حذف سوابق پزشکی از جستجوگر گوگل ممکن شد

اگر نگران نمایش سوابق پزشکی خود از طریق جستجوگر گوگل هستید، از این پس می‌توانید سوابق یاد شده را از آن پاک کنید تا افراد ثالث به آنها دسترسی پیدا نکنند.
به گزارش فارس به نقل از پی‌سی‌مگ، گوگل می‌گوید کاربران می‌توانند درخواست‌های خود را در این زمینه تحویل گوگل دهند تا اطلاعات حساس مربوط به وضعیت درمان و سلامت آنها در جستجوگر یاد شده منعکس نشود.
گوگل این تغییرات را از هفته گذشته در جستجوگر خود ایجاد کرده است.
کاربران پیش از این می‌توانستند از گوگل بخواهند تا شماره‌های تامین اجتماعی، دیگر شماره‌های فاش‌کننده هویت ملی، شماره حساب‌های بانکی و شماره‌های کارت اعتباری، تصویر امضا و تصاویر برهنه‌شان را از جستجوگر خود حذف کند. البته مطالبی که در آنها حق کپی‌رایت مولف اصلی نیز رعایت نشده باشد از گوگل حذف می‌شوند.
البته گوگل می‌گوید کماکان اطلاعاتی مانند تاریخ تولد، آدرس و شماره تلفن‌های افراد را از پایگاه‌های داده خود در اکثر موارد حذف نمی‌کند.
پیش از این بسیاری از کاربران گوگل به دلایل امنیتی از این شرکت خواسته بودند اطلاعات پزشکی آنها را که به علل گوناگون از اینترنت قابل دسترس است، حذف کند. وجود این اطلاعات بر روی سرورهای گوگل هک شدن آنها توسط هکرها و سوءاستفاده از آنها را نیز تسهیل می‌کند.

رونمایی از برنامه خاص فیس‌بوک در انگلیس برای مقابله با تبلیغات تروریستی
فیس‌بوک از طرح خاصی موسوم به شهامت آنلاین مدنی در انگلیس رونمایی کرده تا هزینه مقابله با انتشار محتوای نامناسب و تروریستی در این شبکه اجتماعی تامین شود.
به گزارش فارس به نقل از ورج، به دنبال فشارهای گسترده دولت‌های اروپایی بر فیس‌بوک برای حذف سریع محتوای حاوی مطالب نفرت‌پراکن و حامی تروریسم از این شبکه اجتماعی، فیس‌بوک طرحی را در انگلیس اجرا کرده تا سازمان‌های محلی در این کشور بتوانند چنین محتوایی را شناسایی و در حذف آن به فیس‌بوک کمک کنند.
در قالب این طرح هم بودجه‌ای به این سازمان‌ها اختصاص می‌یابد و هم راهنمایی‌های لازم به آنها ارائه می‌شود. فیس‌بوک قبلا برنامه‌های مشابهی را با همین هدف در فرانسه و آلمان به اجرا گذاشته بود.
فیس‌بوک هفته قبل هم اعلام کرده بود اقدامات جدیدی را برای مقابله با تهدیدات تروریستی و تبلیغات گروه‌های تندرویی مانند داعش اجرا خواهد کرد تا از انتقادات فزاینده علیه خود در این زمینه بکاهد. این شرکت یک میز پشتیبانی هم برای دریافت اطلاعات مردمی در این زمینه تاسیس کرده و تبلیغاتی را نیز در این مورد پخش خواهد کرد.
شریل سندبرگ مدیر امور عملیاتی فیس‌بوک می‌گوید: جایی برای مطالب نفرت‌پراکن و ترویج خشونت در فیس‌بوک نیست و ما از فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی برای حذف تبلیغات تروریستی استفاده خواهیم کرد و گروه‌ هایی را نیز برای حذف این نوع محتوا از فیس‌بوک آموزش داده و به کار خواهیم گرفت. علی‌رغم همه این تلاش‌ها هنوز شبکه‌های اجتماعی آمریکایی به طور گسترده توسط تروریست‌های داعش برای انتشار مطالب نفرت‌پراکن به کار می‌روند.


افشای عملیات سری سایبری اوباما علیه روسیه

باراک اوباما رییس‌جمهوری سابق آمریکا برای هک کردن سامانه‌های رایانه‌ای انتخاباتی روسیه در آگوست سال ۲۰۱۶ وارد عمل شده بود.
به گزارش فارس به نقل از انگجت، کاخ سفید پس از اطلاع از این مساله پروتکل‌های سری را که از سال 2011 اجرا نشده بودند به اجرا درآورد تا با یک عملیات مخفیانه سایبری جلوی دست‌اندازی‌های هکرهای روس را بگیرد.
در قالب یکی از این عملیات سایبری، سیا، آژانس امنیت ملی آمریکا و دیگر سازمان‌های اطلاعاتی این کشور با همکاری هم ابزار جاسوسی خاصی را در شبکه‌های حساس روسیه کاشتند تا در صورت تداوم حملات سایبری روس‌ها از آنها برای مقابله به‌مثل استفاده کنند.
این ابزار برای از کار انداختن شبکه‌های روسی و ایجاد ناراحتی و مشکل برای آنها نیز به کار گرفته شد. بر اساس گزارش یاد شده که اولین بار در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده است، جان برینان رییس سیا، اوباما و برخی مقامات سیاسی دیگر آمریکا حداقل چهار بار بی‌پرده با مقامات روسی در مورد حملات سایبری به آمریکا صحبت کردند.
اوباما یک بار در گفتگویی رو در رو با ولادمیر پوتین رییس جمهور روسیه در چین در سپتامبر گذشته این موضوع را مطرح کرد و حتی از یک کانال ارتباطی مخفی بین دو کشور که برای اجتناب از جنگ هسته‌ای طراحی شده، هم برای این کار استفاده کرد.
روسیه در تمامی این موارد اتهامات وارد شده را انکار کرده و مدعی شده هرگز در حملات سایبری به شبکه‌های رایانه‌ای مرتبط با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دخالتی نداشته است.
پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کاخ سفید را شوکه کرد و موجب توقف تحقیقات در مورد عملکرد روسیه در این زمینه از ماه دسامبر گذشته شد. اما اوباما در این ایام به طور علنی واکنش تندی علیه روسیه نشان داد و این کشور را ضعیف‌تر و کوچک‌تر از آمریکا دانست و مدعی شد اقتصاد آنها چیزی به جز نفت و گاز و تسلیحات تولید نمی‌کند که ارزش خریداری داشته باشد. وی همچنین تحریم‌هایی را بر ضد روسیه اعمال کرد.
در همین ایام عملیات سایبری مخفی اوباما علیه روسیه نیز آغاز شد تا برخی زیرساخت‌های حیاتی این کشور دچار مشکل شود. پیش از این آمریکایی‌ها با طراحی بدافزار استاکس‌نت تلاش کرده بودند تاسیسات هسته‌ای صلح‌آمیز ایران را در سال 2009 از کار بیندازند. البته اوباما به اندازه کافی در قدرت نماند تا نتیجه کار خود را مشاهده کند، ولی ظاهرا ترامپ هم هنوز دستور توقف این عملیات را صادر نکرده است.

گشت‌زنی خودروهای پلیس بدون راننده در دوبی
گشت‌زنی خودروهای روباتیک و خودران پلیس در دوبی به زودی این شهر را برای جنایتکاران بیش از گذشته نا امن خواهد کرد.
به گزارش فارس به نقل از پی‌سی‌مگ، خودروهای یاد شده که به اندازه ماشین‌های اسباب بازی بچه‌ها هستند تا قبل از پایان سال جاری میلادی در خیابان‌های دوبی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
خودروهای مذکور که O-R3 نام دارند، توسط شرکت سنگاپوری OTSAW Digital ساخته شده و مجهز به نرم‌افزارهای بیومتریک به منظور اسکن کردن چهره افراد برای شناسایی جنایتکاران و افراد مشکوک هستند.
در این خودروها تعدادی دوربین هم برای تصویربرداری حرارتی، شناسایی چهره و مشاهده شماره پلاک دیگر خودروها نصب شده است. تصویربرداری سه بعدی از جمله دیگر قابلیت‌های خودروهای روباتیک مذکور است. در درون هر یک از این خودروها یک پهپاد هم وجود دارد که در صورت لزوم برای کنترل و نظارت هوایی به پرواز درمی‌آید.
مقامات محلی دوبی امیدوارند استفاده از این پهپادهای جلوی وقوع جرائم را بگیرد. الگوریتم خودآموز هوشمند این خودروها  گشت‌زنی آسان در اماکن مختلف را بدون برخورد با موانع خطرناک ممکن می‌کند. دوبی اولین شهر جهان است که از این خودروهای خودران به عنوان پلیس استفاده می‌کند.

تولید اولین حافظه‌های فلش 64 لایه دنیا توسط اینتل
شرکت اینتل مدعی تولید اولین سری از حافظه‌های 64 لایه فلاش دنیا از نوع Triple Level Cell (TLC), 3D-NAND شده است.
به گزارش فارس، به نقل از وی‌تری، اینتل می‌گوید در حالی که بسیاری از شرکت‌های رقیب از سال‌ها قبل در تلاش برای تولید چنین حافظه‌هایی بوده‌اند، این شرکت در عمل آنها را تولید کرده است.
اینتل می‌گوید با استفاده از فناوری جدید حافظه‌های فلاش اس اس دی هم سریع‌تر و هم ارزان‌قیمت‌تر خواهند بود. وسترن دیجیتال نزدیک‌ترین رقیب اینتل در زمینه تولید حافظه‌های فلاش پرسرعت است که به نظر می‌رسد با نهایی شدن این نوآوری از آن عقب افتاده است. وسترن دیجیتال پیش از این توانسته بود از طراحی 64 لایه در تولید درایوهای هارد دیسک استفاده کند.
در حالی که تولیدات وسترن دیجیتال قرار است در سه ماهه سوم سال جاری میلادی عرضه شوند، اینتل می‌گوید حافظه‌های اس اس دی جدید خود را روانه بازار کرده است.
درایو 512 گیگابایتی SATA III اینتل با این فناوری 180 دلار قیمت‌گذاری شده است. سرعت نگارش و قرائت اطلاعات در این درایوها به ترتیب 550 و 500 مگابایت در ثانیه است.

روانپزشکی دیجیتال به کمک حسگرهای پوشیدنی
پژوهشگران بریتانیایی موفق به تولید مجموعه‌ای از حسگرها و اپلیکیشن هوشمند برای تشخیص مشکلات روانی از راه دور و در کمترین زمان ممکن شدند.
به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس، محققان دانشگاه هاروارد، کالج لندن و مرکز درمانی بیماری‌های روانی لندن در یک تحقیق میدانی در حوزه تشخیص و درمان بیماری‌های روانی به کمک ابزارهای نوین و هوشمند دریافتند که حتی بیماران دارای شرایط حاد روانی مثل اسکیزوفرنی نیز پس از استفاده از گوشی‌های هوشمند وحسگرهای پوشیدنی، مراحل اولیه درمان  را با سرعت بیشتر سپری می‌کنند.
برای درک بهتر مفهوم روانپزشکی دیجیتال باید روند درمانی یک فرد مبتلا به افسردگی توسط روانپزشک به دقت بررسی شود. از آنجایی‌که اکثر بیماری‌های مربوط به روح و روان مثل افسردگی دارای علائم پنهان است، بنابراین شخص مبتلا از وضعیت خود آگاهی ندارد هرچند که تغییرات در زندگی خود را درک می‌کند.
این وضعیت پیچیده حتی برای سایر بیماری‌های مربوط به حوزه روانپزشکی مثل فلج اندام در بزرگسالان مستقر در مناطق روستایی به علت عدم دسترسی به مناطق درمانی نیز وجود دارد.
محققان پس از تحقیقات بر روی تاثیر استفاده از وسایل هوشمند الکترونیک در شناسایی علائم و عوارض فیزیکی نشانگر بیماری‌های روانی متوجه شدند گزارش وضعیت فیزیکی بیمار از طریق حسگرهای موجود به صورت کدهای دستوری به روانپزشک نتیجه تشخیصی و درمانی بهتری در مقایسه با روش سنتی یعنی اعلام وضعیت سلامتی از زبان خود بیمار دارد.
در این روش نوین روانپزشکان مجموعه‌ای از اطلاعات کامل به همراه تاریخچه مورد نظر را در اختیار دارند. بنابراین در این روش حتی مواردی که خود بیمار فراموش کرده از نگاه روانپزشک پنهان نخواهد ماند.
برخی از اطلاعات قابل دسترسی از این سیستم شامل شناسایی میزان تحرک از طریق امواج سیستم موقعیت‌یاب جهانی یا جی‌پی‌اس، موقعیت‌یابی بیمار در فضای خانه یا بیمارستان به کمک امواج بلوتوث یا وای‌فای و سایر حسگرهای مورد نیاز جهت تشخیص علائم هستند.

چشم نانوکریستالی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه