لنز Nikon 28mm f/1.4E

چشم نانوکریستالی

یک لنز ۲۸ میلیمتری کاربرد زیادی برای عکاسان دارد. برای عکاسی که به دوربین فول‌فریم دسترسی دارد، فاصله كانونی ۲۸ میلیمتر امکان جای دادن مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی را در یک کادر فراهم می‌کند و برای کاربران دوربین‌های APS-C فاصله کانونی معادل ۴۲ میلیمتر، برای ثبت پرتره مناسب خواهد بود. نیکون با معرفی لنز ۲۸ میلیمتری f/1.4 خود انتخاب سومی در کنار مدل‌های مشابه ۲۴ و ۳۵ میلیمتری ارایه می‌کند که جای خالی آن در مجموعه لنزهای هر عکاسی حس می‌شود.
حلقه طلایی‌رنگ روی بدنه لنز نشانگر قرارگرفتن آن در رده حرفه‌ای نیکون است و البته برای داشتن آن باید ۲۰۰۰ دلار ناقابل تقدیم فروشنده کرد. ابعاد دستگاه برابر ۸۳ در ۱۰۱ میلیمتر است و نصب نورگیر ۳۸ میلیمتر به طول آن می‌افزاید. وزن دستگاه نیز برابر ۶۴۵ گرم است و با نصب نورگیر ۲۹ گرم دیگر نیز به وزن مجموعه عکاسی کاربر اضافه می‌شود. ترکیب اپتیکی این لنز شامل ۱۴ عدسی در ۱۱ گروه است و پوشش نانوکریستالی و فلوراین از ایجاد رفله و چسبیدن قطرات ریز آب و چربی جلوگیری می‌کند. حداقل فاصله قابل دسترسی این لنز ۲۸ سانتیمتر از سنسور دوربین است که در این حال بزرگنمایی یک به ۵.۴ در اختیار عکاس قرار می‌گیرد و میان سوژه و جلوی لنز تنها ۱۲ سانتیمتر درجه آزادی وجود خواهد داشت. کاربر لنز ۲۸ میلیمتری جدید نیکون می‌تواند انواع فیلترهای ۷۷ میلیمتری را به لنز متصل کند و درباره فیلترهای جهت‌دار نیز نگرانی وجود ندارد.
روی بدنه خوش‌ساخت فلزی این لنز تنها یک حلقه برای تنظیم وضوح و یک کلید برای غیر فعال کردن وضوح‌یابی خودکار در نظر گرفته شده که اولی با حرکتی نرم اما با كمك فشاری قابل توجه در جای خود حرکت می‌کند و دومی مورد کاربرد اندکی خواهد داشت، چون در وضعیت عادی کاربر می‌تواند بلافاصله پس از وضوح‌یابی خودکار، حلقه تنظیم وضوح را بچرخاند و با فشردن دکمه شاتر تا انتها تصویر دلخواه خود را ثبت کند. وضوح مرکز کادر حتی در حداکثر گشودگی نیز عالی است، اما با بستن دیافراگم تا f/4.0 می‌توان گوشه‌های کادر را نیز در وضوح کامل قرار داد. عبور از گشودگی f/5.6 از وضوح لنز می‌کاهد و با رسیدن به گشودگی f/11 می‌توان پیامدهای مخرب انحراف نوری را به‌خوبی مشاهده کرد.