چه کسی سکان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را در دست می‌گیرد؟

چند روز بیشتر تا تعیین تکلیف کابینه جدید باقی نمانده و به سبک و سیاق نزدیک شدن به این ایام، بازار ارایه لیست پیشنهادی وزرا به نقل از منابع آگاه، شنیده‌ها و امثالهم در رسانه‌ها رواج دارد و از آن سوی قضیه نیز سیل تکذیب‌ها نثار این قبیل لیست‌ها می‌شود.
اما هر چه به روزهای پایانی نزدیک می‌شویم. تمرکز و سمت و سوی شایعات، شنیده‌ها و لیست‌ها به سمتی می‌رود که تمرکز روی کاندیداها محدودتر می‌شود. ما هم به واسطه ارتباطات خود از گمانه‌های صدارت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بی‌اطلاع نبودیم، لیکن حالا شاید بتوان دقیق‌تر به این مساله پرداخت.
واقعیت آن است که فارغ از تقدم و تاخر اسامی پیشنهادی برای پست ارتباطات کابینه در فهرست‌های منتشره، نام دو نفر (که البته با شنیده‌های ما نیز انطباق داشت) همواره بوده و تکرار شده است. به عبارت دیگر اسامی پیشنهادی برای وزارت ارتباطات اگرچه در بسیاری موارد شایعه و تکذیب شده، اما تمام این فهرست‌ها روی دو تا حداکثر چهار نام برای این مسوولیت تمرکز داشتند.
اما دو فردی که در تمام لیست‌ها و گمانه‌زنی‌ها برای تصدی وزارت ارتباطات دیده می‌شود، محمود واعظی وزیر فعلی ارتباطات و فناوری اطلاعات است و نصراله جهانگرد معاون وی.
محمود واعظی
65 ساله و متولد تهران است. دوستی دیرینه با رییس جمهور فعلی دارد و در کمتر عکسی می‌توان واعظی را در شعاع یک متری رییس‌جمهور ندید. در جریان رقابت‌های انتخاباتی اخیر هم اگرچه عضو ستاد تبلیغاتی روحانی نبود، اما گاه بیشتر از یک عضو ستاد به فعالیت و اظهارنظرهای انتخاباتی پرداخت.
واعظی از دنیای دیپلمات‌ها راهی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات شد و البته همچنان نیز قبای دیپلماتیک خود را به تن دارد و کمک حال وزارت امورخارجه هم هست و از اجرای امور تشریفات دیپلماتیک گرفته تا نمایندگی رییس‌جمهوری ایران در رابطه با برخی کشورها از جمله روسیه و ترکیه را نیز بر عهده دارد.
شاید چهار سال پیش که برای پذیرش پست وزارت ارتباطات به مجلس معرفی شد، به جز افرادی که سابقه مدیرعاملی او در شرکت مخابرات ایران طی سال‌های 58 تا 65 را به خاطر داشتند، افراد زیادی او را در حوزه فاوا نمی‌شناختند، اما حالا دیگر کسی نیست که او را نشناسند.
در ایام انتخابات ریاست‌جمهوری، فعالان، اپراتورها و شرکت‌های بنامی در حوزه ICT، رسما به حمایت از تداوم ریاست‌جمهوری حسن روحانی پرداختند. پیام این حمایت‌ها یعنی تداوم مدیریت حوزه ارتباطات به شیوه محمود واعظی و تیمش.
به‌رغم طرح برخی انتقادات در هفته‌نامه عصر ارتباط و چند رسانه انگشت‌شمار دیگر که حسب انجام وظیفه حرفه‌ای و برای کمک به اصلاح و پیشبرد بهتر ماموریت‌ها و طرح‌های این وزارتخانه انجام شده و می‌شود، حالا هم که انتخابات تمام شده، از هیچ گوشه‌ای در صنف فاوا صدایی بلند نمی‌شود و سکوت حاکم است. اگر این سکوت را علامت رضایت فرض کرده و به حمایت‌های فعالان فاوا در قبل از انتخابات اضافه کنیم، باید گفت، مخالفتی با تداوم چهار ساله وزارت واعظی وجود ندارد.

نصراله جهانگرد
61 ساله و متولد تهران است. جهانگرد از قدیمی‌های وزارت پست و تلگراف و تلفن سابق و ICT فعلی است که تقریبا جایی در این وزارتخانه نمانده که او مسوولیت و پستی نداشته باشد. همین تنوع شغلی و علاقه وافر وی به حوزه فاوا او را به چهره‌ای کاملا شناخته شده در میان فعالان صنف ICT تبدیل کرده است، به نحوی که حتی خلقیات شخصی و مدیریتی وی را نیز بسیاری می‌شناسند.
حتی در طول دولت‌های نهم و دهم هم که تا حدودی از وزارت ارتباطات دور شد، از حوزه ICT دور نشد و برای بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های کلان وزارت ارتباطات و سایر دستگاه‌ها به مشورت گرفته شد. اگرچه وی می‌توانست 17 سال قبل پست وزیری را هم در کارنامه خود ثبت کند که در اقدامی تامل‌برانگیز نمایندگان مجلس وقت، این فرصت را از وی گرفتند. اما او به واسطه ارتباط خوبی که با رییس‌جمهور وقت داشت، جایگاه و شرایطی را در اختیار گرفت که موقعیتش گاه فراتر از وزارت ارتباطات رفت؛ یعنی زمانی که او دبیر شورای‌عالی اطلاع‌رسانی شد و طرح توسعه و کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات (تکفا) را کلید زد. طرحی که به مراتب بزرگ‌تر از شرح خدمات و ماموریت‌های وزارت ارتباطات بود و تمام دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی سه قوه را در بر می‌گرفت.
تکفا در واقع نخستین و آخرین ICT Master Plan ایران بود که با پایان دولت ایشان، امتداد نیافت.
در مورد او چیز زیادی برای گفتن باقی نمی‌ماند و او نیز با مخالفتی در میان فعالان حوزه فاوا برای کسب کرسی وزارت ارتباطات مواجه نیست. فارغ از بعد تخصصی، بعد سیاسی می‌ماند که وی هم‌اکنون معاون وزیر ارتباطات و فردی شناخته شده برای شخص رییس‌جمهور و وزیر فعلی نیز هست.
در میان شنیده‌ها و فهرست‌ها اما نام ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای‌عالی فضای مجازی و قائم‌مقام وزیر کار فعلی نیز به چشم می‌خورد که چهار سال قبل هم نام وی برای تصدی وزارت ارتباطات بر سر زبان‌ها افتاد و در نهایت اما قرعه به نام وی نیفتاد.

حالا 3 نفر

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه