جشن 30 سالگی نخستین دانشکده مهندسی کامپیوتر ایران

مراسم سی‌ومین سالگرد تاسیس دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به‌عنوان نخستین دانشکده مهندسی کامپیوتر ایران همزمان با پنجاهمین سال تاسیس این دانشگاه با حضور مسوولان عالی‌رتبه کشور در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
 به گزارش عصر ارتباط، مراسم گرامیداشت سی‌ومین سال تاسیس دانشکده مهندسی کامپیوتر عصر روز چهارشنبه هفتم مهرماه سال جاری با حضور مجتبی ‌هاشمی، رییس ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و میکروالکترونیک در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، محمدحسن انتظاری، عضو شورای‌عالی فضای مجازی، مسوولان دانشگاه، روسای سابق، دانشجویان و دانش‌آموختگان این دانشکده در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
در این مراسم دکتر صامتی، رییس دانشکده مهندسی کامپیوتر به پیشینه دانشکده کامپیوتر پرداخت و با بیان آمار و اطلاعات و نحوه جذب دانشجویان دانشکده مهندسی کامپیوتر گفت: دانشکده مهندسی کامپیوتر در سال 1364 تاسیس شد و تاکنون 89 فارغ‌التحصیل در مقطع دکترا، 1417 نفر در مقطع کارشناسی ارشد، 2081 در مقطع کارشناسی و 975 نفر مشغول به تحصیل دارد و همچنین جمع فارغ‌التحصیلان آن تا به امروز به 5873 نفر رسیده است.
وی در ادامه افزود: دانشکده کامپیوتر به‌طور کلی دارای 34 عضو هیات علمی است که شامل شش استاد، 12 دانشیار و 16 استادیار است.
دکتر صامتی با اشاره به افتخارات کسب‌شده توسط دانشکده مهندسی کامپیوتر، گفت: از بسیاری از جهات دانشکده کامپیوتر در دانشگاه شریف و در کل کشور رکوردار است. در این دانشگاه بالاترین رقم قراردادهای ارتباط با صنعت که به معنی کار کاربردی کردن برای حل مشکلات کشور است وجود دارد.
وی در ادامه دیگر افتخارات کسب‌شده توسط دانشکده مهندسی کامپیوتر را نام برده و گفت: کسب بالاترین سرانه مقالات  IsIدر سال‌های متوالی، افتخارات متعدد مسابقات منطقه‌ای غرب آسیا در‌ACM ، افتخارات کسب‌شده در مسابقات دانشجویی، المپیادها، افتخارآفرینی در روبوکاپ‌ها برای اولین بار در کشور و در سطح بین‌المللی، افتخارات ورزشی، طراحی و شروع کنفرانس‌های علمی متعدد توسط اعضای هیات علمی و کارکنان دانشکده از مهم‌ترین این افتخارات هستند.
در ادامه، ‌هاشمی، رییس ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و میکروالکترونیک در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان سخنانی به شرح وضعیت جهانی پرداخت. وی در سخنان خود به بررسی موضوعاتی همچون درآمد جهانی از حوزه فاوا، بسته‌بندی حوزه‌های ICT، تقسیم‌بندی حوزه ICT، ظرفیت داخلی و برآورد پتانسیل ایران در بازار ICT‌، میانگین پنج‌ساله واردات و صادرات در کشور، برآورد از حجم بازار فعلی در ایران، میزان نیروی انسانی و آمار و اطلاعات دقیق کل دانشجویان در حوزه فنی و حوزه فاوا، اطلاعات شرکت‌های دانش‌بنیان و آمار مربوط به این شرکت‌ها پرداخت.
در بخش دیگری از مراسم، رشتچیان، معاون پژوهشی دانشگاه سخنرانی کرد و ضمن اشاره به پیشینه دانشکده، گفت: دانشکده مهندسی کامپیوتر یکی از جوان‌ترین دانشکده‌های دانشگاه شریف است. این دانشکده از نظر پژوهشی فعالیت بسیار خوبی دارد و از این نظر دانشکده‌ای پویا است.
وی افزود: از نظر آموزشی باید گفت در حال حاضر نسبت به گذشته رتبه‌های بالای کنکور بیشترین گرایش به این رشته را پیدا کرده‌اند و دانشکده دانشجویان بسیار خوبی را جذب می‌کند.
رشتچیان در ادامه گفت: این دانشکده از نظر آموزش و پژوهش و ارتباط با صنعت، به‌خصوص صنعت نفت جزو بهترین‌ها است و این خود موفقیت بزرگی برای این دانشکده محسوب می‌شود.
رشتچیان همچنین به پتانسیل‌های نهفته در دانشگاه‌ها پرداخت و گفت: ما باید فارغ‌التحصیلانی را که از نظر آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها تربیت شده‌اند یک پتانسیل عالی و فرصت خوب برای پیشرفت و توسعه کشور بدانیم.
وی افزود: صنعتگران و مدیران ارشد باید فضا را برای ورود و جذب این فارغ‌التحصیلان مهیا کنند و از این پتانسیل برای رشد صنعت و عبور از تورم در کشور استفاده کنند.
انتظاری عضو شورای مجازی هم در این جلسه به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت و گفت: دانشکده کامپیوتر می‌تواند برای مسوولان تراز اول کشور همایش‌هایی جهت بازآموزی و آشنا شدن با این حوزه برپا کند. وی همچنین توصیه کرد دانشکده کامپیوتر باید همزمان با تحولات جدید ارتقا پیدا کند.
علیرضا انصاری، اولین رییس دانشکده مهندسی کامپیوتر نیز از دیگر سخنرانان در این مراسم بود که طی سخنانی با اشاره به چالش‌های موجود در رویکرد تاسیس دانشکده کامپیوتر خطاب به حاضران گفت: در خصوص تاریخ دانشکده و ارزش آن برای کسانی که به‌تازگی مشغول تحصیل در این رشته شده‌اند باید بگویم که همتاهای‌شان در گذشته نقش بسیار پرباری در این راه داشته‌اند.
وی افزود: موفقیت فعلی دانشکده را مرهون نقش بسیار بزرگ دانشجویان قدیم هستیم که با کمال خضوع و بدون هیچ چشمداشتی ساعت‌های متوالی را در خدمت برپایی امور دانشکده صرف کردند و به‌رغم کاستی‌های موجود این استارت‌اپ را ایجاد کردند.
انصاری در ادامه اظهار كرد: افتخار بنده این است که امروز این دانشکده علاوه بر آزمایشگاه‌های مربوط به علوم پایه دارای 20 آزمایشگاه مجهز و اساتید برجسته است.
در ادامه مراسم، از دکتر قدسی، عضو هیات علمی و رییس اسبق دانشکده کامپیوتر برای خدمات 30ساله‌شان در دانشکده تقدیر و تشکر به‌عمل آمد و هدایایی به وی اهدا شد.
در پایان مراسم، نشستی با حضور دانش‌آموختگان برگزار شد که در آن به بیان خاطرات خود از دانشکده مهندسی کامپیوتر پرداختند.
بر اساس این گزارش، دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به‌عنوان پیشرو در ایران، جهت‌دهنده به موسسات آموزش عالی کشور برای تربیت کارشناسان و اساتید در زمینه علوم و مهندسی کامپیوتر اعم از تئوری و مهندسی نرم‌افزار، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات بوده است.