اوبر برای فرار از شکایت گوگل
شرکت اوبر که متهم به نقض حقوق مالکیت معنوی گوگل و سرقت اسرار طراحی خودروهای خودران است، مدعی شده که اطلاعی از انجام این کار توسط یکی از کارکنان سابق گوگل نداشته است.
به گزارش فارس، به نقل از تک کرانچ، اوبر در واکنش  به رسیدگی قضایی به شکایت یاد شده تصریح کرده که نمی‌دانسته کارمندی که از شرکا وایمو وابسته به گوگل به اوبر پیوسته این اسرار را بدون اجازه به این شرکت منتقل کرده است.
درگیری قضایی میان گوگل و اوبر در این زمینه از زمانی شروع شد که وایمو از اوبر به علت سرقت اسرار تجاری خود شکایت کرد.متهم اصلی این پرونده فردی به نام Anthony Levandowski است که قبلا به عنوان مهندس ارشد در وایمو مشغول به کار بود.
وی بعد از مدتی وایمو را ترک کرد و شرکتی به نام اوتو را برای تولید کامیون‌های خودران تاسیس کرد. اوبر بعد از مدتی شرکت یاد شده را خریداری کرد و از فناوری‌های اختصاصی آن بهره‌مند شد. اوبر می‌گوید اطلاعی نداشته که این مهندس ده‌ها گیگابایت اطلاعات محرمانه مربوط به طراحی سیستم LiDAR را از وایمو سرقت کرده است.
گوگل اوبر را متهم کرده که قصد دارد از این اطلاعات برای طراحی خودروهای خودران اختصاصی خود بهره بگیرد. انتظار می‌رود از این خودروها به عنوان تاکسی در ناوگان اوبر استفاده شود. هنوز مشخص نیست این موضع‌گیری جدید باعث می‌شود اوبر از جریمه سنگین احتمالی تبرئه شود یا خیر.

اتحادیه اروپا گوگل را 2.7 میلیارد دلار جریمه کرد
کمیسیون اروپایی شرکت بزرگ فناوری اطلاعات گوگل را به دلیل دستکاری نتایج جست‌وجوهای خود به ۲.۷ میلیارد دلار جریمه کرد.
به گزارش فارس، به نقل از راشاتودی، کمیسیون اروپایی، شرکت فناوری اطلاعات گوگل آمریکا را به پرداخت 2.7 میلیارد دلار جریمه محکوم کرد.
این جریمه به دلیل دستکاری غیرقانونی و نقض قوانین در جست‌وجوی خدمات فروش آنلاین توسط این شرکت بوده است.
گوگل متهم است که باکس‌های فروش خود را در بالای نتایج جست و جوی خود به کاربران نشان داده و عملاً دیگر سایت‌های فروش اینترنتی را کمتر در دید کاربران قرار می‌داده است.
این کمیسیون سال‌هاست که شرکت الفابت، شرکت مادر گوگل را تحت نظر قرار دارد.
بازرسان اروپایی معتقدند گوگل از سلطه خود بر ساختار جست‌وجوی اینترنتی استفاده غیرقانونی کرده تا دیگر محصولات خود را به فروش برساند.
در مقابل، گوگل نیز اعلام کرده است اتهامات وارده از سوی بروکسل با واقعیتی که مردم در اینترنت خرید آنلاین می‌کنند همخوانی ندارد.
گوگل اعلام کرده است که مردم برای خرید آنلاین از روش‌های مختلفی استفاده کرده که از جمله آنها می‌توان به استفاده از موتورهای جست‌وجوی عمومی، خدمات جست‌وجوی تخصصی، سایت‌های رسانه‌های عمومی و همچنین تبلیغات آنلاین ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف اشاره کرد.
اتحادیه اروپا به گوگل 90 روز فرصت داده است تا به این اقدام غیرقانونی خود پایان داده و یا با جریمه‌ای معادل 5 درصد گردش مالی روزانه شرکت الفابت مواجه خواهد شد.
با اعلام این خبر، ارزش سهام شرکت الفابت 1.1 درصد کاهش یافت.
در اقدامی جداگانه کمیسیون اتحادیه اروپا و کمیسرهای این اتحادیه‌ نرم‌افزار اندروید را مورد بررسی قرار داده و نحوه تبلیغات در این سیستم‌عامل موبایلی را بررسی می‌کند.

شرکت‌های فناوری غربی تسلیم خواسته‌های روسیه شدند
پس از فشار شدید مقامات روسی، شرکت‌های فناوری آمریکایی مقابل درخواست این کشور برای افشای اسرار سایبری خود تسلیم شدند.
به گزارش فارس به نقل از اسین‌ایج، دولت روسیه از سال 2014 از شرکت های فناوری غربی و به خصوص آمریکایی خواسته بود تا اطلاعات و اسرار سایبری خود را فاش کنند تا اطمینان حاصل شود آنها به ابزاری برای جاسوسی سازمان های جاسوسی ایالات متحده مبدل نشده و بر روی نرم افزارها و سرویس های وابسته به خود جای پای مخفی یا backdoor به وجود نیاورده اند.
از جمله شرکت‌هایی که در برابر خواسته‌های روس ها تسلیم شده‌اند می‌توان به سیسکو، آی بی ام و SAP اشاره کرد که قول داده‌اند اسرار امنیتی تولیدات خود را در اختیار دولت روسیه بگذارند.
مقامات روسی از این شرکت‌ها خواسته‌اند تا بررسی کدهای منبع برنامه‌هایشان و به خصوص برنامه‌های امنیتی تولیدی آنها مانند فایروال‌ها، ضدویروس‌ها، نرم‌افزارهای حاوی رمزگذاری و ... را قبل از ورود به خاک روسیه ممکن کنند. این درخواست‌ها در سه سال اخیر تشدید شده و روس‌ها امیدوارند از این طریق جلوی جاسوسی سایبری آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها از خودشان را بگیرند.
از معدود شرکت‌های آمریکایی که در این زمینه حاضر به همکاری با روس‌ها نشده می‌توان به سمانتک اشاره کرد، اما بقیه آنها مانند مک‌آفی، اچ‌پی و ... برای از دست ندادن بازار روسیه حاضر به این نوع همکاری‌ها شده‌اند. روس‌ها در برابر این خبر واکنشی از خود نشان نداده‌اند.

نگاهی به گوشی Huawei Y7 Prime

Y7 Prime؛ گوشی عشق بازی‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه